, 05.08.2019

Tworzenie stron internetowych – perspektywy

Rynek IT rozwija się bardzo prężnie, choć branża wciąż cierpi na niedobór specjalistów. Widać to nie tylko w ilości ofert pracy, ale przede wszystkim – oferowanych zarobkach. Szczególną uwagę warto zwrócić na sektor web developement, który przejmuje znaczną część rynku i stał się kluczowym elementem w tworzeniu światowej komunikacji XXI wieku. Chcesz rozpocząć pracę jako web developer/ web designer?  Sprawdź, jakie wyzwania i możliwości kariery czekają na Ciebie na drodze twórcy stron www lub programisty aplikacji mobilnych!

Perspektywy związane z tworzeniem stron internetowych prezentują się wyjątkowo dobrze – coraz więcej firm i przedsiębiorstw decyduje się na otwarcie sklepu online czy prowadzenie swojej internetowej wizytówki, jaką jest własna strona w sieci. Co więcej, wzrost wykorzystywania urządzeń mobilnych wymaga od obecnych witryn responsywności, czyli odpowiedniego wyglądu i układu elementów strony na ekranach o różnej rozdzielczości. Technologie webowe takie jak Javascript, HTML, CSS, PHP oraz CMS takie jak WordPress wciąż są w czołówce rankingu popularności.

Coraz lepiej wypada też rynek mobile. W dobie zaawansowanych technologicznie urządzeń mobilnych, smartfony i tablety stały się jednymi z najczęściej wybieranych narzędzi do komunikacji, rozrywki czy celów edukacyjnych. Szybki rozwój rynku spowodował ogromne zapotrzebowanie na developerów aplikacji mobilnych. Ciężko więc nie zgodzić się z określeniem, że nauka tworzenia aplikacji mobilnych czy stron internetowych jest inwestycją w przyszłość…

Rozpocznij naukę od Kursu HTML i CSS w praktyce!

 

Web designer – ścieżka kariery

Jak we współczesnym świecie umiejętność tworzenia stron www i aplikacji przekłada się na szanse zawodowe? Rynek cierpi na niedobór specjalistów do tego stopnia, że pracodawcy z chęcią zatrudniają nawet osoby z niewielkim doświadczeniem i podstawowymi umiejętnościami, chcąc zainwestować w ich rozwój i wyszkolenie. Dla twórców stron www najczęściej pojawiające się ogłoszenia kierowane są do Web Designerów, Frontend, Backend lub Fullstack Developerów (w zależności od tego, nad którą warstwą strony chcemy pracować), natomiast dla aplikacji mobilnych – Android / iOS Developerów.

Wśród ofert coraz częściej zobaczyć możemy stanowisko WordPress Developera, co przy obecnym udziale tego systemu CMS wśród wszystkich stron internetowych wcale nie powinno dziwić. W omawianych technologiach ogromną zaletą jest też łatwość znalezienia pracy zdalnej, która otwiera szansę na zostanie cyfrowym nomadą lub rozpoczęcie współpracy na rynku międzynarodowym, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.

Wspominając o rosnącym w siłę rynku web i mobile developmentu, nie sposób pominąć tematu “projektantów” zewnętrznej warstwy budowanych rozwiązań. Tworzenie stron internetowych czy programowanie aplikacji na smartfony i tablety stało się tak istotne we współczesnym rynku IT, że wyodrębniono poboczną dziedzinę zajmującą się tworzeniem szaty graficznej projektów Web Graphic Design oraz użyteczności budowanych stron czy aplikacji – UI (User Interface) oraz UX (User Experience).

Dziś liczy się nie tylko pomysł i sprawne działanie aplikacji i witryn www – nawet najlepiej zbudowana strona nie wzbudzi entuzjazmu odbiorców, jeśli nie zadbamy o jej odpowiedni wygląd. Zajmując się tworzeniem stron www warto zwrócić uwagę na rozwijanie umiejętności graficznych, ale również marketingowych w tym jednego z najistotniejszych elementów Digital Marketingu jakim jest SEO. Temat web developmentu i aplikacji mobilnych jest bardzo szeroki i oferuje wiele różnych ścieżek kariery, które łączą trzy najważniejsze w pracy rzeczy – stabilne zatrudnienie, wysokie zarobki i interesujące projekty.

 

Praca jako Web designer – jak zacząć?

Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w branży Web Design pozwoliło pracodawcom dotrzeć do dość rozsądnych i korzystnych wniosków dla osób, które chcą się przebranżowić – dzisiaj dużo ważniejsze są umiejętności, niż wykształcenie akademickie. Jednak nauka pod okiem eksperta, odpowiednio przygotowany program, systematyczność i pomoc osób doświadczonych podczas tworzenia pierwszych projektów to nieocenione wsparcie – stawianie pierwszych kroków w branży tworzenia stron internetowych wymaga niestety żmudnej pracy, ale daje również masę satysfakcji z kreatywnego tworzenia projektów.

Nauka tworzenia stron www to nauka rozwiązywania problemów, a te – gdy nie mamy odpowiedniego wsparcia – bardzo często stają się źródłem frustracji i zniechęcają do dalszego zdobywania wiedzy. Najlepszym, najskuteczniejszym i obecnie najczęściej wybieranym sposobem nauki są kursy uzupełniające i poszerzające wiedzę. Co więcej, w przeciwieństwie do książek czy materiałów dostępnych w internecie, oferują one zawsze aktualną wiedzę, co – biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój używanych narzędzi i technologii – staje się coraz ważniejsze.

Niewątpliwie najlepszą formą rozwijania własnych umiejętności jest praktyka. Tworzenie projektów i umieszczanie ich w zdalnych repozytoriach to nie tylko cenna lekcja, ale również zalążek “wirtualnego CV” każdego twórcy stron. Coraz więcej firm przed rozmową rekrutacyjną prosi o pokazanie swojego dorobku, zwłaszcza gdy szukamy pierwszej pracy i chcemy w jakiś sposób zrekompensować niewielkie doświadczenie komercyjne. Budowanie własnego portfolio jest świetnym sposobem na jak najlepszą prezentację umiejętności.

 

Jakie kompetencje warto zdobyć?

W zależności od ścieżki kariery jaką obierzesz, a przede wszystkim zainteresowań, dla osoby rozpoczynającej swoją karierę w omawianych sektorach branży IT możemy polecić:

HTML i CSS, Javascript oraz Adobe Dreamweaver

Osoba pracująca w tym zawodzie jest odpowiedzialna za tworzenie wewnętrznych mechanizmów stron, logiki i zaawansowanych funkcjonalności wykorzystując język HTML, CSS oraz Javascript. Profesjonaliści w branży korzystają także z narzędzi ułatwiających pracę z HTML takich  jak Adobe Dreamweaver. Komplet powyższych umiejętności zdobyć można zapisując się na Kurs HTML i CSS w praktyce: Profesjonalne tworzenie stron internetowych.

.

WordPress

Osoba na stanowisku Web Designera czy Digital Marketera potrafi pracować z szablonami WordPress, zarządzać stronami, plikami oraz edytować treści. Zaawansowani użytkownicy tego najpopularniejszego CMS tworzą samodzielnie moduły i wtyczki dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wśród umiejętności związanych z WordPress warto wymienić również znajomość PHP oraz wiedzę na temat praktycznego zastosowania SEO.  Pełne kompetencje pracy w WordPress zdobędziesz zgłaszając się na Kurs WordPress: Tworzenie nowoczesnych stron www.

.

Web Graphic Design, czyli projektowanie graficzne strony internetowej.

Web designer oprócz świetnej znajomość WordPress powinien posiadać także kompetencje z zakresu wykorzystania narzędzi graficznych takich jak Adobe Photoshop czy Adobe Illustrator. Praca jako web designer wiąże się bowiem z projektowaniem wyglądu strony, tworzeniem ikon, bannerów, przycisków, odpowiednim dobieraniem kolorystyki i układu poszczególnych elementów, Osobom pragnącym rozwijać się w graficznym projektowaniu stron internetowych polecamy Kurs Web Design.

 

UX, czyli szeroko rozumiany user experience

Jest to projektowanie strony lub aplikacji mobilnej zorientowanej na potrzeby użytkownika. Dzięki umiejętnościom z zakresu UX nauczysz się tworzyć przyjazne a także intuicyjne i atrakcyjne wizualnie interfejsy. Stworzysz czytelną strukturę informacji, użyteczne funkcjonalności oraz przeprowadzisz testy użyteczności. Umiejętności te zdobędziesz podczas Szkolenia UX – User Experience w projektowaniu interfejsów użytkownika i interakcji.

.

Tworzenie interaktywnych projektów w HTML 5

Znajomość Adobe Animate CC czy ActionScript 3.0 pozwoli Ci tworzyć atrakcyjne elementy strony internetowej takie jak animacje czy interaktywne elementy, które jeszcze bardziej zaangażują użytkownika strony internetowej. Nauczysz się tego w trakcie Szkolenia Adobe Animate – Interaktywne projekty HTML5.

Chcesz rozpocząć swoją przygodę jako twórca stron internetowych i wybierać z pośród setek ofert pracy na tynku? Akademia IT Media pomoże Ci zdobyć umiejętności profesjonalnego Web Designera. Sprawdź pełną ofertę Kursów tworzenia stron www i aplikacji i postaw pierwsze kroki w zawodzie. Dowiedz się także jakie narzędzia pracy dla Web/ App Designera rekomendują Trenerzy Akademii IT Media.