Dowiedz się więcej o szkoleniu
Świat nieustannie rozwija się i ewoluuje. Również Adobe InDesign podąża drogą ciągłego rozwoju i adaptacji do kolejnych wyzwań w projektowaniu i składzie. Głodnym wiedzy i tym, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie DTP proponujemy drugą część szkolenia z obsługi programu InDesign.
Szkolenie Adobe InDesign – moduł II poświęcone jest zaawansowanym zagadnieniom związanym z DTP. W czasie szkolenia dowiesz się więcej o pracy z dokumentami jedno i wielostronicowymi, zarządzaniu stronami wzorcowymi czy pracy z długimi dokumentami, również o metodach tworzenia książek. Nie zabraknie bardziej szczegółowej wiedzy technicznej, dotyczącej precyzyjnego formatowania tekstów czy tworzenia złożonych tabel w oparciu o style. Powiemy również o zasadach i sposobach stosowania stylów akapitowych i obiektowych, o stosowaniu skryptów i formatowaniu GREP. Na końcu pokażemy, w jaki sposób wzbogacić dokumenty o funkcje multimedialne i przygotować zapierające dech w piersiach elektroniczne publikacje interaktywne.
Elementy strony i wzorce
Choć zagadnienie stron wzorcowych pojawia się w szkoleniu Adobe InDesign – moduł I wracamy do niego w drugim module. O stronach wzorcowych nigdy za wiele, tym bardziej, że ich odpowiednia konfiguracja zdecydowanie ułatwia skład. W czasie szkolenia uczymy, jak optymalnie ustawiać strukturę stron wzorcowych, w jaki sposób tworzyć wzorce dokumentów i jak je przeformatować.
Poza kwestiami zarządzania stronami wzorcowymi przyglądamy się uważniej elementom strony. Wśród poruszanych zagadnień pojawiają się ustawienia linii bazowych tekstów, tworzenie sekcji w dokumencie, numeracja czy praca z warstwami.
Mając świadomość, jak wiele pracy i uwagi wymaga skład dłuższych tekstów część zajęć poświęcamy również pracy z długimi dokumentami. Wśród problematycznych elementów, o których mówimy na szkoleniu znajdują się między innymi spisy treści, indeksy i przypisy. Dzięki tej wiedzy żaden dłuższy dokument – czy będzie to broszura, magazyn czy książka – nie będzie miał przed Tobą tajemnic!
Elementy graficzne i inne obiekty
Książkę, jak mówi polskie powiedzenie, ocenia się po okładce. Podobnie ze składem – to, w jaki sposób odbiorca oceni publikację, w dużej mierze zależy od jej strony wizualnej. Dlatego też nasze szkolenie Adobe InDesign przybliża zagadnienia elementów graficznych w składanych publikacjach.
W czasie zajęć będziemy pracować nad zakotwiczeniem grafik w ramkach tekstowych. Przyjrzymy się stylom obiektów i ich ustawieniom oraz efektom, które można przypisać obiektom. Ponieważ coraz częściej projektowanie i skład dotyczy publikacji webowych, w ramach szkolenia poznasz również opcje elementów interaktywnych. Wśród innych omawianych elementów wizualnych pojawiają się tabele i style, jakie można ustawić dla całych tabel i poszczególnych komórek.
Adobe InDesign zostało stworzone do współpracy z innymi programami Adobe, między innymi z programem Photoshop. W czasie zajęć omówimy możliwości, jakie daje korzystanie z różnych aplikacji z rodziny Adobe w pracy z programem InDesign.
Jeśli chcesz rozwinąć również swoje graficzne zdolności, to zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniami ze ścieżki graficznej.
Tekst i typografia
Kurs InDesign to nie tylko praca nad ogólną, wizualną stroną składu, lecz również nad szczegółami – tekstem i typografią. Nauka i doskonalenie precyzyjnego formatowania znaków przypomina trochę pracę zecera, przeniesioną w realia XXI wieku.
Wśród poruszanych zagadnień pojawiają się style, które ułatwiają formatowanie większych partii tekstu (omawiamy style znakowe, akapitowe oraz zagnieżdżone). Podpowiemy, jak poradzić sobie z dzieleniem i przenoszeniem wyrazów oraz jak ustawić automatycznie wypunktowanie i numerację. Po naszym szkoleniu bez problemów zmienisz tekst na krzywe, umieścisz tekst na ścieżce, nie wspominając o tworzeniu odsyłaczy czy hiperłączy. Nie straszne Ci będą również ustawienia linii bazowych tekstu.
W czasie szkolenia mówimy także o tekście warunkowym (conditional text). Funkcja ta pozwala na stworzenie w jednym pliku projektów o różnej treści. Złożenie instrukcji obsługi w kilku językach czy ulotki skierowanej do odbiorców w różnym wieku nie będzie tak czasochłonne jak wcześniej. Z tekstem warunkowym od zmiany treści i stworzenia pdfa z plikiem skrojonym na miarę Twoich potrzeb dzieli Cię tylko kilka kliknięć myszką!
Funkcje wyszukiwania i zamiany oraz skrypty
Niektórzy jeszcze pamiętają czasy pisania na maszynie. Tylko uważny czytelnik był w stanie wyłapać błędy, a ich poprawienie wcale nie było takie łatwe. Dostępność komputerów i szeroka oferta edytorów tekstu przyniosły nowe wyzwania. Choć autokorekta zdaje się pomagać w pisaniu, nie raz potrafi zaskoczyć użytkownika swoimi decyzjami – których piszący nie zawsze jest świadomy. Funkcja wyszukiwania pozwala nie tylko poprawić błędy, ale również zmienić pojedyncze słowa czy powtarzające się fragmenty tekstu.
Nie inaczej jest w przypadku DTP i wyszukiwania tekstu czy obiektów w przygotowywanej publikacji. Dla ułatwienia pracy z programem warto zaprzyjaźnić się z wyszukiwaniem i zamianą tekstu czy funkcjami związanymi z wyszukiwaniem obrazu. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługują opcje wyszukiwania według wzorca – GREP i Glyph.
Funkcja Glyph ułatwia pracę z czcionkami, np. ich zmianę na poziomie lokalnym – słowa czy akapitu. Z kolei funkcja GREP pozwala wykonać w całym tekście działania związane bezpośrednio z podstawowymi zadaniami składu i łamania. To dzięki GREP zlikwidujemy wiszące na końcu wiersza spójniki czy wyrażenia, uporządkujemy kwestię półpauz, tabulatorów i spacji w tekście czy zmienimy wersaliki na kapitaliki.
Warto również poznać lepiej funkcje pomocnicze i sprawdzające programu. Szybki rozwój oznacza pojawianie się nowych wersji programów DTP, dlatego też niezwykle przydatne w pracy będzie opanowanie umiejętności importowania plików z programu QuarkXPress oraz zapisu plików projektowych do wykorzystania w starszych wersjach programu InDesign. Wszystkie te zagadnienia wchodzą w skład naszego kursu.
Przygotowanie do druku i dokumenty interaktywne
Projektowanie i skład coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia publikacji elektronicznych. Tworzenie takich publikacji oznacza możliwość korzystania z niedostępnych dla publikacji papierowych narzędzi, takich jak dźwięki, wideo, pliki Flash, przyciski czy hiperłącza. Publikacje elektroniczne to również nowy sposób organizacji treści (np. z pomocą wstawianych zakładek) czy ustawiania przejść pomiędzy stronami.
Uzupełniając temat publikacji elektronicznych w czasie szkolenia zajmujemy się również kwestią eksportu do różnych formatów: interaktywnego pliku PDF, formatu Flash oraz Pub (XHTML, DTBook). Nie zapominamy jednak o przygotowywaniu publikacji do druku. Szkolenie uzupełniamy wiedzą z zakresu eksportu do formatów PDF (ustawienia dla standardów PDF/X), EPS oraz informacjami o tym, w jaki sposób przygotować pliki postscriptowe.