, 02.01.2022

Ile zarabia grafik komputerowy?

Większość grafików i osób z branży zapytanych o to, ile zarabia grafik komputerowy, z pewnością odpowie enigmatycznie: „To zależy”. I chociaż jest to zdanie wymijające i z pewnością niesatysfakcjonujące – jest w pełni zgodne z branżowymi realiami. Bo chociaż można uśrednić wynagrodzenie grafika pracującego na etacie, a nawet sprawdzić jak plasują się płace w poszczególnych województwach i miastach, jednoznaczne stwierdzenie ile zarabia grafik komputerowy – freelancer jest praktycznie niemożliwe. Grafika komputerowa to nowoczesna, szybko rozwijająca się branża, która podobnie jak medycyna – wymaga nieustannego kształcenia się i szlifowania swoich umiejętności. Na jakie, średnie zarobki może liczyć grafik komputerowy pracujący w Polsce?

 

Co robi grafik komputerowy?

Wbrew powszechnej opinii, dobry grafik komputerowy nie musi być szczególnie uzdolniony artystycznie. Zawodowi graficy działają bardziej komercyjnie i w przeciwieństwie do dzieła artysty, którego obrazy można rozumieć na kilka sposobów, ich praca powinna być interpretowana jednoznacznie przez każdego odbiorcę. Grafik zbiera informacje, analizuje je i stara się znaleźć najlepsze wizualne rozwiązanie. Jego obowiązki – w zależności od stanowiska i rodzaju zlecenia polegają na tworzeniu grafiki plakatów, broszur, banerów reklamowych, opakowań, logo, wizualizacji stron www i wielu innych aspektach, w których wykorzystuje się grafikę komputerową.

W wydawnictwach zadaniem grafika może być np. wybieranie zdjęć, współtworzenie okładki, opracowywanie układów reklam i wykonywanie rysunków i infografik (np. w poradnikach, książkach dla dzieci). Tak naprawdę zakres obowiązków grafika jest uzależniony od branży i koncepcji firmy, dla której pracuje. Z kolei grafik – freelancer, który nie ma stałych obowiązków, może jednego dnia edytować zdjęcia i wybierać czcionki do czasopisma, a drugiego tworzyć propozycje logotypów dla nowej marki. Chociaż rodzajów wykonywanej przez grafika pracy jest naprawdę wiele, praktycznie każdego specjalistę łączy jedno – znajomość programów graficznych i umiejętność korzystania z tabletu graficznego.

 

Średnie zarobki grafika komputerowego – podział na województwa

Zarobki grafika, szczególnie tego, który jest zatrudniony na etacie, mają bardzo szeroki zakres. Wynagrodzenie grafika komputerowego jest (a przynajmniej powinno być) ściśle związane z jego doświadczeniem, znajomością programów graficznych, talentem i miejscem wykonywania pracy. To ile zarabia grafik komputerowy, jest bowiem poniekąd powiązane z lokalizacją geograficzną miejsca, w którym pracuje.

Kilka lat temu na najniższe wynagrodzenie muszą się nastawić graficy pracujący na terenie województwa lubelskiego, kujawsko – pomorskiego i śląskiego (około 2600-2800 złotych).

Średnie zarobki grafika pracującego na terenie województwa łódzkiego, małopolskiego i wielkopolskiego wynoszą około 3000 złotych.

Najwyżej wynagradzani są natomiast ci, którzy pracują w województwie mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim (średnio 3500 złotych). [1][2]

Dane te nie są jednak wyznacznikiem dla grafików freelancerów, czyli tak zwanych wolnych strzelców, którzy pracują zdalnie i zwykle samodzielnie poszukują klientów. Freelancerzy oferują określone przez siebie stawki, które nie są związane z sytuacją gospodarczą określonego województwa. Warto też znaczyć, że przyjęte wyżej średnie zarobki grafików są orientacyjne – to mediana wyliczona na podstawie przeprowadzonych badań rynku.

  Wybierz interesujące Cię tematy:

  Zapisz się na Newsletter IT Media

  Dlaczego warto?

  • Otrzymasz E-book: Kreatywność w praktyce
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży
  • Otrzymasz specjalne oferty oraz materiały


  To ile zarabia grafik, zależy od jego doświadczenia?

  Jaka jest średnia pensja grafika? Umiejętności, doświadczenie i poziom odpowiedzialności odgrywają znaczącą rolę w wynagrodzeniach grafików. Zarobki grafików mogą się znacznie różnić w zależności od dziedziny projektowania (szczególnie jeśli chodzi o projektantów stron www lub dyrektorów artystycznych). Doświadczenie i obszerność portfolio grafika ma wpływ na stawki, które dyktuje pracownik.

  Graficy z doświadczeniem zawodowym od 0 do 2 lat, prawdopodobnie stosunkowo niedawno rozpoczęli pracę w branży. Mogą to być świeżo upieczeni absolwenci studiów graficznych lub osoby, które mają wiedzę na temat grafiki, ale dopiero rozpoczynają działalność zawodową. Ich doświadczenie opiera się na znajomości kilku programów graficznych, ale wciąż muszą doskonalić styl swojej pracy i poszerzać wiedzę.

  Początkujący grafik, zatrudniony na etacie może wymagać wdrożenia i pomocy przełożonego lub kolegów z pracy. Szacuje, że miesięczne wynagrodzenie początkującego grafika zajmującego stanowisko młodszego specjalisty wynosi około 3000 zł netto.[3]

   

  Zarobki grafików z dłuższym doświadczeniem

  Graficy komputerowi z 2-5-letnim doświadczeniem prawdopodobnie mogą pochwalić się pełnym, profesjonalnym portfolio. Specjaliści znają więcej programów graficznych, posługują się nimi bieglej i nie wymagają gruntowanego wdrożenia w powierzone im zadania. Po prostu wiedzą co robią i w jaki sposób zrealizować zlecony projekt. Grafik komputerowy zatrudniony na stanowisku specjalisty zarabia w Polsce średnio około 3500 zł netto. Dolny kwartyl wynagrodzenia specjalisty wynosi ok. 2650 zł netto, a najwyższe wynagrodzenie to niecałe 4000 złotych.

  Specjaliści z doświadczeniem w pracy grafika sięgającym od 5 do 10 lat (i wyżej) szacunkowo zarabiają najwięcej. Grafik komputerowy na tym poziomie z uwagi na swoje wieloletnie doświadczenie i znajomość wielu narzędzi graficznych może spokojnie zarządzać zespołami projektantów. Jest na bieżąco ze zmianami i najnowszymi trendami w świecie projektowania, a także zna sposoby skutecznego projektowania dla danej docelowej grupy odbiorców. Starszy specjalista/lider zespołu otrzyma w Polsce średnie wynagrodzenie netto wysokości 4500 zł. Dolny kwartyl wynagrodzenia starszego specjalisty/lidera wynosi ok. 4600 złotych netto, a najwyższe wynagrodzenie na tym stanowisku to około 5000 złotych.

   

  Ile kosztuje godzina pracy grafika komputerowego?

  To ile kosztuje godzina pracy grafika komputerowego, jest uzależnione przede wszystkim od tego, czy grafik w ogóle rozlicza się za godziny. Faktem jest to, że większość grafików preferuje określanie stawki za wykonaną pracę, a nie za roboczogodziny. Stawka godzinowa grafika jest najczęściej
  określana przez agencje.

  Osoby samozatrudnione i freelancerzy w zdecydowanej większości nie podają, ile kosztuje godzina pracy grafika, tylko ustalają określoną sumę za wykonany projekt. Czemu? Osoby profesjonalne często pracują szybko. To z kolei wcale nie świadczy o jakości pracy i nie ma wpływu na ostateczny efekt. Rozliczenie za godzinę może być więc dla nich krzywdzące.

  To ile kosztuje godzina pracy grafika komputerowego, zależy zwykle od rodzaju zlecenia. Można ogólnie przyjąć, że średnia stawka pracy grafika za godzinę w Polsce wyniesie od 100 złotych netto w górę.

   

  Ile zarabia grafik komputerowy?

  Aby nieco zawęzić wyżej wyszczególnione, szacunkowe wynagrodzenia grafików, należy koniecznie wziąć pod uwagę ich różne role w dziedzinie projektowania graficznego. Oczywiście na wysokość zarobków grafika składa się wiele czynników, ale jednym z tych, które je determinuje, jest rodzaj wykonywanej pracy. I tak jak freelancer może podejmować się zleceń z każdej dziedziny grafiki (oczywiście w zależności od swoich umiejętności), tak grafik pracujący stacjonarnie ma zwykle z góry określone obowiązki.

   

  Średnie wynagrodzenia z podziałem na stanowiska

  Grafik 2D zajmuje się projektowaniem grafiki dwuwymiarowej. Grafik 2D ma doświadczenie w tworzeniu i edytowaniu projektów dwuwymiarowych z wykorzystaniem dedykowanych ku temu narzędzi (np. Adobe Photoshop). Jego średnie wynagrodzenie może wynosić około 3250 złotych netto.

  Web designer to projektant stron www. Poza znajomością niezbędnych programów graficznych, grafik projektujący strony internetowe musi znać również język programowania, czyli np. HTML i CSS. Każdy grafik może rozszerzyć swoją działalność, zapisując się na kurs z Web designu, gdzie nauczy się narzędzi takich jak: Adobe Photoshop, Illustrator i pozna system CMS WordPress. Średnie zarobki projektanta stron internetowych wynoszą około 3500 złotych netto.

  Grafik DTP to specjalista, który skończył szkolenie DTP i jest biegły w szeroko pojętym przygotowaniu różnych materiałów do druku. Grafik DTP biegle obsługuje programy graficzne, takie jak np. Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, czy Acrobat. Ma również pojęcie o poligrafii, druku i typografii. Średnie zarobki grafika DTP w Polsce kształtują się na poziomie ok. 3680 złotych netto.

  Grafik 3D, oprócz umiejętności projektowania grafiki 2D, musi wykazać się również znajomością dodatkowych programów graficznych (np. Adobe Dimension, Adobe Aero i Substance), a także techniki wektorowej i rastrowej. Średnie wynagrodzenie grafika 3D wynosi około 4250 złotych netto.

  Senior Graphic designer to doświadczony specjalista, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży i pracą przy wielu różnorodnych projektach. To osoby, do których firmy i korporacje często zgłaszają się same – po pomoc i sugestie przy realizacji projektów. Senior graphic designer często współpracuje z dyrektorami artystycznymi i ma ogromny wpływ na przebieg i realizacje całego projektu. Najniższe, średnie wynagrodzenie specjalisty na tym stanowisku zaczyna się od około 4880 złotych netto.

   

  Podsumowanie zarobków

  Na podstawie tych szacunkowych danych [3], można zauważyć, że wynagrodzenie grafika rośnie nie tylko w wyniku liczby lat w zawodzie, ale również dzięki nabywaniu określonych umiejętności i poziomu odpowiedzialności zajmowanego stanowiska. Warto również wspomnieć o tym, że z uwagi na niezadowalające zarobki, na które narzeka wielu grafików, ponad połowa z nich dorabia do wynagrodzenia, przyjmując różne prywatne zlecenia.

  Nieco przewrotne jest również to, że więcej dodatkowych zleceń podejmują osoby o dość wysokich jak na ten zawód zarobkach! W przypadku dodatkowych zleceń większość grafików poświęca na pracę dodatkową nawet do 4 godzin dziennie. W zależności od zakresu czynności, poziomie wynagrodzenia i przebiegu współpracy z klientami, część grafików porzuca etat na rzecz freelancingu.

   

  Ile zarabia grafik freelancer?

  Wynagrodzenia freelancerów z każdej branży są niezwykle trudne do oszacowania. Docelowy przychód grafika pracującego zdalnie, na własny rachunek jest ściśle uzależniony od czasu, jaki poświęca na pracę, jego doświadczenia i zakresu umiejętności. Im więcej potrafi i im lepszy jest w tym, co robi – tym więcej zarabia.

  To, co ważne – wynagrodzenie grafika freelancera zazwyczaj nie jest stałe. Uzależnia się je nie tylko od stawki za zlecony projekt, ale również od liczby zleceń w danym miesiącu, a także prawnym uregulowaniu współpracy. Freelancerzy pracują najczęściej na umowę o dzieło, rzadziej na umowę zlecenie i nierzadko prowadzą własną działalność gospodarczą.

  Tutaj istotną rolę odgrywa sposób odprowadzania podatków, który ma wpływ na ostateczną wysokość wynagrodzenia. To ile zarabia grafik komputerowy – freelancer jest zasadniczo proporcjonalne do nakładu czasu, jaki poświęca na pracę i poszukiwane zleceń, a także wysokości stawek, jakie oferuje swoim klientom. Najlepsi graficy komputerowi zwykle nie muszą gorączkowo poszukiwać zleceń, ponieważ mają stałych klientów i osoby, które zgłaszają się do nich z polecenia.

   

  Sposoby przygotowania wyceny przez freelancerów

  W praktyce freelancerzy wyceniają swoją pracę na dwa sposoby – w całości za wykonany projekt lub podają klientowi stawkę godzinową, która po zakończeniu pracy jest podliczana. Najczęściej jednak ma się do czynienia z pierwszym podejściem. Warto przy tym podkreślić, że doświadczony grafik zwykle wie ile zlecenie zajmie mu czasu, dzięki czemu dopasowuje wynagrodzenie za projekt proporcjonalnie do ilości spędzonych nad nim roboczo godzin.

  Większość grafików rozlicza się za wykonane zadanie, tak więc za np. prototyp logo od początkującego grafika można zapłacić od kilkudziesięciu do około 300 złotych netto, a doświadczony specjalista z referencjami może zażądać kilku krotności tej stawki, czyli nawet 1000-2000 złotych. Zatem ile zarabia grafik freelancer? Najlepsi zarabiają nawet ponad 10 000 złotych miesięcznie. Jednak średnie zarobki freelancerów wahają się w przedziale od 2000 do lekko ponad 3000 złotych netto. Jedynie 6% freelancerów osiąga średnie wynagrodzenie miesięczne w wysokości 5000 złotych netto [4].

   

  Ile zarabia grafik komputerowy za granicą?

  Podobnie jak w każdym innym zawodzie, zarobki grafika komputerowego za granicą są znacznie wyższe niż te przyjęte w Polsce. To właśnie dlatego, wielu grafików bardzo ceni współpracę z zagranicznymi klientami, którzy nierzadko są skorzy zapłacić nawet dwu lub trzykrotnie wyższą cenę za wykonany projekt niż polski zleceniodawca.

  Co więcej, aby nawiązać relację z zagranicznym partnerem biznesowym, często nie trzeba opuszczać swojego miejsca zamieszkania! Praca grafika zaliczana jest bowiem do rodzaju pracy zdalnej, którą można wykonywać niezależnie od miejsca pobytu. Wszystkie kwestie dotyczące projektu można ustalić online: przez maila lub wideo rozmowę. Mimo tego część grafików komputerowych emigruje w poszukiwaniu pracy. Czy zarobki grafika za granicą są naprawdę tego warte?

   

  Ile zarabia grafik komputerowy w USA?

  Praca grafika komputerowego w Stanach jest wyceniana wyżej niż w Polsce. Osoba, która mieszka tam na stałe, musi się jednak liczyć z wyższymi kosztami życia – warto to uwzględnić w ocenie zarobków. W USA podaje się zwykle zarobki w skali roku. Płace grafika rosną proporcjonalnie do jego doświadczenia.

  Średnie wynagrodzenie grafika komputerowego w USA wynosi około 45 000 – 57 000 USD rocznie. W przeliczeniu na złotówki wynosi zatem około 235 000 złotych rocznie. Stażysta w USA zarobi mniej, bo około 25 000 dolarów rocznie. Doświadczony grafik może liczyć natomiast na od 55 000 do nawet ponad 80 000 dolarów rocznie. Dyrektorzy artystyczni zarabiają nawet ponad 100 000 USD w ciągu roku.

   

  Ile zarabia grafik komputerowy w Niemczech?

  Przeciętne zarobki grafika komputerowego w Niemczech wynoszą około 2400 Euro. W przeliczeniu na złotówki będzie to około 11 tysięcy złotych. Zarobki grafika w Niemczech są uzależnione nie tylko od doświadczenia, co jest oczywiste, ale również od miejsca, w którym pracuje.

  Grafik z doświadczeniem, które jest mniejsze niż 3 lata (do około 6 lat), może liczyć na pensję w wysokości około 2100 Euro. Graficy z większym stażem zarobią średnio o nawet 400 Euro więcej (w skali miesiąca). Ile zarabia grafik komputerowy w Niemczech z największym doświadczeniem? Może to być nawet dwu krotność średniego wynagrodzenia grafika, która wyniesie około 5000 Euro. UX UI Designer zarobi natomiast nawet 8000 Euro w ciągu miesiąca, co daje zawrotną sumę około 36 000 złotych miesięcznie.

   

  Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce?

  Mimo że pensja dobrego grafika komputerowego w Polsce nie jest zła. Wypada bardzo blado w porównaniu z zarobkami grafików komputerowych za granicą. Dobry grafik na etacie może liczyć na zarobki około 4000 złotych miesięcznie. Początkujący i stażyści będą musieli zadowolić się nawet połową tej kwoty.

  Oczywiście są to średnie zarobki. Któryś z grafików musi zarobić więcej, inny mniej – na tym polega mediana. Aby porównać zarobki grafików w Polsce z zagranicznymi, warto sprawdzić, ile zarabia grafik w Warszawie? Do Stolicy przyjeżdża do pracy wiele osób z myślą o wyższych zarobkach i szansach rozwoju. Grafik w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie na start w wysokości około 3500 złotych miesięcznie. Warto zaznaczyć, że im bardziej utalentowany jest i im większe ma doświadczenie, tym łatwiej mu o podwyżkę lub zmianę stanowiska. Dla porównania średnie zarobki grafika komputerowego w województwie lubelskim to jedynie 2100 złotych.

   

  Jak zarabiać więcej?

  Każdy początkujący grafik, który stawia dopiero pierwsze kroki w branży, może nie do końca zdawać sobie sprawy z tego ile zarabia grafik komputerowy. Dzięki poznaniu aktualnych, średnich zarobków grafików znajdujących się na poszczególnych stanowiskach i posiadających określone wynagrodzenie – znacznie łatwiej jest dopasować swój poziom umiejętności i wiedzy do stawek obowiązujących w branży.

  Każde przebyte szkolenie graficzne podnosi kwalifikacje grafika i jest jak najbardziej wskazaniem do podwyższania cen świadczonych usług i negocjowania warunków zatrudnienia ze swoim dotychczasowym pracodawcą. Kursy graficzne, które rozszerzają zakres wiedzy, mogą również pozwolić na rozszerzenie swojej oferty o kolejny rodzaj projektów graficznych.

  Wysokość otrzymywanego wynagrodzenia jest proporcjonalna do umiejętności, zaangażowania, a także zajmowanego stanowiska, wielkości formy i miejsca wykonywania pracy. Graficy biegle posługujący się językiem obcym często realizują zlecenia dla klientów zagranicznych, co zazwyczaj wiąże się ze znacznie wyższymi, średnimi stawkami za zlecenie.

  Branża grafiki komputerowej jest bardzo szeroka i różnorodna. Łączy informatykę z projektowaniem. Uzdolniony grafik z pomocą profesjonalnego tabletu graficznego jest w stanie zrealizować większość zleceń z praktycznie każdej branży. To również zawód, który wymaga nieustannego doszkalania, ponieważ galopująca technika i nowe rozwiązania informatyczne nie dają grafikom czasu na złapanie oddechu.

   

  Źródła:
  [1] https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ile-zarabia-grafik-komputerowy
  [2] https://praca.money.pl/wynagrodzenia/s/grafik-komputerowy/
  [3] https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-grafik-komputerowy
  [4] https://zarobki.pracuj.pl/raporty-i-trendy-placowe/zarobki-grafika-komputerowego/
  [5] https://useme.eu/pl/blog/ile-zarabia-polski-freelancer,112/