Programy Adobe
Creative Cloud

Programy Adobe Creative Cloud

Pewnie każdy z Was słyszał, a możne zna program Photoshop do grafiki rastrowej, flagowy produkt Adobe. Pewnie niektórzy z Was kojarzą Illustratora do grafiki wektorowej, Premiere do montażu filmowego czy After Effects do efektów specjalnych. A prawdopodobnie nieliczni znają takie programy, jak XD do tworzenia prototypów czy Dimension do grafiki 3D.

Wymienione aplikacje wchodzą w skład pakietu Creative Cloud (Kreatywna chmura), który jest kolekcją ponad 20 programów komputerowych, aplikacji na urządzenia przenośne i usług dotyczących między innymi fotografii, projektowania, obróbki wideo, tworzenia stron internetowych oraz dopracowywania użyteczności. Dzięki dostosowaniu poszczególnych wersji do różnych urządzeń można je używać w dowolnym miejscu na komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie. Ogólnoświatowa społeczność twórców zrzeszona na platformie Adobe umożliwia dzielenie się własnymi pracami, inspirowanie innymi, a także wspólne kreowanie.

Poniżej wszystkie programy Adobe Creative Cloud:

Adobe Photoshop
Adobe Lightroom
Adobe Camera Raw
Adobe Bridge
Adobe Illustrator
Adobe InDesign
Adobe Fresco
Adobe Capture
Adobe Comp
Adobe Premiere Pro
Adobe Premiere Rush
Adobe Media Encoder
Adobe Prelude
Adobe Audition
Adobe After Effects
Adobe Animate
Adobe Character Animator
Adobe Dreamweaver
Adobe Spark
Adobe XD
Adobe Dimension
Adobe Aero
Adobe Acrobat DC
Adobe Scan
Adobe Behance
Adobe Fonts
Adobe Stock*
* Wymagane wykupienie dodatkowej usługi/pakietu z Adobe Stock

Technicznie Creative Cloud Desktop to instalator, który po zalogowaniu pobieramy ze strony www.adobe.com i instalujemy. Następnie w zależności od wykupionego abonamentu (większość programów Adobe pozwala na nieodpłatne wypróbowanie przez 7 dni) instalujemy/aktualizujemy wybrane aplikacje.
Adobe pogrupował swoje programy i aplikacje w następujące kategorie:

1. Fotografia
2. Projektowanie grafiki
3. Wideo
4. Ilustracja
5. UI/UX
6. 3D/AR
7. Media społecznościowe
8. Acrobat i PDF
9. Aplikacje w wersji BETA

Ponieważ niektóre programy pojawiają się w kilku kategoriach (np. Illustrator ma zastosowanie zarówno w projektowaniu grafiki czy ilustracji, jak i przy tworzeniu UI/UX (user interface/user experience), omówimy je kolejno.
Kilkadziesiąt składowych pakietu CC występuje w trzech formach: jako programy instalowane na komputerze stacjonarnym, jako aplikacje (apki) instalowane na smartfonach i tabletach oraz usługi oferowane w chmurze. Poniżej znajdują się programy Adobe Creative Cloud zestawione wg głównych zastosowań:

1. Programy Adobe do obróbki zdjęć

Adobe Photoshop

Photoshop

Najpopularniejszy na świecie program do korekty i edycji zdjęć. Wykorzystuje moc sztucznej inteligencji (do edytowania i przekształcania zdjęć z dala od komputera istnieje wersja na urządzenia mobilne – Photoshop Express).

Więcej na temat Photoshop >>>

Adobe Lightroom

Lightroom

Uniwersalna aplikacja, która oferuje komplet funkcji do tworzenia, obróbki, porządkowania, przechowywania i udostępniania zdjęć za pomocą dowolnego urządzenia. Wersja Lightroom Classic udostępnia wszystkie narzędzia potrzebne do wydobycia najlepszych elementów fotografii: podkreślanie kolorów, ożywianie przytłumionych ujęć, usuwanie obiektów rozpraszających uwagę oraz prostowanie przekrzywionych zdjęć.

Więcej na temat Lightroom >>>

Adobe Camera Raw

Camera Raw - ikona

Darmowe rozszerzenie (plug-in) przeznaczone dla programu Adobe Photoshop, kierowane jest głównie do profesjonalnych fotografów, którzy zdjęcia zapisane w formacie RAW chcą wywołać i edytować w Photoshopie.

Adobe Bridge

Bridge

Zaawansowany menedżer zasobów twórczych, który umożliwia szybkie i łatwe wyświetlanie podglądu, porządkowanie, edytowanie i publikowanie wielu zasobów twórczych (np. zdjęć) za pomocą słów kluczowych, etykiet i ocen. Prosto z niego można publikować swoje prace w usłudze Adobe Stock.

2. Programy Adobe graficzne

Adobe Photoshop

Photoshop

Najbardziej rozpoznawany na świecie program do tworzenia kompozycji, malowania cyfrowego i projektowania grafiki wspierany przez sztuczną inteligencję Adobe Sensei. Do retuszu obrazów i tworzenia kompozycji z dowolnego miejsca powstała wersja na iPada.

Więcej na temat Photoshop >>>

Adobe Illustrator

Illustrator

Program do obsługi grafiki wektorowej. Umożliwia pracę nad różnymi projektami — od grafik internetowych, przez logo, ikony, ilustracje książkowe, opakowania produktów, na billboardach skończywszy. Wersja na tablet iPad to Illustrator Draw.

Więcej na temat Illustrator >>>

Adobe InDesign

Indesign

Jeden z najlepszych w branży programów do projektowania stron i układu materiałów — zarówno przeznaczonych do druku, jak i cyfrowych. Pozwala tworzyć projekty graficzne, umożliwia szybkie udostępnianie treści i opinii w plikach PDF. Zawiera wszystko, co jest potrzebne do tworzenia i publikowania książek, czasopism cyfrowych, książek elektronicznych, plakatów, interaktywnych plików PDF i innych publikacji.

Więcej na temat InDesign >>>

Adobe Fresco

Fresco

Program do rysowania i malowania w dowolnym miejscu za pomocą urządzeń dotykowych i piórkowych (teraz na telefonach iPhone). Łączy największą na świecie kolekcję pędzli wektorowych i rastrowych z przełomową technologią pędzli aktywnych. Narzędzie dla artystów, twórców ilustracji, szkicowników i innych autorów.

Więcej na temat Fresco >>>

Adobe Capture

Capture

Na urządzenia mobilne to 5 narzędzi służących do przekształcenia zdjęcia w unikalne zasoby projektowe. Robisz telefonem zdjęcie i od razu wyodrębniasz z ujęcia: 1) kształty, 2) wzorki, 3) kolory, 4) pędzle albo 5) karnacje, by następnie użyć ich do własnych kompozycji.

Adobe Comp

Comp

Na urządzenia mobilne pozwala szybko tworzyć kompozycje na potrzeby projektów do druku, mobilnych i internetowych (zdjęcia, kolory, kształty i tekst). Następnie jednym dotknięciem palca można wysłać swój projekt do edycji i ostatecznej obróbki

3. Programy Adobe do montowania filmów

Adobe Premiere Pro

Premiere Pro

Jest jednym z najlepszych w branży rozwiązań do montażu filmów, programów telewizyjnych i wideo na strony internetowe. Jego bogate możliwości (ale też prostota obsługi) pozwala na pracę zarówno profesjonalistom, jak i amatorom.

Więcej na temat Premiere Pro >>>

Adobe Premiere Rush

Premiere Rush - ikona

Umożliwia tworzenie i modyfikowanie nowych projektów z dowolnego urządzenia, także mobilnego. To najprostszy sposób intuicyjnej obróbki, która działa w tempie mediów społecznościowych.

Więcej na temat Premiere Rush >>>

Adobe Media Encoder

Media Encoder

Pozwala rejestrować, zmieniać kodowanie, tworzyć elementy zastępcze i generować dane wyjściowe w praktycznie każdym istniejącym formacie audio-video. Ścisła integracja z oprogramowaniem Adobe Premiere Pro, After Effects i innym zapewnia wygodny obieg pracy.

Adobe Prelude

Prelude

Usprawnia oznaczanie i zmienianie kodowania nagrań wideo oraz pozwala wstępnie montować materiały. Oferuje intuicyjne, wydajne funkcje rejestrowania i gromadzenia nagrań wideo, zapewniając skuteczne porządkowanie multimediów i efektywne wprowadzanie metadanych.

4. Programy Adobe do obróbki dźwięku

Adobe Audition

Audition

Stanowi kompleksowe środowisko tworzenia, miksowania, obróbki oraz naprawiania materiałów dźwiękowych. Oferuje między innymi wyświetlanie wielu ścieżek, funkcji falowej i widma. Pozwala dostarczać doskonale dopracowane nagrania o krystalicznie czystym brzmieniu.

5. Programy do animacji

Adobe After Effects

After Effects

To standard branżowy w dziedzinie animacji i efektów wizualnych. Pozwala wprawić w ruch każdy pomysł w postaci kinowych efektów wizualnych i animacji, a nawet w przestrzeni 3D.

Więcej na temat After Effects >>>

Adobe Animate

Animate

Dawniej Flash Professional, pozwala na animowanie praktycznie wszystkiego. Służy do projektowania animacji interaktywnych do gier, programów telewizyjnych, aplikacji i stron internetowych. Program pozwala stworzyć kreskówkę, baner reklamowy, awatary, ułatwia wprowadzanie dynamiki do treści kursów cyfrowych i grafik informacyjnych.

Więcej na temat Animate >>>

Adobe Character Animator

Character Animator

W czasie rzeczywistym przekłada rejestrowane wyrazy twarzy i ruchy na animacje postaci. Pozwala prowadzić transmisję strumieniową na żywo w czasie pracy, aby wywołać zachwyt odbiorców na każdym kroku tego procesu.

6. Programy Adobe do tworzenia stron WWW

Adobe Dreamweaver

Dreamweaver

To program do projektowania stron internetowych. Pozwala pracować nad nimi z dowolnego miejsca i publikować je szybko dzięki obsłudze formatów takich jak HTML, CSS oraz JavaScript. Program posiada rozbudowane opcje tworzenia serwisów internetowych, w tym dużą liczbę gotowych akcji ułatwiających tworzenie stron takich jak generowanie przycisków w formacie „Adobe Flash” oraz możliwość obsługi zewnętrznych pluginów.

Więcej na temat Dreamweaver >>>

Adobe Spark

Spark

Aplikacja dostępna na stronach internetowych oraz urządzeniach przenośnych — oferuje łatwą metodę tworzenia grafiki do mediów społecznościowych, stron internetowych oraz krótkich nagrań wideo. Rozwiązanie umożliwia dodawanie oznaczeń marki, które nadają tworzonym materiałom szczególnego charakteru.

Więcej na temat Spark >>>

Adobe XD

Adobe XD

Program (dostępny też jako aplikacja na urządzenia mobilne) do tworzenia projektów i prototypów interfejsów oraz udostępniania ich na stronach internetowych, aplikacjach mobilnych, aplikacjach reagujących na głos, itd. Program umożliwia m.in. modelowanie szkieletowe, animowanie, tworzenie prototypów oraz współpracę.

Więcej na temat Adobe XD >>>

7. Programy Adobe do projektowania 3D

Adobe Dimension

Dimension

To narzędzie ułatwiające tworzenie wizualizacji marki, ilustracji, makiet produktów, projektów opakowań i innych kreatywnych prac. Służy do tworzenia interesujące treści w 3D dzięki wysokiej jakości modelom, materiałom i oświetleniu.

Więcej na temat Dimension >>>

Adobe Aero

Aero - ikona

Aplikacja do projektowania i udostępniania atrakcyjnych materiałów w rzeczywistości rozszerzonej (AR – augmented reality) bez pisania kodu.

8. Programy Adobe do PDF

Adobe Acrobat DC

Acrobat DC

Aplikacja współpracująca z usługami Adobe Document Cloud stanowiąca kompleksowe rozwiązanie do obsługi plików PDF na różnych platformach. Umożliwia otwieranie, edycję, recenzję i podpisywanie dokumentów PDF na dowolnym urządzeniu.

Więcej na temat Acrobat DC >>>

Adobe Fill & Sign

Fill & Sign - ikona

Aplikacja na urządzenia mobilne pozwalająca na konwersję wersji papierowej formularza (poprzez zrobienie zdjęcia) na elektroniczną, jego wypełnienie, podpisanie i wysłanie. Po wcześniejszym dodaniu podpisu elektronicznego.

Adobe Scan

Adobe Scan - ikona

Program pozwala łatwo przechwytywać i konwertować dokumenty, formularze, wizytówki i zawartość tablicy na wysokiej jakości pliki Adobe PDF. Dzięki różnym trybom przechwytywania można mieć pewność, że za każdym razem uzyskuje się możliwie najwyraźniejszy skan.

9. Usługi Adobe chmurowe

Adobe Behance

Behance

To platforma mediów społecznościowych należąca do Adobe, która umożliwia dzielenie się własnymi projektami oraz inspirować się pracami innych, zgodnie z zapowiedzią „prezentuje i odkrywa twórczość”.

Adobe Stock

Adobe Stock

Baza milionów wysokiej jakości obrazów, grafik, wideo i innych materiałów.

Więcej na temat Adobe Stock >>>

Adobe Fonts

Adobe Fonts

Baza tysięcy czcionek licencjonowanych i gotowych do użycia bezpośrednio w aplikacjach Adobe.

Więcej na temat Adobe Fonts >>>

Adobe Live

Adobe Live - ikona

Społeczność artystów i źródło inspiracji. Najlepsi graficy pracują w niej nad projektami na żywo prezentując swoje obiegi pracy w aplikacjach CC, omawiając trendy w branży i dzieląc się sprawdzonymi procedurami.

Wymienione programy i usługi dostępne są w pakiecie Adobe Creative Cloud. Cześć z nich można również nabyć osobno. Przewagą pakietu jest oszczędność finansowa – szczególnie jeśli korzystamy z kilku programów Adobe jednocześnie. Roczna subskrypcja Adobe CC to rok kreatywnej, niczym nieograniczonej i owocnej pracy nad dowolnym projektem – niezależnie od tego, czy jest to grafika, tworzenie wideo, czy praca nad własnym e-bookiem lub książką.