Adobe After Effects CC

Najpopularniejsza aplikacja do animacji, efektów wizualnych i 3D

Kup teraz

Adobe After Effects

Włącz kategorie/filtry

Kategorie

After Effects – profesjonalne efekty

Program Adobe After Effects od lat cieszy się ogromną popularnością wśród osób związanych z postprodukcją filmową i telewizyjną, ale nie tylko. Każdy, kto interesuje się montażem i animacją na pewno słyszał o tym programie. Oferuje on możliwości tworzenia niezliczonych efektów, od cyfrowej obróbki obrazu zaczynając, przez dodawanie tekstu, logo, animowanych czołówek i tyłówek, na efektach wizualnych (potocznie określanych jako specjalne) kończąc. Już nie musisz się zastanawiać, jak zrobić intro, które zachwyci odbiorcę. Z tym programem wyczarujesz oszałamiające nagranie, które zachwyca w każdej sekundzie!

Subskrypcje After Effects - kup teraz

After Effects pozwala połączyć klip wideo z animacjami, tekstem, grafiką oraz wieloma innymi elementami, również tymi kojarzonymi głównie z wysokobudżetowymi produkcjami z Hollywood. Choć w tworzeniu filmów niezwykle ważne są efekty specjalne, to jednak to, co często przyciąga widzów najbardziej to efekty wizualne. Jeśli chcesz, by w Twoim klipie bądź filmie szalała śnieżna zawierucha, nastąpiło trzęsienie ziemi lub coś po prostu wybuchło z oślepiającym rozbłyskiem, by ludzie znikali i pojawiali się, by Twoi bohaterowie posługiwali się magią lub supermocami – Adobe After Effects jest programem idealnym. Dzięki niemu te, i inne innowacyjne pomysły które wpadną Ci do głowy, staną się filmową rzeczywistością!

„Jak zrobić intro”, czyli pierwsze kroki z efektami

Potrzebujesz więcej światła w scenie? Chcesz, by sfilmowana pustynia czy spokojne morze nabrały kolorystycznej głębi? Szef prosi, abyś oznaczył firmowe nagrania korzystając z logo? A może potrzebujesz winietowania, by nadać filmowi efekt retro? To tylko wierzchołek góry lodowej efektów, które można wykorzystać.

Adobe After Effects - interfejs

W zależności od potrzeb projektu możesz wygenerować tło, czy to z przygotowanego pliku graficznego, czy korzystając z gradientów i fraktali. Bez problemów dodasz plik graficzny tak, by estetycznie oznaczyć nagranie logo Twojej marki. Tworząc podstawowe animacje możesz przemieszczać i rotować dodane obiekty. Możesz dokonać symulacji różnych zjawisk fizycznych, od spadającej kropli zaczynając, na burzy z piorunami kończąc. Wiele z tych podstawowych funkcji wystarczy, aby stworzyć profesjonalne nagrania szkoleniowe, przyjemne dla oka reklamy, wizualnie zachwycające wideo, które odbiorcy zapamiętają na długo.

Na uwagę zasługują również efekty związane z funkcjami, które pozwalają na zabawę z czasem (m.in. Time Stretching i Time Remapping). Dzięki nim możesz dodać efekt slow-motion, rozciągnąć klip w czasie, skorzystać ze stopklatki i wykonać wiele innych operacji. After Effects umożliwia w szerokim zakresie compositing, czyli łączenie wielu warstw. Masz więc możliwość dodania wielu efektów i wykonania wielu różnych operacji na jednym nagraniu. Po zapisaniu całość będzie stanowić jeden plik, który z łatwością wykorzystasz do montażu w Adobe Premiere Pro.

Efekty wizualne w Adobe After Effects

Po obejrzeniu Gwiezdnych Wojen, produkcji z uniwersum Marvela, Gry o Tron i wielu innych filmów i seriali często z zachwytem komentujemy jakość efektów specjalnych. W wielu przypadkach to, co widzimy na ekranie to nie efekty specjalne (działania wykonywane w trakcie kręcenia ujęć) lecz efekty wizualne (dodane w postprodukcji). Te pierwsze można wykorzystać i udoskonalić w trakcie montażu, te drugie powstają dopiero w cyfrowym świecie.
.
Adobe After Effects - interfejs 2
.
Wiele z pięknych krajobrazów w Hobbicie czy Władcy Pierścieni, niezliczone ujęcia w Grze o Tron, efektowne sceny batalistyczne z kolejnych filmów o Avengersach – te filmy nie mogły by powstać bez potęgi postprodukcji. Adobe After Effects pozwala na tworzenie nowej rzeczywistości. Nie potrzeba zielonego ekranu i milionowych budżetów, by zmienić warunki atmosferyczne, dodać wybuchy, zasymulować dym, ogień, latające światła i wiele innych efektów. Możliwe jest również przeniesienie akcji Twojego filmu do innego miejsca lub stworzenie zupełnie nowego świata. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

After Effects, dzięki odpowiedniej budowie kodu, pozwala na tworzenie wtyczek, które poszerzają funkcjonalność programu. Jeśli więc masz w głowie pomysł, który wydaje się nie do zrealizowania, to jest niemalże pewne, że w tym programie bez problemu stworzysz film o którym myślisz – korzystając z wbudowanych funkcji lub wpomagając się pluginami.

Animacje krok po kroku

After Effects daje użytkownikowi możliwość działania w obszarze animacji 2D i 3D, zarówno w przypadku obiektów jak i tekstu. Dwuwymiarowy lub trójwymiarowy tekst można umieścić w przestrzeni, przyczepić do poruszającego się obiektu, wykorzystać w czołówce lub tyłówce. Można nadać mu możliwość ruchu, wprowadzić lub usunąć na różne sposoby, w zależności od potrzeb projektu. Podobne efekty można zastosować w przypadku obrazów. Animacje w programie to niemalże osobny wszechświat, z animacjami klatek kluczowych, animowaniem postaci, animacją szkieletową i licznymi efektami i presetami animacji, które można wykorzystać.
3D w After Effects to nie tylko konkretne animowane obiekty, to również tworzenie tła. Wykorzystując zdjęcie lub ilustrację w 2D można stworzyć realistyczne trójwymiarowe środowisko. W zależności od własności pliku wideo, na którym pracujesz, wykorzystanych efektów i pluginów możesz stworzyć prawdziwe dzieło, zachwycające głębią obrazu.

Imponujące środowisko pracy

Adobe After Effects to program mocno osadzony w środowisku Adobe. Oferuje daleko idącą współpracę z programem montażowym Adobe Premiere Pro. W każdej chwili możesz również skorzystać z zasobów stworzonych w programach Photoshop czy Illustrator, Character Animator, Animate oraz Adobe XD. Niezależnie od tego, czy chcesz wykorzystać narzędzia grafiki rastrowej czy wektorowej, czy potrzebujesz animacji flash, grafiki ruchomej czy bardziej zaawansowanej animacji 2D i 3D – możesz wykorzystać każde narzędzie stworzone w powyższych programach.
Adobe After Effects często wymienia się jednym tchem z programem Adobe Premiere Pro. Oba służą do tworzenia filmów, lecz każdy z nich odpowiada za inne aspekty montażu. Adobe Premiere Pro będzie idealny do montażu całego filmu oraz do podstawowej obróbki obrazu. Z kolei Adobe After Effects pozwala na bardziej zaawansowaną edycję obrazu, dodanie niezliczonych efektów wizualnych oraz zapisanie edytowanego pliku w formacie umożliwiającym łatwe wmontowanie stworzonego fragmentu do filmu montowanego w Premiere Pro. O różnicach między tymi programami dowiesz się więcej z wpisu na blogu IT Media: https://www.itmedia.pl/warto-wiedziec/porownanie-adobre-premiere-pro-vs-after-effects/

Nowości w Adobe After Effects CC 2019

Zalecenia odnośnie aktualizacji

Adobe zaleca stworzenie kopi zapasowej wszystkich projektów przed dokonaniem aktualizacji. W celu uniknięcia problemów z kompatybilnością, zainstaluj nową wersję obok aktualnej instalacji After Effects. Umożliwi to na migrację projektów do wersji 17.0. Creative Cloud pozwala na automatyczne aktualizacje aplikacji ale aktywacja tej funkcji nie jest zalecana. Sprawdź wymagania systemowe by się upewnić, że Twój sprzęt spełnia wymagania najnowszej wersji After Effects.

Poprawiona wydajność podglądu i odtwarzania

To wydanie After Effects oferuje ulepszoną obsługę wielowątkowości dzięki czemu podgląd odtwarzania jest ostrzejszy i szybszy. Wykorzystaj również nowy system wyświetlania (przyśpieszany przez GPU) aby uzyskać dokładny podgląd swoich projektów bez przerywania pracy.

Ulepszona praca z EXR

Teraz możesz importować warstwowe pliki EXR (OpenEXR bitmapy) jako kompozycję do After Effects, przyśpieszając proces komponowania. Importowanie plików EXR pozwala na zastosowanie szeregu efektów do komponowania warstw bez wcześniejszego przechodzenia złożonego procesu konfiguracji. Możesz pracować na każdej warstwie oddzielnie i stosować efekty aby Twoje rendery wyglądały bardziej naturalnie. Poprawiona wydajność ułatwia precyzyjną pracę z dużymi plikami.

Szybsza obsługa kształtów

Obecnie After Effects oferuje ulepszoną responsywność podczas pracy z kształtami co przyśpiesza powtarzalne operacje. Dzięki poprawionemu dostępowi do ustawień grupowych, łatwiej jest nawigować i zarządzać dużą liczbą kształtów.
– Poprawiono ogólną wydajność projektów zawierających warstwy z kształtami
– Możesz teraz za pomocą prawego klawisza myszy grupować i rozgrupować warstwy kształtów. Zaznaczać wiele kształtów w panelu Timeline klikając prawym klawiszem i wybierając (group/ungroup shapes). Inną możliwością jest zaznaczenie kilku kształtów poprzez kliknięcie prawym przyciskiem w oknie podglądu i wybranie ze ścieżki Mask and Shape opcji group/ungroup.

Efekt Dropdown Menu Control

Podczas tworzenia szablonów Motion Graphics, możesz użyć efektu Dropdown Menu Control w celu połączenia właściwości warstw w Twoim projekcie z rozwijaną listą. We wcześniejszych wersjach trzeba było łączyć właściwości warstwy z suwakami i polami wyboru by sterować animacją w projekcie. Od teraz możesz udostępniać suwaki i pola wyboru jako edytowalne elementy sterujące, które pozwalają innym montażystom zmieniać ich właściwości w Premiere Pro. Jednak w przypadku złożonych animacji suwaki oraz pola wyboru mogą nie być intuicyjne. To menu ułatwia dostosowanie wielu ustawień na raz i projektowanie szablonów, które są bardziej przejrzyste dla montażystów w Premiere Pro.

Edycja właściwości tekstu za pomocą wyrażeń

Od teraz możesz użyć wyrażeń aby dokonać globalnych zmian  właściwości tekstu w projekcie. Kiedy pracujesz z dowolnym wyrażeniem tekstowym i szablonem Motion Graphics, nowe wyrażenie może kontrolować styl oraz tekst. Na przykład, Twój projekt ma początkowe i końcowe napisy oraz chcesz zastosować jednolity styl tekstu w całym projekcie. W tym celu użyj wyrażeń aby połączyć tytuły i jednocześnie zaktualizować ich styl. Odwołaj się do właściwości pojedynczej warstwy tekstowej aby łatwo zastosować zmiany w całej kompozycji. Zachowa to czcionki, ich rozmiary i style synchronizowane w warstwach tekstowych w After Effects oraz szablonach Motion Graphics.

Ulepszenia wyrażeń

Ulepszenia Expression Editor

– Użyj nowej funkcji przewijania , aby zapobiec złemu dopasowaniu, kiedy zmiana rozmiaru pola nastąpiła po wpisaniu znaku powrotu.
– Zapobieganie dopasowywaniu liczb na liście auto uzupełniania, jeśli zmienna zaczyna się od liczby. Bardziej inteligentne auto uzupełnianie zapobiega zamykaniu nadpisanych nawiasów i cytatów.
– Skalowanie fontów dla ekranów wysokiej rozdzielczości.
– Włączenie podświetlenia składni powoduje, że przyciski składanej ikony w interfejsie użytkownika jest zgodny z domyślnym kolorem i tłem, lub kolorem numerów linii i kolorem tła.

Poprawiona wydajność wyrażeń

– After Effects podejmuje próbę wykrycia wyrażenia, które nie zmienia się podczas trwania kompozycji i oblicza je tylko raz. Załaduj swoją ulubioną pełną ekspresji kompozycję i doświadcz lepszej wydajności.
– Każde wyrażenie używające posterizeTime(0)now jest przeliczane tylko raz dla całej kompozycji, nie dla każdej klatki.

Rozszerzona obsługa formatów i lepsze wsparcie odtwarzania

Obsługa nowych formatów obejmuje Canon XF-HEVC. Doświadcz lepszego odtwarzania podczas pracy z plikami 10-bit H.265 HD/UHD i HEVC HD/UHD. Poprawiono wydajność dekodowania ProRes. Ponadto uzyskaj dostęp do starszych plików QuickTime z natywną obsługą MJPEG i plików kodeków animacji z ramkami delta.

Nowy render Cineware i Cinema 4D Lite R21

To wydanie After Effects prezentuje nową Cinema 4D Lite R21. Poniżej szczegóły:
– Podczas instalacji programu After Effects instalator After Effects instaluje folder Maxon Cinema 4D R21 na dysku we wspólnej lokalizacji aplikacji.
– Folder ten zawiera Cinema 4D Lite R21. Podczas pierwszego uruchomienia musisz stworzyć konto użytkownika Maxon postępując zgodnie ze wskazówkami na ekranie. Podczas uruchomienia przez Cineware, może również być zaproponowane uruchomienie pełnej wersji Cinema 4D w trybie trial.
– Konto jest wymagane do uruchomienia Cinema 4D, ale nie do renderingu w After Effects przy użyciu Cineware lub Cinema 4D 3D rendera.

Content-Aware Fill do ulepszenia materiału wideo

Usuwa niechciane obiekty z materiału wideo szybciej i bardziej efektywnie dzięki ulepszonej wydajności i zredukowaniu zużycia pamięci.

Inne ulepszenia

System Compatibility report – After Effects wykryje i poinformuje Cię o każdym znanym problemie z konkretnym sprzętem i starszymi sterownikami używanymi na komputerze. Jeżeli jesteś zaalarmowany o błędzie ale uważasz, że nie jest ważny, zgłoś go abyśmy mogli bezpośrednio sprawdzić problem ze zgodnością.

By dowiedzieć się czy Twój system jest zgodny z After Effects zobacz:
– Wymagania systemowe After Effects
– Jak ręcznie zainstalować sterowniki Intel® Graphics na Windows® 10
– Jak zainstalować sterowniki NVIDIA
– Sterowniki NVIDIA dla systemu macOS

Wsparcie OpenCL na Mac zostało wycofane. Prosimy używać Metal albo Software renderingu.

Obecnie After Effects nie obsługuje renderingu Ray-traced 3D.
Podgląd kompozycji, w której wszystkie ramki są buforowane (albo gdy buforowanie ramek przed odtworzeniem jest włączone) powinien utrzymać docelową ilość klatek kompozycji nawet podczas interakcji z interfejsem.

Lepsze honorowanie natywnego FPS odczytanego z plików EXR.

Aktualizacja Content Aware Fill:
– Zużycie pamięci zredukowane o 66%
– Wydajność poprawiona o 10-25%
– Poprawki ostrzeżenia pojawiającego się podczas pierwszego użycia Content Aware Fill
– Poprawka błędu gdy mała wartość przezroczystości powodowała problem z ramkami referencyjnymi.

Wybranie grupy etykiet nie zaznaczy shy layers, teraz również działa z menu Edit.

Naprawiono non-drop klatki kodu czasowego sekwencji EXR, zgłaszane jako drop-frame.

Zaktualizowano opcję Save as Previous Version w celu wsparcia starszych wersji 15 i 16.

Shape Layer: Polystar nie zacina się już na zerowym promieniu wewnętrznym.

Zaktualizowano bibliotekę importu Photoshop. Gwarantuje, że pliki programu Photoshop są importowane i wyświetlane poprawnie w programie After Effects.

Zaktualizowany rendering w macOS. Wprowadzono wykorzystanie Mental i wycofano obsługę OpenGL.

Linie pomocnicze i linijki są teraz równane do pełnych pikseli podczas przeciągania w kompozycji. Jeśli potrzebujesz mniejszego skoku, kliknij prawym przyciskiem myszy linie i ustaw odpowiednią wartość.
Plugin Mocha został zaktualizowany do najnowszej wersji.

Wybierz subskrypcję After Effects

Kup teraz


Wymagania systemowe programu After Effects:

System Windows

Minimalna specyfikacja
ProcesorProcesor wielordzeniowy Intel z obsługą 64-bitów
System operacyjnyMicrosoft Windows 10 (64 bit) wersja 1703 (Creators Update) i późniejsza
RAM16 GB minimalnie (32 GB rekomendowane)
Miejsce na dysku twardym5GB miejsca na dysku twardym na potrzeby instalacji; dodatkowe wolne miejsce podczas instalacji (nie ma możliwości zainstalowania na wymiennych nośnikach)

Dodatkowa przestrzeń dyskowa na plik wymiany (rekomendowane 10GB )

Rozdzielczość monitora1280×1080 albo wyższa
InternetDo aktywacji oprogramowania, sprawdzania poprawności subskrypcji i korzystania z usług online niezbędna jest rejestracja i musi być dostępne połączenie z Internetem.

System macOS

Minimalna specyfikacja
ProcesorProcesor wielordzeniowy Intel z obsługą 64-bitów
System operacyjnymacOS wersja 10.12 (Sierra), 10.13 (High Sierra), 10.14 (Mojave)
RAM16 GB minimalnie (32 GB rekomendowane)
Miejsce na dysku twardym6GB miejsca na dysku twardym na potrzeby instalacji; dodatkowe wolne miejsce podczas instalacji (nie instalować na partycjach z wrażliwymi plikami systemowymi i na wymiennych nośnikach)

Dodatkowa przestrzeń dyskowa na plik wymiany (rekomendowane 10GB )

Rozdzielczość monitora1440×900 albo wyższa
InternetDo aktywacji oprogramowania, sprawdzania poprawności subskrypcji i korzystania z usług online niezbędna jest rejestracja i musi być dostępne połączenie z Internetem.