Adobe Illustrator CC

Najlepsza aplikacja do grafiki wektorowej

Kup teraz

Adobe Illustrator

Włącz kategorie/filtry

Kategorie

Adobe Illustrator – najpopularniejsza aplikacja do tworzenia grafiki wektorowej

Adobe Illustrator znajduje się w czołówce najlepszych aplikacji przeznaczonych do tworzenia grafiki wektorowej. Z jego pomocą z łatwością zaprojektujesz logo, ikony, ilustracje na potrzeby strony internetowej, aplikacji, czy też materiałów drukowanych.

Subskrypcje Illustrator - kup teraz

Adobe Illustrator – zawsze na czasie

Twórcy Illustratora nieustannie kładą nacisk na jego doskonalenie. Dzięki temu aplikacja utrzymuje się na rynku i jednocześnie przoduje w branży graficznej już od ponad 30 lat. Na przestrzeni tego czasu zaufało jej miliony użytkowników, co za tym idzie – dziennie powstaje około 6 milionów grafik – od opakowań i ikon po ilustracje przeznaczone do billboardów reklamowych czy książek.

Adobe Illustrator - efekt pracy

Największą zaletą Adobe Illustrator jest to, że działa na podstawie wektorów. Użytkownik otrzymuje możliwość przekształcenia prostych kolorów i kształtów w skomplikowane grafiki. Co więcej, może łatwo skalować obraz, bez jakiejkolwiek utraty jakości.

Intuicyjny interfejs to szybsza i efektywniejsza praca

Ulepszony interfejs zawiera nowe ikony narzędzi i panele, które zapewniają użytkownikowi lepszą czytelność. W końcu możesz jeszcze bardziej skupić swoją uwagę na projektowaniu kompozycji.

Adobe Illustrator - interfejs

Ponadto, istnieje możliwość dopasowania interfejsu Illustratora do rozdzielczości ekranu, z którego korzystasz. Aplikacja rozpoznaje daną rozdzielczość i błyskawicznie przystosowuje współczynnik skali do konkretnego zapotrzebowania. Dodatkowo istnieje możliwość przeprowadzania procesu skalowania na ekranie, przy użyciu okna dialogowego preferencji interfejsu danego użytkownika. Możesz uzyskać nawet 10-krotnie większe powiększenie. Z pomocą funkcji powiększenia obszaru roboczego, wykonasz projekt z jeszcze większą precyzją!
Ponadto masz możliwość dostosowania paska narzędzi do swoich potrzeb. Do wyboru masz dwa paski narzędzi – podstawowy oraz zaawansowany. W podstawowym pasku znajdziemy zbiór narzędzi, które są często używane w trakcie projektowania ilustracji. Pozostałe narzędzia ukryte są w tzw. szufladzie paska narzędzi. Możemy dowolnie zarządzać zawartością paska z narzędziami poprzez przenoszenie narzędzi między nim a szufladami.
Illustrator udostępnił również nowy tryb widoku – Widok przycinania. Jest on niezwykle potrzebny do wyświetlania podglądu danego projektu bez siatek, linii pomocniczych i fragmentów, które wystają poza obszar roboczy. Po użyciu opcji Widok przycinania, elementy kompozycji znajdujące się poza obszarem roboczym będą przycinane. Natomiast, linie pomocnicze i siatki zostaną ukryte. Korzystając z tego trybu, możesz dalej tworzyć i edytować swój projekt.

Funkcje ułatwiające projektowanie logo, ikon oraz dowolnych elementów graficznych

Adobe Illustrator oferuje nową opcję – Edycja globalna. Jednym ruchem możesz przeprowadzić edycję wszystkich podobnych obiektów naraz. Opcja jest niezbędna w sytuacji, gdy pracujemy nad materiałem, w którym znajduje się wiele kopii tego samego obrazu, czyli np. logo. Z pewnością, gdybyśmy mieli wykonać wszystkie te czynności pojedynczo, stracilibyśmy mnóstwo czasu, a nawet moglibyśmy popełnić wiele niechcianych błędów. Edycja globalna sprawia, że praca z dużą liczbą kopii jest niezwykle prosta i przyjemna.
Aplikacja umożliwia Ci swobodne tworzenie różnorodnych kształtów, które potrafią dynamicznie przekształcić się w idealną geometrię. Następnie możesz je usuwać, łączyć, deformować, wypełniać w celu zbudowania pięknych i skomplikowanych kompozycji. Funkcja, dzięki której stworzymy kształty, sprawdzi się zarówno w pracy na komputerze, jak i na tablecie.
Illustrator uaktywnił dodatkowe kształty: wielokąty, linie i elipsy. Narzędzie Kształt umożliwia dynamiczne dopasowywanie, bez konieczności używania dodatkowych narzędzi czy stosowania efektów. Dzięki temu praca z kształtami wektorowymi jest jeszcze szybsza.
Kolejnym ułatwieniem w pracy z Illustratorem jest unowocześniona obsługa punktów kotwiczenia, która w trakcie rysowania umożliwia przesuwanie uchwytów w różnych kierunkach (niesymetrycznie). Z jej pomocą precyzyjnie dostosujesz krzywe i płynnie stworzysz każdy segment. Co więcej, możesz przekształcić punkt narożny w gładki łuk i to bez konieczności zmiany całego kształtu.
Adobe Illustrator wprowadził nowy gradient o nazwie Dowolny. Opcja umożliwia mieszanie kolorów w celu stworzenia fotorealistycznych, naturalnie wyglądających gradientów. Dzięki zapewnionej elastyczności tworzenia, w dowolnym miejscu możesz tworzyć punkty, w których następuje przejście koloru. W trakcie pracy możesz swobodnie modyfikować, przesuwać lub dodawać kolory punktów przejścia. W ten sposób uzyskasz płynne przejścia kolorów i bez problemu wypełnisz obiekt odpowiednio dobranym gradientem, uzyskując niepowtarzalny wygląd obrazu.

Multiple Artboard do pracy z wieloma obszarami

Program Adobe Illustrator jest na tyle elastyczny, że umożliwi Ci pracę nad różnorodnymi projektami – od tych mniej wymagających, po te bardziej zaawansowane. Dzięki niemu nie musisz ograniczać się w swojej pracy do jednego obszaru roboczego. Z Illustratorem jesteś w stanie pochylić się nad projektami, w których praca z wieloma obszarami jest jak najbardziej pożądana. Do takich prac zalicza się m.in. tworzenie materiałów graficznych na stronę internetową. Rozmieszczenie grafik zdecydowanie się różni, gdyż wszystko zależy od urządzenia, na którym wyświetlimy daną stronę www. Opcja pracy z wieloma obszarami roboczymi jest niezbędna również w trakcie przygotowywania materiałów marketingowych, w których zazwyczaj wymagane są różne rozmiary grafik, ze względu na ich wykorzystywanie w różnych mediach. Co więcej, możemy skorzystać z Multiple Artboard przy projektowaniu wielostronicowego wydruku w formacie PDF.
Zastosowanie Multiple Artboard sprawdzi się, jeżeli jesteśmy świadomi tego, jak działają zaawansowane narzędzia i ustawienia tej funkcji. Dlatego warto wcześniej się z nimi zapoznać by móc korzystać z możliwości pracy z wieloma obszarami w sposób jak najbardziej efektywny. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jak to działa, zapraszamy na Szkolenie Adobe Illustrator moduł II.

Typografia w projektowaniu graficznym to podstawa

Projektując ulotkę lub logotyp zapewne niezbędne okaże się dodanie jakiegoś tekstu lub nazwy firmy. Illustrator zagwarantuje Ci najlepszy wybór narzędzi typograficznych, dzięki którym przygotujesz projekt na najwyższym poziomie. Z pomocą różnych efektów, stylów, znaków, osiągniesz cel i dokładnie wyrazisz to, co chciałbyś zaprezentować.
W trakcie pracy z tekstem w Illustratorze, jesteś w stanie wyodrębnić każdy znak, jako osobny obiekt. Tekst możesz dowolnie skalować, przenosić, obracać, przy całkowitym zachowaniu funkcji zmiany tekstu, a nawet czcionki. Obiekty tekstowe możesz modyfikować w każdej chwili. Ogromną zaletą tworzenia tekstu w aplikacji Adobe Illustrator jest to, że możesz korzystać zarówno z pisaka oraz myszy, jak i z technologii wielodotykowych.
Ponadto, aplikacja daje Ci możliwość przeglądania czcionek od różnych dostawców, bez konieczności wychodzenia z jej obszaru. Czcionki, które wybierzesz, możesz od razu aktywować i zastosować w swoim materiale. Dodatkowo Adobe Illustrator oferuje wiele nowych opcji w panelu Czcionki. Dla przykładu możesz skorzystać z filtru, dzięki któremu wyświetlisz tylko ostatnio używane czcionki. Co więcej, w trakcie wyświetlania podglądu czcionki, możesz zmieniać jej rozmiar.

Tworzenie wykresów – efektowniejsze przedstawienie danych

Większość z nas kojarzy tworzenie wykresów z pracą w Microsoft Excel. Program na pewno okaże się pomocny przy przedstawieniu danych w artykule naukowym, pracy magisterskiej czy innej pracy, gdzie bardziej liczą się dane niż wygląd tabelki. Jeżeli zależy nam na bardziej atrakcyjnym przedstawieniu danych, to musimy sięgnąć do programu graficznego, który nam to umożliwi.
Jednym z takich programów jest właśnie Illustrator. Aplikacja sprawi, że suche dane  nabiorą kolorów i przestaną być nudnym dodatkiem do projektu. Będziesz mógł przedstawić je w postaci ciekawej infografiki, która będzie przystępna dla każdego odbiorcy. Oprócz tego projekt przyciągnie jego uwagę, a informacje, które będą na nim przedstawione, okażą się dla niego bardziej czytelne i lepiej przyswajalne.

Prosty program do tworzenia ilustracji

Adobe Illustrator jest narzędziem kreatywnym, dzięki któremu nasz projekt powstaje od zera, bez konieczności posiadania gotowej fotografii. Rysujemy, tworzymy dowolne kształty, wycinamy je i modyfikujemy na różne sposoby, tak żeby powstała niezwykła ilustracja. Przygotowane grafiki w Illustartorze możemy później wykorzystać w Photoshopie, InDesign, jak i we wszelkiego typu programach wektorowych czy webowych.
Illustrator to również niezwykłe narzędzie do rysowania. W chwili, gdy nie jesteśmy w stanie narysować grafiki odręcznie, to przy użyciu aplikacji nie mamy już takiego problemu. Korzystając z możliwości wygładzania, ścieżek, rysowania, edycji, możemy wprowadzać wiele różnych wzorów. Z wielką łatwością możemy modyfikować wcześniej przygotowane kształty. Wygładzać je, a następnie dostosować tak, żeby odpowiadały w zupełności naszym oczekiwaniom. Odpowiednie narzędzia pozwalają przygotować obraz tak, by w rezultacie powstała naprawdę interesująca grafika.
Jednak Illustrator służy nie tylko do tworzenia grafik od podstaw. Dzięki niemu możemy zająć się również modyfikacją istniejących już prac. Dla przykładu istnieje możliwość edycji kolorów danej ilustracji. Wystarczy otworzyć projekt i jednym kliknięciem zmodyfikować cały wygląd naszej pracy. Dostosowanie ilustracji do konkretnych kolorów staje się niezwykle proste. Bez problemu jesteśmy w stanie przygotować wiele wariantów naszej kompozycji.
Ponadto, Illustrator pozwala zamienić grafikę rastrową na wektorową.  Z pomocą opcji Obrys Obrazu szybko przekształcimy płaską grafikę w ilustrację wektorową. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpocząć pracę z prostą grafiką przy zastosowaniu krzywych. Z łatwością stworzysz nową ilustrację poprzez obrysowanie istniejącej już kompozycji. W trakcie procesu wektoryzacji (trasowania) mamy pełną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądać finalna ilustracja. Trasowanie najlepiej sprawdza się w pracy z prostymi grafikami.

Aktywne Malowanie, czyli narzędzie Live Paint

Prawdopodobnie funkcja Live Paint przeniesie większość użytkowników do czasów dzieciństwa, kiedy wypełnialiśmy barwami dobrze znane kolorowanki dla dzieci. Aktywne malowanie umożliwia na swobodne kolorowanie, tak jakbyśmy robili to na zwykłym papierze. Możemy obrysowywać poszczególne segmenty ścieżek dowolnymi kolorami, a same ścieżki wypełniać różnymi zarówno kolorami, jak i wzorkami oraz gradientami.
Ścieżki lub obiekty, które są tworzone przez użytkownika, zachowują się tak, jakby były dokładnie na tej samej płaskiej powierzchni, co oznacza, że żadna ścieżka nie znajduje się nad lub pod inną. Zamiast tego, powierzchnia jest dzielona na obszary przez poszczególne ścieżki, które możemy malować, bez różnicy czy obszar jest otoczony wieloma ścieżkami, czy tylko jedną. Z pomocą tego zabiegu, z prostych figur stworzymy niezwykłe wzory, które można później dowolnie kolorować i modyfikować.

Dodatkowe możliwości Adobe Illustrator

Aplikacja Adobe Illustrator pozwala na przygotowanie wizualizacji obiektu 3D z kompozycji 2D. Obiekty trójwymiarowe możemy tworzyć poprzez użycie brył 3D lub brył obrotowych 3D. Dla zobrazowania prostoty wykorzystania tej funkcji wyobraź sobie, że rysujesz w programie najprostszy prostokąt, odcinasz jego część, modyfikujesz kształt, ołówkiem dorysowujesz element i na koniec modyfikujesz kolory. W rezultacie powstaje prosta grafika, którą można przygotować do stworzenia trójwymiarowej wizualizacji. Następnie zaznaczasz dany element i przechodzisz do pracy z grafiką 3D. Dzięki narzędziom 3D powstaje prosta grafika przypominająca np. standardowy, plastikowy kubeczek. W celu urozmaicenia obiektu możemy dodać do niego wcześniej przygotowany obrazek. W przypadku kubeczka może to być kolorowa etykieta, która zdecydowanie ożywi jego wygląd. Przygotowany projekt możemy obejrzeć z każdej strony i co więcej, pokazać efekty naszych działań potencjalnemu klientowi.
Grafika wektorowa, która powstanie w ramach pracy z Illustratorem, może być wielokrotnie wykorzystywana w różnych dokumentach. Illustrator chętnie współpracuje z innymi aplikacjami z rodziny Adobe tj. Photoshop, Premiere Pro, InDesign, XD. Integracja z różnymi programami daje możliwość błyskawicznego dodawania stworzonych kompozycji do różnych projektów graficznych, materiałów filmowych i innych. Dzięki szybko rozwijającemu się elastycznemu i zarazem wydajnemu środowisku, w końcu możesz całkowicie skupić się na tworzeniu, a nie przetwarzaniu różnych formatów.
Po zakończeniu projektu nie musisz martwić się o eksport jego zasobów. Masz możliwość zaznaczania danych obszarów kompozycji i eksportowania ich w wielu formatach, rozdzielczościach czy rozmiarach dopasowanych do m.in. poszczególnych ekranów, stron www.
Użytkownicy, którzy na co dzień mają do czynienia z językiem HTML lub współpracują z programistami, mogą liczyć na wygenerowanie kodu CSS, który zdecydowanie ułatwi umieszczenie grafiki na stronie www. Program pozwala na kopiowanie, wklejanie lub eksportowanie kodu obiektów, tekstu oraz całych układów zawierających obrazy. Następnie, po wyeksportowaniu takiego kodu, można umieścić obiekty bezpośrednio w edytorze HTML lub przekazać je osobom odpowiedzialnym za tworzenie strony internetowej.

Nowości w Adobe Illustrator CC 2019

Rozbudowana funkcja Upraszczania ścieżek

W przypadku pracy z obiektami o dużej złożoności ścieżki, można ułatwić sobie zadanie poprzez użycie funkcji Upraszczania ścieżek. Aktualnie z rozbudowanego interfejsu opcji zaawansowanych można wybrać uproszczenie krzywych, dopasowanie kąta punktu narożnego, zmianę gładkości oraz przekonwertowanie krzywych ścieżek na linie proste.

Nowa funkcja Automatycznego sprawdzania pisowni

Jeżeli pracujesz z tekstem istnieje możliwość włączenia opcji automatycznego podświetlania błędów, która jest obsługiwana w ponad 50 językach. Obecnie bez języków wschodnioazjatyckich.

Eksportowanie i zapisywanie w tle

Zapisywanie i eksportowanie odbywa się teraz w tle (tylko formaty .ai, .png i .jpg). Nie trzeba przerywać pracy a po zakończeniu procesu użytkownik jest informowany odpowiednim powiadomieniem.

Ulepszona obsługa plików

Udoskonalono proces zapisu i odczytu plików. Kiedy mechanizm automatycznego odzyskiwania plików nie zadziała, aplikacja podpowie jakie działania może podjąć użytkownik w celu naprawy powstałych błędów.

Subskrypcje Adobe Illustrator

Kup teraz >

Adobe Illustrator przycisk 1

Wymagania systemowe programu Illustrator:

System Windows

Wymagania minimalne
ProcesorWielordzeniowy procesor Intel (32/64-bitowy) lub procesor AMD Athlon 64
System operacyjnyMicrosoft Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1, Windows 10*
Pamięć RAM2 GB pamięci RAM (zalecane 4 GB) w przypadku wersji 32-bitowej; 4 GB pamięci RAM (zalecane 16 GB) w przypadku wersji 64-bitowej
Dysk twardy2 GB dostępnego miejsca na dysku twardym na potrzeby instalacji; podczas instalacji potrzebne dodatkowe wolne miejsce; zalecany dysk SSD
Rozdzielczość monitoraWyświetlacz o rozdzielczości 1024 × 768 (zalecana rozdzielczość 1920 × 1080)

Do korzystania z przestrzeni dotykowej w programie Illustrator potrzebny jest tablet lub monitor z ekranem dotykowym, pracujący w systemie Windows 10 (zalecany Microsoft Surface Pro 3).

GPUOpenGL 4.x

(Opcjonalnie) Aby można było korzystać z funkcji karty graficznej poprawiających wydajność, system Windows musi mieć co najmniej 1 GB pamięci VRAM (zalecane 4 GB) oraz obsługiwać technologię OpenGL w wersji 4.0 lub nowszej.

Połączenie z InternetemW celu aktywacji oprogramowania, weryfikacji subskrypcji i korzystania z usług online niezbędna jest rejestracja i musi być dostępne połączenie z Internetem.

* Wersja programu Illustrator z października 2018 roku nie jest obsługiwana przez system Windows 10 w wersji 1507, 1511, 1607.

System macOS

Wymagania minimalne
ProcesorWielordzeniowy procesor Intel obsługujący technologię 64-bitową
System operacyjnymacOS w wersji 10.14 (Mojave), 10.13 (High Sierra), 10.12 (Sierra)
Pamięć RAM4 GB pamięci RAM (zalecane 16 GB)
Dysk twardy2 GB dostępnego miejsca na dysku twardym na potrzeby instalacji; podczas instalacji potrzebne dodatkowe wolne miejsce; zalecany dysk SSD
Rozdzielczość monitoraWyświetlacz o rozdzielczości 1024 × 768 (zalecana rozdzielczość 1920 × 1080)
GPU(Opcjonalnie) Aby można było korzystać z funkcji karty graficznej poprawiających wydajność, system Mac musi mieć co najmniej 1 GB pamięci VRAM (zalecane 2 GB) oraz obsługiwać technologię OpenGL w wersji 4.0 lub nowszej.

  • W przypadku zewnętrznej karty graficznej (eGPU) — obsługa w systemie Mac OS 10.13.5 lub nowszym
  • Aby sprawdzić rozmiar pamięci VRAM, wybierz polecenie Mac > Informacje o tym komputerze (informacje graficzne).
  • Aby sprawdzić, czy komputer obsługuje wymaganą wersję technologii OpenGL (4.0 lub nowszą), przejrzyj ten dokument pomocy Apple.
Połączenie z InternetemW celu aktywacji oprogramowania, weryfikacji subskrypcji i korzystania z usług online niezbędna jest rejestracja i musi być dostępne połączenie z Internetem.