Historia programów Adobe
od lat 80-tych do dziś

Historia programów Adobe od lat 80-tych do dziś

Żeby dowiedzieć się czegoś więcej o początkach Adobe, potrzeba wrócić w czasie do przełomu lat 70 i 80 ubiegłego wieku. W biurze usytuowanego w Dolinie Krzemowej Xerox Palo Alto Reserach Center Charles M. Geschke i John E. Warnock pracowali nad rozwinięciem Interpress – języka opisu strony.

Firma była nastawiona na zysk, kosztem wykorzystania języka jedynie w produktach, które firma mogłaby spieniężyć. Geschke i Warnock chcieli czegoś więcej. Pracując nad Interpressem myśleli o stworzeniu języka, którym posługiwałaby się cała branża. To jednak nie wpisywało się w politykę ich firmy.

Era PostScriptu

Szukając możliwości realizacji swoich informatycznych pomysłów Gescke i Warnock założyli w 1982 roku własną firmę – Adobe Systems Incorporated (od 2018 roku Adobe Inc.). Analizując pomysł za pomysłem ostatecznie postawili na rozwój oprogramowania do drukowania. W 1984 roku pojawiła się pierwsza wersja języka PostScript – udostępniona w domenie publicznej.

Coś, co z punktu widzenia biznesowego wydawało się być niebezpiecznym spacerem nad przepaścią, stało się nie tylko początkiem powszechnie dziś używanego języka w poligrafii, lecz także pierwszym krokiem do zbudowania jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm w branży IT na świecie.

Udostępnienie PostScript w domenie publicznej szło w parze ze stworzeniem płatnego oprogramowania, które umożliwiało korzystanie z tego języka. PostScript szybko podchwyciło Apple, które już w 1985 roku wypuścił na rynek pierwszą, współpracującą z tym językiem drukarkę laserową.

 

 

Nowa ścieżka rozwoju – Kreatywne Adobe

Rok 1987 jest przełomowy, ponieważ rozpoczyna dla Adobe erę tworzenia kreatywnego oprogramowania. To właśnie programy dla grafików, fotografów, filmowców, webmasterów i innych osób z branży kreatywnej obecnie najbardziej kojarzą się odbiorcom z Adobe. Gdy w 1987 roku Adobe prezentuje odbiorcom program do tworzenia i obróbki grafiki wektorowej Adobe Illustrator, firma jest już na giełdzie, zarabia miliony i zatrudnia kilkuset pracowników – rok później jest ich 291.

PostScript wciąż jeszcze przewija się w tle, w kolejnych latach powstają licencjonowane czcionki Adobe, poszerza się oferta skierowana do osób zajmujących się składem i DTP. Jednak Adobe się rozwija, a kolejne pojawiające się na rynku programy zdobywają coraz więcej odbiorców w branżach mniej lub bardziej powiązanych z DTP.

Adobe Illustrator CC

Adobe Illustrator wychodzi na rynek w roku 1987 i jest pierwszym z serii produktów skierowanych do twórców – konkretnie do osób pracujących z grafiką wektorową. Pierwsza wersja Illustratora, jest przeznaczona dla użytkowników Apple Macintosh. Adobe Illustrator dla Windowsa pojawia się dwa lata później.

Program powstaje z myślą o użytkownikach PostScript, aby mogli oni tworzyć projekty graficzne uwzględniające obecność czcionek z nim związanych. Z czasem wsparcie dla PostScripta i jego czcionek w Illustratorze uzupełnione zostaje o konkurencyjny format True Type, stworzony przez Microsoft i Apple.

 

Adobe Illustrator historia programu

Adobe Photoshop CC

Trzy lata po wydaniu Adobe Illustrator na Apple Macintosh na rynku pojawia się program do obróbki grafiki rastrowej – Adobe Photoshop. Pierwszy interfejs programu, który debiutuje w 1990 roku przypomina nieco znanego z Windowsa Painta, jednak posiada o wiele większe możliwości. W ciągu następnych 25 lat Photoshop zdominuje branżę fotografii cyfrowej i stanie się najpopularniejszym narzędziem dla grafików oraz fotografów na całym świecie.

Adobe Photoshop to program – legenda. Według niektórych statystyk ponad 90% profesjonalistów z branży kreatywnej na świecie korzysta z Photoshopa! Jego możliwości można wykorzystać w wielu dziedzinach: w sztuce, marketingu, tworzeniu stron WWW, projektowaniu produktów, od grafik na okładki czasopism i książki zaczynając, kończąc na tworzeniu unikalnych dzieł sztuki użytkowej.

Najbardziej jednak znane są możliwości edycyjne Adobe Photoshop. Profesjonalny retusz zdjęć, tworzenie fotomontaży, a czasem ratowanie nieudanych zdjęć – oferowane możliwości zdobyły serca nie tylko profesjonalistów.

 

Adobe Photoshop historia programu

Adobe Premiere Pro CC

W 1991 roku Adobe wypuszcza na rynek pierwszą wersję programu do edycji nagrań filmowych. Adobe Premiere przechodzi długą drogę, ostatecznie zamieniając się w 2003 roku w Adobe Premiere Pro. Program umożliwia nie tylko montaż filmu, edycję formatu oraz innych parametrów nagrania (kolor, jasność, itp.), pracę z dźwiękiem, lecz także przetwarzanie materiałów VR 180 stopni.

Z profesjonalnego montażu filmowego, jaki oferuje Adobe Premiere Pro, korzystał do tej pory m.in. Netflix (w serialu Mindhunter), Universal (Ave, Cezar!) czy 20th Century Fox (Zaginiona Dziewczyna, Deadpool).

 

Adobe Acrobat

Adobe Acrobat ma długą i zawiłą historię. Najbardziej obecnie znany jest Adobe Acrobat Reader DC, darmowy program do otwierania plików PDF. Program ten, który pojawił się na rynku w 1993 roku pod nazwą Acrobat, początkowo kosztował 50 dolarów za licencję. Później jednak stał się darmowy – a rodzina Adobe powiększyła się o płatne rozwiązania pozwalające tworzyć i edytować pliki PDF.

Obecnie Adobe oferuje Acrobat Standard DC oraz Acrobat Pro DC do otwierania, edycji, tworzenia i podpisywania plików PDF, w wersji standard – na komputerze, w wersji Pro – na komputerze i urządzeniach mobilnych. W ramach Adobe Creative Cloud możliwe jest skorzystanie z usługi Document Cloud, która umożliwia korzystanie z Acrobata w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych.

 

Adobe Acrobat Historia

Adobe After Effects CC

After Effects pojawia się w rodzinie Adobe w 1995 roku, choć jako program istnieje od 1993. Program wykorzystywany jest w post-produkcji filmowej i służy dodawaniu efektów specjalnych, ale nie tylko. W Adobe After Effects można dodać bądź usunąć obiekty z nagrania, dodać intro, napisy, logo – w zależności od potrzeb twórcy. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz animowanej postaci, czy kompletnej zmiany pogody – After Effects pomoże w stworzeniu potrzebnych efektów na nagraniu.

Adobe After Effects CC stał się nieodłącznym towarzyszem Adobe Premiere Pro. After Effects pozwala na pracę nad poszczególnymi ujęciami, podczas gdy Premiere Pro umożliwia montaż i edycję całości dzieła.

 

szkolenie adobe after effects moduł 2 12 zasad walta disneya

Adobe Framemaker

Choć sam program Framemaker pojawił się na rynku w 1986 roku, to dołączył do rodziny Adobe w 1995 roku, gdy firma przejęła Frame Technology Corporation. Adobe Framemaker umożliwia pracę na dużych plikach tekstowych, np. wielojęzycznej dokumentacji technicznej. Zadania, które Adobe Acrobat czy Adobe InDesign przyjąłby z trudem, Adobe Freemaker wykona bez większego problemu.

Adobe Framemaker umożliwia pracę nad treściami strukturalnymi i niestrukturalnymi. Wykorzystuje m.in. XML/DITA, a wśród formatów publikacji można znaleźć różne wersje HTML, PDF, EPUB i wiele innych.

 

FrameMaker praca w programie

Adobe InDesign CC

Zanim pojawił się InDesign, świat poznał Adobe PageMaker – program do DTP. Opublikowany w 1985 roku dla Apple Macintosh, w momencie przejęcia Aldus Corporaton przez Adobe dziesięć lat później zbliżał się do swojego końca. DTP potrzebowało nowego programu, który bardziej uwzględniałby dynamiczne zmiany w publikowaniu, które zaszły przez te 10 lat. I choć ostatnia wersja PageMakera pojawiła się w 2004 roku, to użytkowników zachęcano do przejścia na InDesign.

Odpowiedzią na dynamiczny rozwój branży IT oraz zmieniające się potrzeby użytkowników stał się Adobe InDesign, który pojawia się na rynku w 1999 roku. Obecnie program ten oferuje szerokie możliwości tworzenia projektów, od książek, czasopism czy gazet zaczynając, na plakatach i ulotkach kończąc. Równie dobrze radzi sobie z tworzeniem publikacji do druku jak i publikacji elektronicznych. I choć zajmuje się głównie warstwą graficzną, to równie dobrze radzi sobie z dodawaniem i edycją tekstu.

 

Adobe InDesign praca w programie

Adobe InCopy CC

Nowe tysiąclecie Adobe wita programem zintegrowanym z Adobe InDesign. W Adobe InCopy możliwe jest tworzenie i dodawanie treści przez autorów. Dzięki integracji w tym samym czasie część zespołu może pracować nad wyglądem publikacji w Adobe InDesign. Adobe InCopy CC przynosi ze sobą możliwość niezakłóconego przepływu pracy w obrębie zespołu pracującego nad publikacją.

 

Adobe InCopy praca z programem

Adobe Audition CC

Od publikacji pierwszego z serii kreatywnych oprogramowań Adobe Illustratora mija kilkanaście lat. W pakiecie Adobe są już programy do montażu wideo, do tworzenia zróżnicowanych grafik i do retuszu oraz do tworzenia plików tekstowych. Kolejnym krokiem staje się stworzenie programu dla tych, którzy pracują z dźwiękiem.

W 2003 roku pojawia się Adobe Audition, program dedykowany do obróbki dźwięku. Po raz kolejny nie jest to projekt tworzony od zera – Adobe wykupuje Cool Edit Pro od Syntrillium Software i kilka miesięcy później publikuje pod nową nazwą program, który z powodzeniem konkuruje z innymi programami do profesjonalnej edycji nagrań audio.

 

Adobe Audition praca z programem

Adobe Stock

W 2005 roku, wraz z drugą edycją Adobe Creative Suite, użytkownicy otrzymują dostęp do ponad 230 tysięcy obrazów. Początkowo usługa Adobe Stock Photo nie zdobywa serc odbiorców. Adobe szybko uczy się na błędach, poszerzając pakiet dostępnych plików oraz ułatwiając użytkownikom programów Adobe dostęp do przydatnych w projektowaniu treści.

Usługa Adobe Stock, wchodząca w skład pakietu Adobe Creative Cloud, oferuje użytkownikom dostęp do ponad 180 milionów plików, z czego ponad 13 milionów to nagrania wideo, ponad 30 milionów – pliki wektorowe, ponad 10 milionów – edytoriale. Całość uzupełnia ponad 120 milionów zdjęć, ilustracji, szablonów oraz plików 3D.

 

Adobe Stock bank zdjęć

Adobe Dreamweaver CC

Rok 2005 jest znaczący dla Adobe z wielu różnych powodów. Poza stworzeniem usługi Adobe Stock Photo, Adobe przejmuje firmę Macromedia. W 2005 roku do wachlarza oprogramowania kreatywnego Adobe dołącza rozwijany od 1997 roku przez Macromedia program Dreamweaver.

Adobe Dreamweaver CC to program dla web deweloperów. Umożliwia on tworzenie stron internetowych za pomocą kodu oraz z wykorzystaniem szablonów. Twórcy docenią szczególnie łatwość tworzenia stron responsywnych oraz integrację z Git.

Dreamweaver praca z programem

Adobe Animate CC

Kolejnym programem, który po przejęciu Macromedia w 2005 roku wchodzi na stałe do rodziny Adobe, jest Adobe Animate. Jego historia sięga roku 1996, gdy Macromedia wypuszcza na rynek program FutureSplash Animator. Nazwa szybko ewoluuje, a w 2007 roku Macromedia Flash staje się Adobe Flash Professional i zaczyna rozwijać skrzydła ze wsparciem programistów Adobe.

Czym zajmuje się Adobe Animate? To program, który pozwala na stworzenie grafik wektorowych i animacji 2D, które można wykorzystać w nagraniach video, na stronach i aplikacjach internetowych lub w grach wideo. Adobe Animate CC, zostawiając w tyle Flasha, stara się odpowiedzieć na potrzeby wciąż zmieniającego się internetu.

 

Adobe Animate historia programu

Adobe Captivate

Jeśli potrzebujesz stworzyć interaktywne elementy e-learningu, takie jak np. quiz czy nagranie, to Adobe Captivate będzie idealnym narzędziem. Do stworzenia materiałów program wykorzystuje Small Web Formats (.swf) oraz HTML5.

Swoją nazwę Adobe Captivate nosi dumnie od 2006 roku – wtedy to zastąpił wydany w 2004 roku Macromedia Captivate. Wcześniej twórcom webowym był znany jako RoboDemo. Od czasów pierwszej edycji z 2002 roku program przeszedł wiele zmian, umożliwiając tworzenie zaawansowanych treści e-learningowych. Na uwagę zasługuje również wprowadzenie elementów VR do e-learningu – takie możliwości oferuje obecnie Adobe Captivate.

Captivate praca z programem

Adobe Lightroom CC

W roku 2007 na rynku pojawia się pierwsza wersja programu Lightroom. Z czasem rodzina Lightrooma powiększa się i obecnie fani fotografii mogą korzystać z programu Lightroom Classic oraz Lightroom. Adobe Ligtroom Classic to desktopowa wersja, w której możliwa jest organizacja i edycja zdjęć, tworzenie prezentacji, książek fotograficznych oraz elementów stron internetowych, np. galerii.

Adobe Lightroom to aplikacja na urządzenia mobilne, która rozpoczęła swój żywot w 2017 roku. Dzięki niej można edytować i organizować zdjęcia. W pakiecie z Lightroom Classic tworzy narzędzie ułatwiające wybór i edycję zdjęć oraz ich udostępnianie, zarówno w obrębie zespołu roboczego, jak i odbiorcom na całym świecie.

 

Adobe Spark

W 2014 i 2015 roku Adobe postawiło na aplikacje mobilne, wypuszczając na rynek Adobe Post, Adobe Slate i Adobe Voice. Aplikacje te pozwalały tworzenie treści wizualnych do publikacji w mediach społecznościowych oraz szerzej w sieci. Narzędziem, które zintegrowało te trzy aplikacje w ramach jednej platformy, jest Adobe Spark.

Adobe Spark nie tylko umożliwia szybkie tworzenie profesjonalnych treści (grafik czy filmów), lecz także daje możliwość natychmiastowego dzielenia się samym projektem oraz pracy zespołowej. Jedyne, czego potrzebujesz, by tworzyć atrakcyjną treść to urządzenie mobilne, internet i Adobe Spark.

Spark - interfejs

Adobe Dimension CC

Adobe Dimension CC to jeden z najmłodszych programów w pakiecie Adobe Creative Cloud, choć pierwsza wersja – Adobe Dimensions 3.0 – pojawiła się w 1997 roku. Adobe Dimension, początkowo pod nazwą Project Felix, które pojawia się na nowo w 2017 roku, to program do renderowania, umożliwiający tworzenie grafik w 3D.

Adobe XD

2017 rok to również rok wypuszczenia na rynek aplikacji Adobe XD. Została zaprojektowana do pracy zespołowej. Pomaga w tworzeniu interaktywnych elementów strony, aplikacji mobilnych, gier, interfejsów głosowych oraz innych narzędzi, które mają na celu wejście w interakcję z odbiorcą treści.

Adobe XD

Rewolucja w branży graficznej - premiera Adobe CC

Adobe Creative Cloud to następca pakietu Adobe Creative Suite. Pierwszy pakiet Adobe CC pojawił się w październiku 2011 roku. Z czasem logo kolejnych programów ujednolicano. Twarz z obrazu Boticellego „Narodziny Wenus”, przez lata kojarzona z Illustratorem, czy oko będące w logo Photoshopa odeszły do lamusa, ustępując logotypom przypominającym elementy układu okresowego pierwiastków.

Adobe Creative Cloud wzbogacono o programy związane ze składem i łamaniem (Adobe InDesign, Adobe InCopy, Adobe Framemaker), obsługą biura (Adobe Acrobat, Adobe Captivate), tworzeniem stron WWW oraz aplikacji (Adobe Dreamweaver, Adobe Spark, Adobe XD), montażem filmów, postprodukcją i tworzeniem animacji (Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Animate), montażem dźwięku (Adobe Audition). Nie zabrakło również programów dla osób, które tworzą treści graficzne (Adobe Photoshop).

Pojawieniu się Adobe Acrobat przyświecała myśl o stworzeniu biura, które może obejść się bez stosów papierowych dokumentów. Obecny pakiet Adobe Creative Cloud wykracza daleko poza tamte, dość śmiałe na owe czasy, marzenia. Adobe CC tworzy kreatywną przestrzeń, w której możliwe jest tworzenie filmów i animacji, grafik rastrowych i wektorowych, edycja zdjęć, skład i DTP oraz wiele, wiele więcej.

Choć przejście od dożywotnich licencji do subskrypcji wywołało wśród odbiorców wiele emocji, to dało ono zdecydowanie więcej możliwości twórcom. Dzięki regularnym aktualizacjom Adobe nie tylko nieustannie oferuje nowe możliwości swoim użytkownikom, lecz także dba o bezpieczeństwo w korzystaniu z aplikacji.Umożliwia również niezakłócony przepływ pracy dzięki dostępności pakietu CC na każdym komputerze (lub innym urządzeniu) posiadającym dostęp do internetu i spełniającym wymagania programowe.

Z czasem część oprogramowania Adobe doczekała się polskiej wersji językowej. Mogą skorzystać z niej ci, którzy pracują z programami Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Acrobat, Adobe Dreamweaver, Adobe Animate oraz Adobe InCopy.

 

Adobe Creative Cloud for Teams czyli Adobe dla firm

Adobe wyszło na przeciw wymaganiom swoich klientów i wypuściło na rynek Adobe Creative Cloud for Teams – dla Zespołów. Dzięki opartemu na rozwiązaniach sieciowych panelowi administracyjnemu stworzono system, który pozwala z łatwością zarządzać licencjami na poszczególne programy Adobe Creative Cloud, przyznając dostęp do konkretnych programów konkretnym pracownikom. Oprogramowanie ułatwiło zespołom bezpieczne udostępnianie zasobów między różnymi urządzeniami i aplikacjami. Adobe Creative Cloud zintegrowano z oprogramowaniem Microsoft Teams, Slack i innymi narzędziami obiegi pracy stały się jeszcze płynniejsze.

Wśród wprowadzanych pakietów znalazły się oferty skierowane do firm (oferta komercyjna – COM), dla administracji rządowej (GOV), oraz dla instytucji zajmujących się edukacją (licencja EDU skierowaną dla szkół podstawowych i średnich oraz dla szkół wyższych).

Adobe uruchomiło również program dla Partnerów, który dał możliwość uznania i nagradzania sprzedawców za ich wiedzę sprzedażową i techniczną oraz zaangażowanie w promocję technologii i rozwiązań Adobe wśród klientów. W 2017 roku firma IT Media została platynowym partnerem, a w 2019 roku otrzymaliśmy od Adobe ogólnoeuropejską nagrodę Adobe Creative Partner of the year 2019. Zapraszamy do zapoznania się z naszą historią.

adobe cc historia adobe