Adobe Stock to serwis zawierający ponad 90 mln zdjęć, ilustracji, szablonów, a także filmów w wysokiej rozdzielczości. Korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne, a także pomocne osobom pracującym już na innych aplikacjach np. Adobe Photoshop czy Adobe InDesign. Dlatego w tym poradniku wyjaśniamy jak działa Adobe Stock, jakie zasoby oferuje swoim użytkownikom oraz jak korzystać z serwisu.
Adobe Stock (AS) to serwis gromadzący wysokiej jakości zdjęcia, filmy, ilustracje, grafiki wektorowe, grafiki 3D i szablony mogące zostać wykorzystane przy projektach graficznych. Wielomilionowe zasoby Adobe Stock są dostępne dla wszystkich osób, które wykupią usługę w modelu subskrypcji (abonamentu) bądź pakiet punktów. Warto podkreślić, że znaczna część zasobów AS może zostać wykorzystana w celach komercyjnych po wykupieniu odpowiedniej licencji.
Przed tym jak zaczniesz korzystać z Adobe Stock, warto przeczytać jak działa Adobe Stock, i jakie oferuje modele udzielania licencji na oferowane zasoby. Istnieje podział na licencje dla osób indywidualnych oraz dla zespołów i dla firm. Jako osoba indywidualna masz dwie opcje płacenia za zdjęcia – subskrypcję oraz pakiet punktów.
Jeśli interesuje Cię zakup licencji na filmy lub zasoby Premium, należy skorzystać z opcji pakietu punktów. Za określoną kwotę wykupujesz pakiet punktów, który możesz rozdysponować na zakup określonych plików. Punkty są ważne rok od zakupu i obowiązują na wszystkie kolekcje.
Wyszukiwanie potrzebnych zasobów zawsze jest istotnym elementem poradników uczących jak korzystać z Adobe Stock. Wyszukiwanie ułatwia obecny podział na kategorie, a także dodatkowe filtry precyzujące wyniki. Górne menu zawiera karty: zdjęcia, Ilustracje, wektory, wideo, szablony, 3d, premium, redakcyjne (edytoriale). Są to główne kolekcje plików, które użytkownik usługi może zapisać w bibliotece swoich plików, a także pobrać na dysk i wykorzystać w projekcie.
Usługa AS umożliwia pobieranie na komputer zarówno bezpłatnych wersji próbnych obrazów (tzw. podglądów inaczej prewek), jak i wersji w wysokiej rozdzielczości bez znaku wodnego. Po wybraniu zasobu wybierasz polecenie Pobierz podgląd i zapisujesz prewkę na dysku. Następnie możesz wykorzystać ją w projekcie, nad którym pracujesz, aby ocenić czy dana ilustracja do niej pasuje. Jeśli uznasz, że tak, przystępujesz do wykupienia licencji na zdjęcie w wysokiej rozdzielczości. Takiej, która umożliwia np. druk wielkoformatowy. Wówczas wybierasz rodzaj licencji bądź jakość zasobu, która Cię interesuje klikasz Kup licencję i wybierasz opcję zakupu. Zasób (czyli plik) zostaje dodany do Twojej biblioteki, a następnie możesz go pobrać na komputer.
Jeśli jesteś subskrybentem Adobe Stock, możesz korzystać z usługi z poziomu aplikacji Creative Cloud. Ten manewr możliwy jest we wszystkich aplikacjach Creative Cloud, które obsługują biblioteki (Photoshop, lllustrator, InDesign, Premiere Pro, Dreamweaver i After Effects).
Jest kilka sposobów, aby dodać zdjęcie z Adobe Stock do projektu. Pierwszy z nich polega na tym, że prewki obrazów (wersje ze znakiem wodnym) możesz dodawać bezpośrednio do bibliotek. Następnie wystarczy otworzyć program, wejść w bibliotekę i przeciągnąć prewkę do projektu. Na obszarze roboczym projektu uzyskujesz w ten sposób podgląd na żywo.
Kiedy znajdziesz obraz odpowiedni do Twojego projektu, możesz kupić go bezpośrednio w panelu Biblioteki. Po uzyskaniu licencji dodane wcześniej prewki zostaną automatycznie uaktualnione o nową, licencjonowaną wersję w wysokiej rozdzielczości i bez znaku wodnego.
Istnieją także inne drogi zakupu zdjęć czy plików wektorowych z poziomu aplikacji. Na przykład w Photoshopie możesz kupić zdjęcia w panelu Warstwy, Właściwości oraz bezpośrednio w obszarze roboczym. Aby to zrobić kliknij obraz prawym przyciskiem myszy i wybierz Uzyskaj licencję na obraz. Aby szybko rozpocząć pracę w programie Photoshop i Illustrator, można pobrać szablony z wieloma zasobami Adobe Stock bezpośrednio w oknie dialogowym Nowy dokument.

Zdecydowaną większość standardowych zasobów Adobe Stock można powielać w dużej ilości (do 500 000 kopii) na potrzeby druku, w prezentacjach, transmisjach i materiałach marketingowych. Jednakże w zależności od typu licencji obowiązują pewne ograniczenia. Jak działa Adobe Stock, w zakresie praw autorskich?
W serwisie istnieją trzy rodzaje licencji:
– Standardowa
– Plus
– Rozszerzona
Oraz pliki opatrzone adnotacją “Tylko do użytku redakcyjnego”.
Rodzaj licencji: | Wykorzystanie: |
Licencja standardowa | Umożliwia powielanie zasobu w nakładzie do 500 tys. sztuk i wykorzystanie w większości typów mediów. Natomiast nie wolno wykorzystywać ilustracji czy szablonu jako głównego elementu w towarach lub produktach przeznaczonych do sprzedaży. |
Licencja Rozszerzona | Zdejmuje limit 500 tys. kopii oraz umożliwia użycie zasobu w produktach i materiałach, które będą odsprzedane a sam zasób stanowi ich główną wartość na przykład (plakaty, koszulki lub kubki). |
Licencja Plus | Natomiast zezwala na powielanie zasobu w ilości większej niż 500 tys. kopii bądź odbiorców ale zabrania jego użycia w materiałach i produktach do odsprzedaży. Możliwa do wyboru głownie w zasobach Premium oraz wideo. |
Zasoby z adnotacją „Tylko do użytku redakcyjnego” | Oznacza ona, iż zasobów nie można edytować ani w istotny sposób zmieniać. Także nie wolno ich wykorzystywać do celów komercyjnych bez uprzedniej zgody osób trzecich takich jak właściciel praw autorskich, rozpoznawalnych osób oraz właścicieli praw do obiektów przedstawianych przez zasoby. Ponadto w przypadku wykorzystywania zasobów na użytek redakcyjny trzeba podać autora i źródło pliku (zgodnie z tym wzorem: © Imię i nazwisko autora — stock.adobe). |