, 06.03.2020

Co to jest grafika komputerowa?

Co to jest grafika komputerowa? To dziedzina, która łączy informatykę, matematykę i sztukę. Na przestrzeni lat stała się nieodłącznym elementem większości branż. Tak naprawdę ciężko wskazać produkt, którego nie dotknęła ręka grafika komputerowego – począwszy od logotypu na długopisie reklamowym, opakowaniu proszku do prania, skończywszy na projekcie samochodu, jachtu lub samolotu.

Ogólne określenie „grafika”, jeszcze do stosunkowo niedawna odnosiło się do projektowania i rysowania za pomocą ręki. Praca grafików, kiedy technologia i dostęp do komputerów nie był jeszcze rozpowszechniony, polegała na szkicowaniu i projektowaniu, czyli tak jak obecnie. Jednak był to proces dłuższy, bardziej czasochłonny i niejednokrotnie nie wybaczał błędów.

Wraz z rozwojem informatyki, a także, nieco później, popularyzacją komputerów i tabletów graficznych powstała nowa dziedzina – grafika komputerowa. Stała się nowoczesną, cyfrową odmiany klasycznej grafiki otwierającą przed specjalistami całkiem nowe możliwości. Co to jest grafika komputerowa? Do czego można ja wykorzystać?

 

Historia powstania grafiki komputerowej

Wykorzystywanie grafiki komputerowej sięga lat 50. ale dopiero lata 80. XX wieku można uznać za czas, w którym grafika komputerowa znalazła się w okresie swojego największego rozwoju i rozkwitu. Coraz więcej firm zaczynało sięgać po cyfrowe rozwiązania. Jedną z nich, które miały niemały udział w powstaniu i upowszechnieniu grafiki komputerowej na świecie, jest marka Adobe. To właśnie ona opracowała niebywale nowoczesną jak na tamte czasy technologię PostScrit. Ponadto pozwalała na opisywanie językiem programowania treści i obrazów graficznych na drukowanych stronach.

Z kolei pierwszym w historii urządzeniem z wbudowanym interpreterem Adobe PostScript, była ówcześnie niezwykle nowoczesna drukarka laserowa Apple, drukująca projekty graficzne w wysokiej rozdzielczości. Do ogólnej dystrybucji trafiła ponad 35 lat temu, ale całkowicie zrewolucjonizowała wykorzystanie i podejście do grafiki komputerowej.

Możliwość bezpośredniego wydruku opracowanych na komputerze projektów otworzyła przed grafikami wiele drzwi. Plakaty, billboardy, ulotki, czasopisma – wszystko to zaczęło nabierać nowoczesnych i w sumie bardzo zbliżonych do obecnych kształtów. Z grafiki komputerowej głównie korzystali wówczas projektanci reklam, większe wydawnictwa i pracujący tam edytorzy. Z kolei dzięki umożliwienia przenoszenia fotografii w formie papierowej do środowiska cyfrowego – z grafiki komputerowej zaczęli również korzystać fotografowie.

 

korekcja koloru na zdjęciu

 

Pisząc o rozwoju grafiki komputerowej na świecie, grzechem byłoby nie wspomnieć również o takiej potędze jak Apple. Dzięki wprowadzeniu do obrotu pierwszych komputerów, które można było użytkować np. w domu, zwiększyły się również możliwości projektowania graficznego, które wcześniej było zarezerwowane wyłącznie dla nielicznych z dostępem do unikalnych urządzeń. Bez powstania ogólnodostępnych urządzeń elektronicznych, popularność grafiki komputerowej nie miałaby szansy zaistnienia.

Warto również wspomnieć słowem o marce Aldus, która jako pierwsza opracowała specjalny program Page Maker, który służył głównie do profesjonalnego, komputerowego składania tekstu. Wracając jednak do tematu Adobe – bez ich flagowych i kultowych programów jak Photoshop, czy Adobe Ilustrator, rozwój branży byłby o wiele uboższy.

Obecnie, grafika komputerowa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż. Dzięki niej nowe możliwości pojawiły się nie tylko w branży komercyjnej. Dzięki grafice trójwymiarowej i nowoczesnych drukarkach cyfrowych pojawiają się również całkiem nowe perspektywy w zakresie np. projektowania protez różnych części ciała, implantów dentystycznych itp.

 

Co to jest grafika komputerowa? Czas na definicję

Jak profesjonalnie odpowiedzieć na pytanie – co to jest grafika komputerowa? Grafika komputerowa to sztuka rysowania obrazów, linii, wykresów itp. za pomocą specjalnego oprogramowania. Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje grafiki komputerowej. Będzie to grafika wektorowa i grafika rastrowa.

Projekty wykonane z użyciem grafiki rastrowej składają się z pikseli (piksel to najmniejsza jednostka reprezentowana na ekranie komputera). Grafika wektorowa to zbiór funkcji matematycznych (krzywych, linii i punktów rozmieszczonych na układzie współrzędnych). Co więcej, obraz wektorowy jest bardzo ostry i charakteryzuje się wysoką jakością – po jego zbliżeniu piksele nie są widoczne.

 

Co to jest grafika komputerowa?

 

Grafika komputerowa to znaczący dział branży IT. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwa jest cyfrowa wizualizacja rzeczywistości, a jej dalsze zastosowanie pozostaje już w gestii osoby projektującej. Obecnie można śmiało porównać grafikę komputerową z pracą twórczą, taką jak malowanie i rzeźbienie. Grafik, podobnie jak plastyk tworzy projekt, według własnej koncepcji, z tą różnicą, że odbywa się to w formie cyfrowej. Za paletę i pędzel grafika służy dobry tablet graficzny i odpowiednie oprogramowanie.

Grafika komputerowa obejmuje dwukierunkową komunikację między komputerem a grafikiem. Projektant, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu otrzymuje pełną kontrolę nad obrazem wyświetlanym na ekranie komputera. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu obraz zmienia się natychmiast w odpowiedzi na polecenia grafika komputerowego. Podczas wykonywania nawet najprostszej pracy, do komputera trafia szereg poleceń, z których każde generuje graficzną odpowiedź, którą widać na ekranie. Grafika komputerowa jest więc interaktywną „współpracą” człowieka z komputerem, której łącznikiem jest odpowiednie oprogramowanie.

Grafikę komputerową można również rozumieć na inny sposób. Grafikami cyfrowymi często nazywa się także gotowe projekty, rysunki, logotypy, projekty stron www, animacje etc. Pojęcie to można więc uznać, za ostateczne dzieło grafika.

 

Do czego służy grafika komputerowa?

Tak naprawdę, łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, do czego NIE służy. Obrazy i projekty graficzne służą do tworzenia filmów, tworzenia gier wideo, programów komputerowych, modelowania 3D, projektowania logotypów, ulotek, reklam, książek, czasopism, prototypów opakowań i przedmiotów, retuszowania zdjęć i szeregu innych dzieł komercyjnych i niekomercyjnych. Chociaż dobry grafik komputerowy nie musi mieć zacięcia artystycznego – niektórzy artyści tworzą grafikę komputerową jako dzieło sztuki. Sprawdź kurs grafiki komputerowej dla początkujących i poznaj możliwości programów graficznych.

 

Zastosowania grafiki komputerowej

Cyfrowe projektowanie w celach inżynieryjnych i architektonicznych – projektowane bryły i obiekty, dzięki grafice komputerowej mogą być wyświetlane w formie obrysu szkieletowego. Ponadto, grafika komputerowa umożliwia specjalistom podgląd w różnych skalach powiększania.

Grafika prezentacyjna – tu grafika komputerowa pozwala stworzyć ilustracje, które podsumowują różne rodzaje danych. Wykresy, interaktywne prezentacje itp.

Sztuka – dzięki dostępności tabletów graficznych i rysikowi wrażliwemu na nacisk, artyści mogą tworzyć realne obrazy. Nowoczesne narzędzia graficzne symulują różne pociągnięcia pędzlem, umożliwiają wybór szerokości pędzla i pełną paletę kolorów. Różnorodne techniki fotorealistyczne, morfing i animacje są niezwykle często wykorzystywane w sztuce komercyjnej.

Rozrywka – grafika komputerowa to również masa zabawy i przyjemności. Proste programy graficzne są w stanie rozwijać zdolności logicznego myślenia, umiejętności obsługi komputera i opanowanie zasad programowania. Wszystkie teledyski muzyczne, gry komputerowe, programy telewizyjne, reklamy i filmy powstają przy większym/mniejszym udziale grafiki komputerowej.

Edukacja – specjalnie zaprojektowane programy graficzne umożliwiają specjalistom wielu branż (medycyna, lotnictwo itp.) bezpieczne i nowoczesne szkolenia na przygotowanych na ich potrzeby symulatorach.

Interfejs graficzny – aplikacje, strony www, okna, ikony, menu – to wszystko powstaje w wyniku zastosowania grafiki komputerowej.

Komercja, marketing, reklama – te i inne branże wykorzystują na co dzień grafikę komputerową do tworzenia logotypów, wizytówek, banerów reklamowych, projektów produktów, opakowań itp.

 

Grafika 3D

Na oddzielny opis zasługuje grafika komputerowa 3D. To dzięki niej możliwe jest tworzenie trójwymiarowych obiektów przy użyciu kształtów i kolorów. Grafika komputerowa 3D różni się od obrazu dwuwymiarowego, rzutem trójwymiarowego modelu sceny. Aby grafik mógł stworzyć obiekt w trójwymiarze, powinien użyć w tym celu specjalnego oprogramowania. Powstały model może być dokładnym odzwierciedleniem przedmiotu w świece rzeczywistym. Może to być np. bryła budynku, postać, projekt samochodu itp.

Grafika komputerowa 3D jest wykorzystywana do tworzenia obrazów trójwymiarowych na płaskim ekranie lub arkuszu, w każdej branży – najczęściej w nauce i przemyśle. Co więcej, z grafiką 3D coraz częściej ma się do czynienia we współczesnych, zaawansowanych technologicznie systemach obrazowania medycznego, wizualizacji architektonicznej, ale również grach komputerowych i przemyśle filmowym.

 

grafika komputerowa 3D

 

Najbardziej popularne programy graficzne

Dla każdego grafika komputerowego narzędzia i programy, z których korzysta, są rozszerzeniem jego zdolności i możliwości. Niektórzy projektanci mają swoje ulubione programy. Zapamiętują skróty klawiaturowe, przyzwyczajają się do ich interfejsu. Obudzeni w środku nocy, bez trudu odpowiedzą na nawet najbardziej skomplikowane pytanie odnośnie do pracy w jednym z programów.

W historii grafiki komputerowej pojawiało się i znikało z rynku wiele programów graficznych. Niektóre okazały się niedoskonałe i wraz z rozwojem technicznym branży odeszły w zapomnienie. Inne, mimo upływu wielu lat i wielu zmian na rynku, przetrwały wszystkie kamienie milowe i jednocześnie stały się ikonami, które wyznaczają nowe graficzne trendy. Jakie programy do grafiki komputerowej można uznać za najpopularniejsze?

 

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop to program do grafiki komputerowej, który jest jednym z najstarszych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych na rynku. Umożliwia grafikom i fotografom szereg czynności, począwszy od podstawowego kadrowania, po bardziej złożone projekty rastrowe. Dzięki potencjalnie nieograniczonemu pułapowi możliwości, program Adobe Photoshop jest doskonałym narzędziem do projektowania, od którego można rozpocząć naukę grafiki komputerowej, a także nieodłącznym towarzyszem pracy fotografów.

Kup subskrypcje Adobe Photoshop >>>

Adobe Illustrator

Allustrator jest czołową aplikacją przeznaczoną do pracy z grafiką wektorową. Dzięki niej możliwe jest przygotowanie loga, ikon, ilustracji wektorowych na potrzeby www czy aplikacji. Przekształcanie prostych kształtów w skomplikowane grafiki i skalowanie ich bez straty jakości.

Kup subskrypcje Adobe Illustrator >>>

CorelDRAW

CorelDRAW to niezwykle popularny edytor grafiki wektorowej. Jest on solidnym pakietem graficznym, zapewniającym użytkownikom wiele funkcji edycji graficznej (np. regulację kontrastu, równoważenie kolorów, dodawanie efektów specjalnych itp.). Dodatkowo CorelDRAW został pierwotnie wydany w styczniu 1989 roku i długo działał wyłącznie na systemie Operacyjnym Windows.

Kup licencje CorelDRAW >>>

Adobe InDesign

Większość wydawnictw nie potrafi funkcjonować bez Adobe InDesign. Program, od przeszło dwudziestu lat jest wykorzystywany do DTP. Co więcej, InDesign zrewolucjonizował branżę wydawniczą. Jest świetny dla początkujących, którzy uczą się profesjonalnego zestawiania tekstu z grafiką.

Kup subskrypcje Adobe InDesign >>>

Affinity Photo

To uniwersalny edytor do tworzenia profesjonalnych i kreatywnych projektów fotograficznych. Sprawdzi się zarówno przy niewielkich poprawkach i retuszu jak i zaawansowanej obróbce zdjęć. Dzięki obsłudze warstw, masek, efektów i filtrów jest realną alternatywą dla aplikacji Photoshop.

Kup licencję Affinity Photo >>>

Affinity Designer

Designer jest aplikacją do projektowania graficznego. Rozwijany od ponad 5 lat jest doceniany za niezwykłą precyzję i szybkość pracy. Jednym kliknięciem przełączaj się miedzy edycją pikseli i wektorów. A zaawansowana obsługa wszystkich głównych typów plików graficznych i wektorowych, w tym PDF / X4, EPS, SVG i PSD umożliwia nieskrępowaną współpracę.

Kup licencję Affinity Designer >>>