, 09.03.2020

Czcionki z polskimi znakami – przegląd najpopularniejszych fontów

Przegląd czcionek z polskimi znakami, czyli Antykwa Polska, Eurofonty i inne. Czcionki z polskimi znakami to grupa, która cały czas się rozwija. Nowe kroje pisma uwzględniające polskie znaki diakrytyczne tworzone są każdego roku. Dzięki temu projektanci stron mają szersze pole do popisu przy tworzeniu projektów graficznych i mogą oferować coraz ciekawsze szablony.

Każdy z nas ma ulubiony krój pisma, który wykorzystuje przy tworzeniu dokumentów czy projektów graficznych. Najpopularniejsze obecnie czcionki w świecie cyfrowym i drukowanym to Garamond, Bodoni, Gill Sans, Univers,  Futura, Baskerville, Times New Roman, Calibri, Helvetica i Courier. Wszystkie są dostępne z uwzględnieniem polskich znaków diakrytycznych, czyli typowe dla polszczyzny ogonki i kreski przy ą, ć, ę, itd. Na szczęście pula czcionek z polskimi znakami stale się powiększa. Dlatego w tym wpisie znajdziecie wybrany przez nas przegląd czcionek z polskimi znakami popularnymi wśród webdesignerów i grafików.

Przegląd czcionek z polskimi znakami

Antykwa Półtawskiego

Przygotowany przegląd czcionek z polskimi znakami wypada zacząć od Antykwy Polskiej inaczej Półtawskiego. Jest to pierwsza czcionka stworzona specjalnie z myślą o języku polskim. Została zaprojektowana od podstaw w latach 20. XX w. przez polskiego grafika i typografa Adama Półtawskiego. Potocznie mówię się, że Antykwa Połtawskiego to polski krój narodowy, choć wydawcy niechętnie wybierali ją przy drukowaniu książek uważając za zbyt ozdobną. Na potrzeby rzeczywistości cyfrowej zaadaptowali ją Bogusław Jackowski, Janusz M. Nowacki i Piotr Strzelczyk i udostępnili w 2000 r.

Antykwa PołtawskiegoCalibri

Czcionkę Calibri z pewnością znacie z pakietu Microsoftu Office 2007 (w którym zastąpiła dotychczasowy Times New Roman jako font domyślny) i Windows Vista. Została zaprojektowana specjalnie dla Microsoftu w 2005 roku przez holenderskiego typografa, Lucasa de Groota.

Calibri to nowoczesna bezszeryfowa czcionka zoptymalizowana do wygodnego odczytu na ekranie komputera. Obejmuje znaki z alfabetu łacińskiego, rozszerzonego łacińskiego, greckiego i cyrylicy. Funkcje OpenType obejmują małe litery, indeksy dolne i indeks górny oraz dodatkowe ligatury.

Font Calibri

Clarendon

Clarendon to czcionka szeryfowa stworzona w Anglii w 1845 roku w odlewni czcionek R. Besley and Co. Została zarejestrowana i zastrzeżona jako pierwszy krój pisma w historii. Ponieważ jednak patenty w XIX wieku były ważne zaledwie trzy lata, font został skopiowany przez inne odlewnie. Nazwę czcionki nadano na cześć Clarendon Press w Oxfordzie.

Czcionka Clarendon przez wiele lat była wykorzystywana przez Amerykańską Służbę Parków Narodowych przy tworzeniu znaków drogowych. Warianty kroju Clarendon można zobaczyć także w logotypie Sony czy hiszpańskiego dziennika El País, a także w oficjalnym logo Marvel Comics z 1961 r. Dostępna jest m.in. w pakiecie BitstreamEuro 3.0.

Font Clarendon

FF DIN

FF DIN to bezszeryfowa czcionka dostępna z polskimi znakami. Została zaprojektowana w 1995 roku przez Niemca Alberta-Jana Poola. Czcionka FF DIN stała się popularna zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy zaczęto poszukiwać prostych i smukłych krojów na potrzeby nowoczesnych projektów. Można dostrzec ją m.in. w logo New York City Ballet i London Design Festival 2008, a także na plakatach promujących film „Wilk z Wall Street”.

Rodzina fontów obejmuje pięć grubości czcionek w dwóch szerokościach: normalnej i skondensowanej. Każda dostępna jest także w kursywie. Cała rodzina obejmuje rozszerzone znaki, takie jak strzałki, ułamki, znak euro, symbole matematyczne, dodatkowe akcentowane litery łacińskie i cyfry w indeksie górnym.

    Wybierz interesujące Cię tematy:

    Zapisz się na Newsletter IT Media

    Dlaczego warto?

    • Otrzymasz E-book: Kreatywność w praktyce
    • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży
    • Otrzymasz specjalne oferty oraz materiały


    Frutiger Next

    Bezszeryfowa czcionka Frutiger Next to nieco zmodyfikowana i rozszerzona wersja oryginalnej czcionki Frutiger, zaprojektowanej przez wybitnego szwajcarskiego typografa Adriana Frutigera w 1976 roku. Frutiger Next został wydany jako czcionka OpenType w 1997 roku wraz z kursywą.

    Zanim font został oficjalnie wydany, jego pierwsza wersja została zamówiona przez lotnisko Charlesa De Gaulle’a. Po ukończeniu budowy portu w 1974 roku font stał się obowiązującym na wszystkich oznakowaniach i materiałach drukowanych.

    Font Frutiger

    Futura

    Przygotowany przez nas przegląd fontów z polskimi znakami nie może pominąć tego fontu. Modernistyczna czcionka Futura jest bodaj najczęściej kopiowanym krojem pisma na świecie. W 1927 roku pojawiła się w ofercie odlewni czcionek Bauera.

    Futura bazuje na prostych formach geometrycznych – trójkątach, kwadratach i okręgach. Font stał się jednym z graficznych symboli lat 20. i 30. XX w. Na przestrzeni lat pojawiła się w wielu ważnych i historycznych projektach. Np. tym krojem wypełniono tablicę pamiątkową pozostawioną na księżycu przez załogę misji Apollo 11 w 1969 roku. Znajduje się także na plakacie promującym film „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka. Ponadto Futurą inspirowane są minimalistyczne logotypy domów mody Calvina Kleina, Louisa Vuittona oraz Dolce & Gabban.

    Font Futura

    Garamond

    Przygotowując przegląd czcionek z polskimi znakami warto także wspomnieć o rodzinie fontów Garamond, której historia sięga XV wieku. Jako krój pisma została wyszczególniona jednak nieco później – najpierw w XVI wieku przez Claude’a Garamonta, a 100 lat później uzupełnił ją o nowe wersje francuski drukarz Jeana Jannona. Jej nazwa pochodzi od nazwiska  właśnie Claude’a Garamonta.

    Obecnie Garamond to jedna z najpopularniejszych czcionek w starym stylu, chętnie wykorzystywana szczególnie w branży wydawniczej i drukarskiej. Wiele tekstów książek wydrukowanych jest właśnie pismem o kroju Garamond. Font doczekał się przez stulecia wielu kontynuacji i kolekcji, które były nim bezpośrednio inspirowane.

    Font Garamond

    Helvetica

    Nazwa tej bezszeryfowej czcionki pochodzi od słowa Helwecja, którym to mianem starożytni Rzymianie nazywali tereny obecnej Szwajcarii. Właśnie tu Helvetica została opracowana przez szwajcarskiego typografa Maxa Miedingera w 1957 r. dla firmy Haas’sche Schriftgießerei. Prosty font stał się jednym z najpopularniejszych w XX w., a także inspirację dla innych czcionek (np. Arial). Widać go na wielu logotypach światowych marek, np. Behance, Blaupunkt, BMW, General Motors, Jeep, Kawasaki, Lufthansa czy Motorola. Uwspółcześnioną wersją Helvetici i chętnie stosowaną na potrzeby rynku cyfrowego jest czcionka Neue Helvetica, zaprojektowana w 1983 roku.

    Font Helvetica

    Eurofonty PRO

    Nasz przegląd czcionek z polskimi znakami chcemy zakończyć wspominając o popularnym pakiecie Eurofonty PRO v. 7. Jest to pakiet 350 czcionek z polskimi znakami i znakami większości języków europejskich przygotowany przez Fonty.pl. Zestaw zawiera zarówno techniczne i minimalistyczne kroje, jak i fonty bardziej dekoracyjne dostosowane do artystycznych projektów.

    Pakiet Eurofonty PRO został pomyślany jako kompleksowe wsparcie dla osób wykonujących zawody takie jak grafik, web lub app designer, operator DTP czy montażysta. Zestaw będzie także przydatny każdemu fotografowi czy osobom pracującym w digital marketingu. Kroje dostępne są w formatach OpenType PS oraz OpenType TT (TrueType) dla Windows oraz Mac OS. Dzięki temu zarówno polskie, jak i inne znaki diakrytyczne działają we wszystkich programach i na wszystkich popularnych platformach.