Programy do grafiki 3D – porównanie
najpopularniejszych narzędzi
dostępnych na rynku

Zestawienie najpopularniejszych aplikacji do grafiki 3D

Projektowanie 3D, choć wydaje się całkiem nowoczesne, rozpoczęło się niecałe pół wieku temu. Co ciekawe, pierwszym projektem, który powstał w całości w oparciu o program do grafiki 3D, było… olbrzymie jajo wielkanocne! W 1977 roku został stworzony pierwszy program służący do tworzenia grafiki trójwymiarowej.

Chociaż naprawdę trudno porównać jego funkcjonalność do nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje chociażby Maya, Cinema4D, czy też Adobe After Effects CC – wtedy był to duży przełom w grafice komputerowej, który otworzył przed grafikami nowe drzwi i całkiem nowe możliwości. Jakie są najpopularniejsze programy do projektowania 3D? Komu tak naprawdę się przydadzą?

 

Programy do grafiki 3d - Cinema4d

 

Do czego służy grafika 3D?

Projekty graficzne wykonane w trójwymiarze pozwalają grafikom przedstawić to, czego nie mogliby pokazać podczas pracy nad projektami w 2D. Przykładem najlepiej obrazującym to stwierdzenie jest np. tworzenie projektu mieszkania lub postaci, które można obejrzeć z każdej perspektywy. W przypadku grafiki 2D nie jest to możliwe, ponieważ obiekt pokazany jest w formie jednego rzutu.

Stworzenie pełnego obrazu postaci lub obiektu w technologii 2D jest więc bardziej czasochłonne niż zaprojektowanie jednego modelu w 3D. Dzięki modelowaniu 3D łatwiej jest po prostu przedstawić i zrozumieć strukturę kształtów w kontekście otaczającej ich przestrzeni.

Zalety modelowania 3D nie kończą się jednak na oszczędności czasu i wydajności pracy. Modele 3D zrewolucjonizowały praktycznie każdą branżę, począwszy od projektowania animacji, gier, samochodów i mieszkań skończywszy na branży medycznej, która dzięki projektom 3D wchodzi na nowy, wyższy poziom.

Naucz się grafiki 3D

Najpopularniejsze programy do tworzenia grafiki 3D i animacji

Substance 3D Collection

W skład kompletnego pakietu Substance 3D Collection od Adobe wchodzą niezbędne narzędzia, takie jak Substance 3D: Painter, Designer, Sampler i Stager.

Mimo że każde z nich ma nieco inne zastosowanie, są ze sobą zintegrowane. Substance 3D Asstets przyda się do pobierania obszernych materiałów w wysokiej jakości.

Substance 3D Designer pozwala na projektowanie materiałów i tekstur z niezwykłą precyzją.

Sampler służy do tworzenia bibliotek materiałów dla 3D, a Substance 3D Painter jest narzędziem do malowania tekstur w trójwymiarze.

Natomiast Stager pozwala na profesjonalne tworzenia szeroko pojętych projektów 3D i wysokiej jakości wizualizacji. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanego Unity – możliwe jest malowanie tekstur 3D na modelu w czasie rzeczywistym.

Narzędzia do malowania można dowolnie na bieżąco zmieniać i modyfikować podczas pracy.

Z pakietu Substance 3D Collection korzystają najczęściej twórcy gier i twórcy 3D-art. Wykorzystywany jest jednak również w animacji, wzornictwie przemysłowym, projektowaniu samochodów, reklam i tworzeniu filmów.

Jest też niezastąpiony w branży architektonicznej i często wykorzystywany przez projektantów wnętrz.

Nową, roczną subskrypcję można kupić, już za około 4500 złotych.

Dowiedz się więcej >

Cinema 4D

Program do grafiki trójwymiarowej studia Maxon, z którego skorzystają zarówno osoby uczące się i stawiające pierwsze kroki w projektowaniu 3D, jak i profesjonalni zawodowcy.

Program Cinema 4D, dzięki dostępnym wtyczkom (np. V-Ray) ma nieomal nieograniczone możliwości. Znajdzie zastosowanie w animacji, wizualizacji i ilustracji.

Program dostępny jest w kilku wersjach. Początkujący mogą zacząć naukę od Prime, osoby zaawansowane z pewnością docenią pełne możliwości, które oferuje im wersja Studio.

Program Cinema 4D oferuje kompleksowy zestaw narzędzi służących do modelowania parametrycznego CAD. Pakiet można rozszerzyć, dokupując dodatkowe wtyczki.

Najnowsza wersja po ostatniej aktualizacji pozwala również na proste modelowanie wolumetryczne, które będzie z pewnością sporym ułatwieniem dla osób, które nie są jeszcze biegłe w samodzielnym tworzeniu gładkich brył.

Cinema 4D dostępny jest zarówno w formie licencji wieczystej, jak i rocznej lub trzyletniej subskrypcji. Do programu dostępne są również odpłatne upgrade’y.

Zainteresowani mogą również dokupić pakiety polskojęzycznej pomocy technicznej (Gold, Silver i Bronze).

Ceny rocznych subskrypcji zaczynają się od około 3400 zł do ok. 9200 zł. Subskrypcja 3 letnia to wydatek rzędu 10 000 – 14 000 zł. Licencja wieczysta kosztuje od około 16 000 złotych w górę, w zależności od wybranej opcji.

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej o Kursie Cinema 4D >

Naucz się Cinema 4D

After Effects

Adobe After Effects CC to podstawowe narzędzie w codziennej pracy osób z branży filmowej i telewizyjnej.

To właśnie dzięki After Effects widzowie w kinie mogą podziwiać np. widowiskowe efekty specjalne tak realistyczne, że nawet nie mają pojęcia, że patrzą właśnie nie na nagranie, a dzieło grafika.

Animatorzy, filmowcy i każda inna osoba związana z filmową grafiką co najmniej raz miała do czynienia z opisywanym narzędziem. Program umożliwia poprawienie i wniknięcie w niemal każdy kadr przygotowywanego materiału video. Od stworzenia i animacji przestrzeni oraz świateł 3D, poprzez pracę z kamerami do tworzenia ścieżki ruchu przy wykorzystaniu widoków 3D.

Najlepsze efekty można osiągnąć, łącząc nieograniczoną funkcjonalność Adobe After Effects z Adobe Premiere Pro, który służy głównie do montażu filmów.  Poza tym, jak pozostałe programy z grupy Adobe, jest w pełni integrowalny z Photoshopem, Illustratorem itp.

After Effects pozwala obecnie na tworzenie zmian i dodawanie efektów na każdej z warstw, dzięki czemu renderowanie staje się jeszcze bardziej rzeczywiste.

To doskonały program dla wymagających profesjonalistów, ale nawet osoby początkujące po krótkim szkoleniu z funkcjonalności programu powinny sobie z nim poradzić.

Zakres cenowy Adobe After Effects CC jest dość szeroki i uzależniony od wyboru wariantu (a jest ich naprawdę sporo).

Nowa, roczna subskrypcja to wydatek rzędu od około 900 złotych do niecałych 2000 zł.

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej o Kursie Adobe After Effects >

Naucz się Adobe After Effects

Maya

Maya jest jednym z najczęściej wymienianych narzędzi do projektowania 3D. Jednocześnie jest oceniane jako jedno z lepszych i potężniejszych na rynku.

To zaraz przy Adobe After Effects, podstawowe narzędzie pracy projektantów 3D, które znajdzie zastosowanie w praktycznie każdej branży.

Posiada naprawdę ogromną gamę różnorodnych funkcji i narzędzi do animacji i riggowania, co jednocześnie może być wadą.

Aby pracować z programem Maya, trzeba mieć wiedzę, którą najszybciej zdobywa się po wieloetapowym okresie szkolenia.

Maya ma bardzo obszerną funkcję Mash, dzięki której możliwe jest tworzenie efektów specjalnych i animacji. Mocną stroną programu jest również moduł renderujący Arnold, a także edytor czasowy, symulacja cieczy Bifrost i technologia XGen, która pomaga tworzyć takie szczegóły jak sierść, włosy, trawę itp. oraz tworzyć naprawdę realistyczne efekty z ich udziałem.

Maya doskonale sprawdza się w renderowaniu, teksturowaniu i modelowaniu. Bogactwo dostępnych funkcji obejmuje symulację płynów, animacje ciał postaci, fizykę ciał stałych itp.

Naprawdę można w tym wypadku wymieniać bez końca. Nawet najbardziej zaawansowani twórcy przyznają, że nie mieli okazji skorzystać ze wszystkich narzędzi, które oferuje Maya.

Oczywiście jakość i szereg możliwości, które oferuje Maya, ma swoją cenę.

Cena rocznej subskrypcji to wydatek rzędu około 10 000 zł. Można również dokupić dostęp do rocznej subskrypcji lub wieczystej licencji dla silnika renderującego V-Ray w cenie od nawet 500 zł do około 6000 złotych.

Modo

Modo to jedna z popularniejszych aplikacji, które służą do renderowania, modelowania i teksturowania w 3D.

Chociaż niektóre opinie użytkowników mają negatywny wydźwięk np. na nie zaawansowane narzędzia do modelowania, większość ogólnych ocen na temat Modo jest zdecydowanie pozytywna.

Program Modo to prawdziwy kameleon! Z prostego i bardzo okrojonego funkcjami modelera stał się zaawansowaną aplikacją do projektowania grafiki 3D z kultowym edytorem UV.

Dostępne narzędzia są bardzo łatwe w obsłudze – zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty dobrze zaznajomionego z podstawami modelowania 3D.

Modo, jest programem służącym do tworzenia form wielokątnych, wykorzystującym nie tylko dostępne narzędzia, ale również inne techniki.

Popularna wtyczka MeshFusion do Modo i możliwość dokupienia licencji silnika renderującego V-Ray realnie wpływają na jakość, zakres i efekty pracy.

W Modo dostępne są narzędzia do klasycznego modelowania bryłowego, rzeźbienia, tworzenia tekstur, malowania i animowania postaci.

Dowiedz się więcej >

ZBrush

ZBrush to bardzo popularny program graficzny 3D, który świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które projektują modele do drukarek 3D (ale nie tylko!).

ZBrush, chociaż z początku trudny do opanowania ze względu na charakterystyczny interfejs, jest wyposażony w bardzo zaawansowane funkcje, które docenią osoby zajmujące się cyfrową rzeźbą i ilustracją.

ZBrush jest również wykorzystywany do UV mappingu, czyli nakładania obrazu 2D na obiekt 3D i malowania tekstur, dzięki czemu projektant może stworzyć profesjonalny projekt gotowy do renderowania.

Najlepsze wyniki pracy można osiągnąć, łącząc funkcjonalność ZBrush z dobrym tabletem graficznym.

Program ZBrush umożliwia użytkownikom pracę w trybie mode-free i trybie liniowym. Jedna z opcji umożliwia również przygotowanie projektu zarówno do drukowania 3D, jak i dalszego wykorzystywania w innych aplikacjach. To prawdziwy must have wśród twórców video, animacji i gier.

Zbrush dostępny jest w licencji wieczystej lub licencji floating. Koszt programu waha się od około 2500 zł do niecałych 5000 zł.

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej o Kursie Grafiki 3D – ZBrush >

3D Coat

3D Coat to program do projektowania 3D, który jest jednocześnie największą konkurencją dla popularnego ZBrush.

3D Coat powstał w pierwotnej wersji jako aplikacja do modelowania 3D oparta na wokselach. Obecnie jest to zaawansowany program do mapowania UV, retopologii, renderowania i malowania tekstur.

3D Coat to naprawdę spory zestaw narzędzi do projektowania z jednocześnie całkiem niespotykanym interfejsem (dla niektórych jest zbyt wymyślnym).

3D Coat jest cenionym przez twórców gier narzędziem, które nieustannie rozszerza swoją funkcjonalność.

Aby wyciągnąć maksymalne możliwości z tworzenia 3D – warto zestawić 3D Coat z dobrym tabletem graficznym.

Bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny programu sprawia, że jest on bardzo popularny i chętnie użytkowany.

Koszt licencji wieczystej to wydatek rzędu 2000 złotych.

Licencja floating kosztuje niecałe 3000 złotych.

Dowiedz się więcej >

Unity

Unity to zintegrowany program, który głównie służy do tworzenia gier komputerowych w 2D i 3D.

Jego działanie wykorzystują jednak również osoby zajmujące się przygotowywaniem animacji CG, wizualizacji i innych projektów interaktywnych.

Dzięki naprawdę pokaźnemu zasobowi funkcji z wykorzystaniem Unity można zaprojektować bardzo zaawansowane technicznie gry, których twórca ma pełen dostęp do wielu narzędzi analitycznych.

Profesjonalny edytor graficzny pozwala nie tylko na wykreowanie dowolnego środowiska wizualnego, ale również pisanie własnych skryptów i importowanie projektów do innych programów (chociażby do wspomnianego wyżej Cinema4D).

Interfejs programu jest dość prosty i czytelny, a obsługa Unity nie powinna sprawić użytkownikom wielu problemów (szczególnie dla osób, które w przeszłości miały do czynienia z tworzeniem gier).

Jeśli chodzi o programowanie, Unity wykorzystuje np. język C# i JavaScript.

Dla Unity dostępny jest również dedykowany sklep, w którym można kupić gotowe modele, plansze i inne niezbędne elementy.

Narzędzie Unity wiedzie prym w branży gamingowej. Początkujący docenią dobrze rozbudowany samouczek, dzięki któremu wdrożenie się w pierwsze kroki z programem będzie jeszcze efektywniejsze.

Każdy, kto poważnie myśli nad pracą ukierunkowaną w stronę gier 3Di 2D powinien chociaż raz sprawdzić, jak działa Unity.

Roczna subskrypcja najnowszego narzędzia Unity Pro to koszt około 9300 zł.

Dowiedz się więcej >

Dowiedz się więcej o Szkoleniu Unity >

3DS Max

3DS Max to zaawansowane narzędzie służące do tworzenia wizualizacji produktów 3D, tworzenia gier i projektowania animacji.

Dzięki modułowi renderującemu Arnold – takiemu samemu jak w klasyce na rynku programów 3D – Maya, można tworzyć i renderować niesamowite scenerie z użyciem podobnych jak w Maya funkcji.

Dużą zaletą 3DS Max jest to, że jest on kompatybilny z wieloma modułami renderującymi, dzięki czemu można tworzyć niesamowitej jakości grafiki do wizualizacji i inne scenerie.

Łatwo dostępne interfejsy AFI umożliwiają rozszerzanie wbudowanych procesów projektowych. Funkcje 3DS Max przyspieszają i usprawniają pracę przy każdym projekcie.

To, co ważne – program jest kompatybilny nie tylko z silnikiem Arnold, ale współpracuje również z popularnym V-Ray i Iray.

3DS Max jest często wykorzystywany do produkcji filmów telewizyjnych i tworzenia projektów architektonicznych

Obszerna biblioteka usprawnia i ułatwia proces projektowania 3D, a samo korzystanie z programu wymaga uprzedniego dogłębnego wdrożenia.

Koszt rocznej subskrypcja 3DS Max wynosi około 10 000 zł. Można dokupić silnik renderujący V-Ray za około 500 do 2500 złotych za roczną subskrypcję i ponad 6000 zł za licencję wieczystą.

SketchUp

SketchUp to dość powszechne i popularne narzędzie do modelowania 3D.

Sprawdza się w tworzeniu gier, projektowaniu wnętrz, branży architektonicznej, tworzeniu filmów, animacji itp.

SketchUp dostępny jest w trzech wersjach. Dwie pierwsze, bezpłatne – SketchUp Make i aplikacja internetowa SketchUp, są dość mocno ograniczone i mogą służyć do użytku domowego, nauki projektowania 3D i rozrywki.

Wersja płatna, SketchUp Pro ma już szersze zastosowanie i nadaje się do wykorzystania profesjonalnego.

Interfejs programu jest dość prosty i bardzo intuicyjny, dzięki czemu osoby stawiające pierwsze kroki w projektowaniu 3D, nie powinny mieć dużych trudności z jego obsługą.

Jednak atrakcyjna cena i oferowanie bezpłatnych wersji do domowego użytku nie oznacza to, że SketchUp Pro jest programem dla osób początkujących.

Dostępność zaawansowanych narzędzi i dodatkowego silnika renderującego V-Ray sprawiają, że efekty pracy mogą być porównywalne do tych wykonanych za pomocą np. Cinema4D, czy opisywanego 3DS Max.

Niezależnie od możliwości, program SketchUp Pro jest najchętniej wykorzystywany przez projektantów wnętrz, szczególnie z uwagi na umożliwienie równoległego tworzenia dokumentacji technicznej.

Projekt 3d plus profesjonalny rzut mieszkania lub budynku to podstawa pracy każdego architekta i projektanta. Szeroka biblioteka gotowych modeli przyspiesza pracę nad projektem, a możliwość tworzenia własnych sprawia, że praca ze SketchUp’em naprawdę jest jeszcze wydajniejsza.

Koszt rocznej licencji sieciowej to wydatek rzędu około 80 zł. Roczna subskrypcja kosztuje od 300 do 6000 złotych w zależności od wyboru jej rodzaju.

Do SketchUp’a Pro można również dokupić licencję V-Ray.

Dowiedz się więcej >

Blender

Blender to narzędzie open source o imponującym zestawie nowoczesnych funkcji.

Jego silną stroną jest również dobrze rozbudowana społeczność, dzięki której można rozwiązać wiele problemów podczas pracy przy projekcie.

Osoby z nieco bardziej ograniczonym budżetem mogą być bardzo zadowolone z programu Blender.

To bezpłatne oprogramowanie służące do animacji, renderowania, teksturowania i modelowania 3D.

Aktualnie, dostępna jest najnowsza wersja 2.82a, gwarantuje jeszcze bardziej spójny interfejs, a także możliwość renderowania w czasie rzeczywistym.

Blender to bezpłatny program, z którego z oczywistych względów chętnie korzystają nauczyciele, osoby stawiające pierwsze kroki w projektowaniu 3D, entuzjaści grafiki trójwymiarowej itp.

To chyba jedyna prawdziwa alternatywa dla funkcjonujących w branży płatnych narzędzi graficznych.

Każdy, kto chciałby sprawdzić, czy projektowanie 3D może być jego nową ścieżką rozwoju – powinien najpierw sprawdzić Blendera. Osoby zaawansowane, za pomocą tego narzędzia mogą wykonać pracę na podobnym poziomie, co wykonana innym, płatnym programem do 3D.

Blender jest rozwiązaniem open source, dzięki czemu można korzystać z niego nieodpłatnie.

Dowiedz się więcej o Kursie Blender >

Adobe Dimension CC

Podobnie jak After Effects CC Dimension jest składową pakietu Adobe Creative Cloud, można go również nabyć jako samodzielną aplikację.

Jest to kompleksowy program, umożliwiający stworzenie realistycznych wizualizacji oraz kompozycji łączących zasoby 3D i 2D.

Intuicyjny i podobny do innych aplikacji Adobe interfejs nie sprawi problemu nawet początkującemu grafikowi. Wystarczy przeciągnąć i upuścić wybraną grafikę czy logo na model 3D aby zobaczyć jego wizualizację.

Ponadto Dimension umożliwia wykorzystanie gotowych modeli 3D dostępnych zarówno w samej aplikacji jak i pochodzących z zewnętrznych źródeł (np: Adobe Photoshop, Adobe Stock).

Reasumując jest to aplikacja, w której przygotujesz gotowy render, dzięki możliwościom dodawania realistycznego oświetlenia, dostosowania wyglądu modelu 3D oraz renderowania i eksportu sceny do obrazu 2D.

Dowiedz się więcej >

Programy do grafiki 3D w Sklepie IT Media

Niżej prezentujemy programy do grafiki 3D dostępne w IT Media. Podane w tabeli ceny są orientacyjne, prawie każdy z programów dostępny jest w kilku konfiguracjach, pakietach i z różnym przeznaczeniem (dla komercji, edukacji, rządu). Dla programów do grafiki 3D, których nie ma w tabeli, ale są w tekście, w naszym sklepie można znaleźć pluginy i silniki renderujące w bardzo atrakcyjnych cenach.

Nazwa programuGłówne zastosowanieSubskrypcja – ceny orientacyjneLicencja wieczysta – ceny orientacyjneLicencja floating – ceny orientacyjne

Substance 3D Collection

Tworzenie materiałów i tekstur na potrzeby 3D4500 zł za 12 miesięcyXX

Adobe After Effects CC

Tworzenie efektów wizualnych i animacjiOd 950 do 1900 zł za 12 miesięcyXX
Adobe Dimension CCTworzenie i rendering wizualizacji produktówOd 950 do 1900 zł za 12 miesięcyXX
The Foundry Modo z rocznym wsparciemModelowanie i renderowanie model
i nieorganicznych
X9500 złX
ZBrushModelowanie materii organicznejX2500 zł do 4600 zł4800 zł
3D Coat V4 Full ProfessionalTworzenie modeli organicznych lub twardychX1950 zł2900 zł
Cinema 4D – dostępne różne pakiety i dodatki- podane ceny wariantów podstawowychTworzenie i rendering kompleksowych animacjiOd 3400 zł za 12 miesięcy i 10 000 zł za 3 lata

 

16 700 zł

 

wieczysta serwerowa 17 000 zł

Unity PROTworzenie gier i prezentacji 3D9 300 zł za 12 miesięcyXX
SketchUpProjektowanie i tworzenie modeli architektonicznychOd 330 do 6600 zł3900 złSieciowa na 12 miesięcy dla edukacji 80 zł

.

Trójwymiarowe obiekty i kształty widuje się codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Większość opakowań produktów dostępnych w sklepach, mebli i otaczającej architektury powstała prawdopodobnie dzięki funkcjonalności jednego z wyżej opisanych programów.

Coraz więcej osób decyduje się na szkolenia z programów do grafiki 3D, widząc w tym szansę na zdobycie nowych zleceń, lub po prostu przyszłościowego zajęcia. Każdy sektor podąża za nowymi trendami technologicznymi – grafika 3D jest jednym z nich.