, 07.12.2020

Programy dla grafika – jakie programy do grafiki wybrać i kiedy potrzebujesz tych zaawansowanych?

Zastanawiasz się, jakie programy dla grafika wybrać? Tak, jest ich mnóstwo – w większości są darmowe lub oferowane za niewielką opłatą; są też te profesjonalne, które sprawdzają się od lat w dużych studiach graficznych. Jeśli szukasz odpowiedniego programu do edycji grafiki, stoisz przed nie lada wyzwaniem. Poza programami do obróbki grafiki, uznawanymi za „standard w branży”, jest wiele programów, które mogą spełnić podstawową funkcję takiego oprogramowania za grosze lub za darmo. Tak – są darmowe i półprofesjonalne programy graficzne, które jednak mogą być niekiedy niewystarczające w wielu zastosowaniach lub odbiegać jakością działania od tych z „wyższej półki”.  A zarazem – spełniać Twoje oczekiwania, jeśli potrzebujesz programu graficznego tylko do prostych projektów. 

który program do grafiki wybrać

Niezależnie od tego, czy pracujesz na Macu, Windowsie czy Linuxie – dostępność programów graficznych, tych zaawansowanych i niekoniecznie, jest spora. Z tego tekstu dowiesz się jakie są najlepsze programy graficzne dostępne na rynku (w 2020 roku) oraz dlaczego warto wybierać niektóre z nich dlatego, że pozwalają na nieco więcej, niż obecnie potrzebujesz. 

Jakiego programu graficznego potrzebujesz?

Jednak zanim zaczniesz przeglądać oferty i ceny programów graficznych, musisz się zastanowić, do czego potrzebujesz konkretnego oprogramowania. Inny program przyda Ci się do korekty zdjęć, inny do tworzenia grafik na strony internetowe i do mediów społecznościowych, inny do tworzenia grafik wektorowych, jeszcze inny do grafik 3D lub do prototypowania aplikacji lub stron internetowych. Tak – każdą z tych czynności możesz wykonać w programie graficznym; niektóre programy pozwolą Ci na zrobienie wszystkiego z tej listy, jednak nie tak wygodnie, jak inne, dedykowane temu celowi. 

W dalszej części tekstu poznasz poszczególne programy w kilku grupach:
– najlepsze proste programy graficzne do tworzenia grafik do wykorzystania w mediach społecznościowych
– programy graficzne do edycji i korekty zdjęć
– zaawansowane programy do pracy z grafiką wektorową i 3D
– zaawansowane programy do prototypowania oraz tworzenia grafik dedykowanych nowoczesnym stronom www.

Ten podział jest bardzo ważny z kilku powodów. Przede wszystkim – narzędzia, które wychodzą poza kategorię „prostych programów graficznych” bardzo często są albo płatne, albo wymagają co najmniej sporej wiedzy z zakresu tworzenia grafiki. Dodatkowo – wiele programów graficznych wymaga niemal całkowitego przestawienia się z jednego środowiska na drugie; między innymi dlatego wielu grafików mówi o sobie, że są „corelowi” a inni, że wolą produkty Adobe. 

programy dla grafika

Inną sprawą jest cena programów graficznych – chociaż wiele jest darmowych, to niewiele z nich można porównać do prawdziwych kombajnów graficznych. Pamiętaj przy tym, że istotą prostych programów graficznych jest to, że oferują funkcje zaawansowanych aplikacji w prosty sposób – pracę na warstwach czy komponowanie grafik jest w nich prostsze właśnie dlatego, że wiele funkcji rozbudowanych narzędzi jest „wyciągnięta” na wierzch, a przez to – wymaga od Ciebie mniej czasu na szukanie. Oczywiście – „wyciągnięcie” funkcji na wierzch często wiąże się z mniejszymi możliwościami, jednak w przypadku prostych programów do tworzenia grafik to właśnie prostota załatwia 95% potrzeb użytkowników niezaawansowanych. Dla tych, którzy potrzebują więcej, są specjalne programy graficzne – bardziej zaawansowane, skrojone pod pracę głównie z jednym rodzajem grafiki. Najczęściej płatne, chociaż nie ma tu reguły.

Programy do tworzenia grafik dla Marketerów

Wiele osób zajmujących się marketingiem w firmach korzysta z darmowego oprogramowania lub programów do obróbki grafiki dostępnych w przeglądarce (SaaS-ów od software as a service). Figma, Canva – to tylko kilka z tych narzędzi, dzięki którym możesz tworzyć proste grafiki; o ile pierwszy jest narzędziem typowym do prototypowania, to wiele osób korzysta z Figmy jak z prostego programu do tworzenia grafik na strony internetowe i do mediów społecznościowych. 

programy do grafiki dla marketera

Canva jest prostym narzędziem do tworzenia ładnych i nieskomplikowanych grafik na potrzeby mediów społecznościowych czy stron www. Jest programem opartym o licencję freemium, czyli proste rzeczy zrobisz w niej za darmo (dlatego o Canvie mówi się jako o darmowym programie graficznym, chociaż tak nie jest do końca), a dodatkowe funkcje są płatne. 

W większości przypadków oba te programy do tworzenia grafik pozwalają na tworzenie prostych kompozycji lub dostosowanie gotowych kreacji do potrzeb, przy czym Canva jest zdecydowanie bardziej programem graficznym niż Figma. Największą zaletą tego oprogramowania jest niski próg wejścia, łatwość korzystania i dostępność podstawowych funkcji oraz szablonów, dzięki którym można tworzyć ładne grafiki bez większego wysiłku. 

Najlepsze programy graficzne do edycji zdjęć oraz tworzenia grafiki komputerowej

To zupełnie inna kategoria narzędzi, które pozwalają zrobić bardzo dużo z grafiką, jednak wymagają sporo czasu na oswojenie się i opanowanie możliwości. Owszem – interfejs zaawansowanych programów graficznych czy tych do edycji (lub retuszu) fotografii jest zazwyczaj dosyć przyjazny, jednak nie dla każdego użytkownika. Umiejscowienie konkretnych funkcji, przycisków, stosowanie skrótów klawiszowych czy cokolwiek innego – dla wielu grafików to coś niemal naturalnego w obrębie konkretnego programu czy grupy programów. Dlatego wielu grafików otwarcie mówi, że pracuje wyłącznie w jakimś systemie. 

Na rynku od lat dominowały dwa profesjonalne narzędzia (czy raczej – pakiety) do obróbki grafiki i zdjęć – CorelDRAW, czyli system-kombajn, oraz Adobe Photoshop i Adobe Lightroom, czyli dwa narzędzia z pakietu Adobe Creative CloudOd niedawna dostępny jest na rynku również Affinity Photo, bardzo ciekawy kombajn do pracy z grafiką rastrową, który wydaje się być ciekawą alternatywą dla dwóch znanych systemów od Adobe i Corela. 

CorelDraw

Zatem – Corel DRAW to oprogramowanie do edycji grafiki oraz zdjęć, które pozwala również na sprawne projektowanie grafiki wektorowej czy publikacji. Dostępne jest w kilku wersjach, które różnią się od siebie funkcjami i możliwościami, jednak każda z nich jest skutecznym programem graficznym, który sprawdzi się zarówno u freelancera, w agencji reklamowej jak i dziale marketingu firmy. Oprogramowanie Corela zapewnia prostą edycję grafiki rastrowej, od rysowania, przez poprawianie zdjęć, aż do tworzenia grafik na potrzeby publikacji. I chociaż można powiedzieć, że „jeśli coś jest do wszystkiego”, to jednak Corel DRAW jest bardzo popularnym rozwiązaniem, które uchodzi za jeden ze „standardów” w środowisku graficznym, zwłaszcza wśród freelancerów. 

program do grafiki komputerowej coreldraw

To, co wyróżnia Corel DRAW to możliwość jednorazowego wykupienia licencji na korzystanie z konkretnej wersji programu – płacisz raz i masz tę licencję na własność. W przypadku firm, które potrzebują dobrego narzędzia do edycji grafiki na potrzeby marketingu, czy też freelancerów, którzy mają co wrzucać w koszty – to rozwiązanie jest naprawdę interesujące, zwłaszcza że podstawowe wersje Corel DRAW z licencją wieczystą zaczynają się od około 1500 złotych (za wersję Standard), a możliwość aktualizacji w kolejnym roku – od nieco ponad 600 złotych. 

Jeżeli chcesz zacząć realizować projekty w programie CorelDraw, to zapraszamy do Akademii IT Media na Kurs CorelDRAW >

Adobe Photoshop i Adobe Lightroom

Kolejnym programem, który słusznie cieszy się opinią „standardu w branży graficznej”, to Adobe Photoshop CCTo zaawansowane narzędzie do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, które od lat kojarzy się również z poprawianiem zdjęć i ukrywaniem niedoskonałości (nie na darmo mówi się „oooooo, to zdjęcie poprawione w Photoshopie”), obecnie stało się standardem w agencjach reklamowych i działach marketingu.

photoshop lightroom programy do grafiki komputerowej 

Co ciekawe, Adobe postanowiło rozdzielić Photoshopa na dwa narzędzia, dedykowane nieco innym zadaniom – zwykłego Photoshopa oraz LightroomPierwszy to zaawansowany program do edycji grafiki – serio, ma on wszystko, czego potrzebujesz od programu graficznego. Drugi jest skupiony na obróbce i edycji zdjęć, w tym zapisanych w formacie RAW. Takie rozbicie funkcji pozwala na lepsze dostosowanie do potrzeb konkretnego stanowiska pracy (zwłaszcza w połączeniu z Creative Cloud dla firm) – oznacza to, że jeśli jakiś pracownik agencji potrzebuje TYLKO narzędzi do edycji zdjęć, to wystarczy mu Lightroom, a nie cały pakiet Adobe. Umożliwia to lepsze zarządzanie kosztami prowadzenia firmy lub – w przypadku freelancerów – dobór tych narzędzi, których potrzebują do pracy. 

Dodatkowo Adobe umożliwia zarówno prowadzenie subskrypcji (płatność co miesiąc za wybrane programy z pakietu lub cały pakiet Adobe), jak i wykupywanie co roku licencji na korzystanie z oprogramowania. Usługa subskrypcji umożliwia regularne dodawanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, dzięki czemu wiele agencji reklamowych czy freelancerów może zmniejszać kwotę płaconego podatku. 

Naucz się pracy w programie Adobe Photoshop i Lightroom >

Affinity Photo

Kolejnym zaawansowanym programem do pracy z grafiką rastrową i obróbki zdjęć jest Affinity PhotoWielu grafików, zwłaszcza freelancerów, pracowników małych firm lub grafików-pasjonatów, wybrało ten program graficzny. Powody są w praktyce trzy: ogromne możliwości, kompatybilność z pakietem Adobe oraz niska cena zakupu wieczystej licencji. 

program do grafiki komputerowej affinity photo

Sam Affinity Photo to profesjonalny program do obróbki grafiki, który ma do zaoferowania wszystko, co taki program powinien mieć. Cena programu również zachęca – 240 złotych za wieczystą licencję na program graficzny, który naprawdę się sprawdza jest czymś, co trudno zignorować. Jedynym minusem (dla niektórych to nie musi być wada) jest brak polskiej wersji językowej tego programu – dostępna jest tylko wersja angielskojęzyczna. 

Chciałbyś zacząć pracować z Affinity Photo? Zapisz się na Kurs Affinity – Kreatywne projektowanie >

Darmowy program do grafiki komputerowej – GIMP

Ostatnim popularnym programem dla grafika jest GIMP, czyli open source-owa i darmowa alternatywa Adobe Photoshopa. GIMP to program graficzny rozwijany od ponad 25 lat i na całym świecie cieszy się dużą popularnością. Oferuje wiele zaawansowanych funkcji obróbki grafiki rastrowej, jednak nadal nie oferuje pełnej kompatybilności z rozwiązaniami Adobe czy Corela ani – mimo starań deweloperów – nie jest w pełni konkurencją dla tych aplikacji. Jednak jako program do tworzenia grafik czy edycji zdjęć – z pogranicza profesjonalnych zastosowań i tych średniozaawansowanych – GIMP sprawdza się dobrze. 

Problemem tego programu może być pewna toporność obsługi, chociaż sprawdza się on nadal w wielu zastosowaniach, a osoby korzystające z niego – czy to z wyboru (bo im odpowiada) czy z konieczności (bo jest darmowy) nadal wybierają go jako narzędzie bezkonkurencyjne w kategorii cenowej „za darmo” w świecie programów graficznych. Tak, GIMP nie jest Photoshopem czy Corelem, jednak oferuje wystarczająco dużo funkcji, żeby zacząć od niego przygodę z pracą graficzną, chociaż brak kompatybilności czy bardzo specyficzne środowisko sprawiają, że przesiadka na inny system tworzenia grafiki może okazać się bolesna.

Programy do grafiki wektorowej

Praca z grafiką wektorową wymaga nieco innego podejścia niż w przypadku grafiki rastrowej. Do pracy z obiektami wektorowymi, czyli nieposiadającymi konkretnej rozdzielczości, za to złożonych z linii o konkretnym kształcie, powstają dedykowane programy graficzne. 

Jeśli chodzi o popularne programy do grafiki wektorowej, to można wymienić:
– CorelDRAW (wyżej już wspomniany);
– Adobe Illustrator; 
– Affinity Designer; 
– Inkscape.

Wspomniana czwórka zapełnia zdecydowaną większość rynku, a Illustrator i Corel DRAW uchodzą za programy typu „go-to”, czyli są naturalnie kojarzone z obróbką grafiki wektorowej. Owszem – Corel DRAW jest aplikacją, która pozwala zarówno pracować z obiektami rastrowymi jak i wektorowymi, jednak jako kombajn do wszystkiego został opisany w poprzednim paragrafie.

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator ma opinię „standardu branżowego” jeśli chodzi o obróbkę grafiki wektorowej. Oferuje niemal nieskończone możliwości edycji i tworzenia obrazów przy pomocy wektorów – od prostych linii, przez skomplikowane logo czy tworzenie ksiąg znaku, aż po rozbudowane grafiki i ornamenty. 

program do grafikii wektorowej adobe illustrator

Co ważne – Illustrator, jak każdy produkt Adobe, pozwala na łatwe przenoszenie obiektów między programami oraz płynną edycję obiektów w dedykowanych programach (na przykład edycję obiektu wektorowego wklejonego do publikacji). Tak, Illustrator jest dosyć kosztownym narzędziem, ale jego popularność pokazuje, jak wiele agencji reklamowych, grafików i firm zaufało rozwiązaniu Adobe jeśli chodzi o edycję i tworzenie grafik wektorowych. 

Chcesz tworzyć profesjonalne grafiki wektorowe w Adobe Illustrator? Zapisz się na Kurs Adobe Illustrator >

Affinity Designer

Kolejnym programem do edycji grafiki wektorowej jest Affinity Designer – podobnie jak Affinity Photo jest stosunkowo nowym produktem, który również podbija serca wielu grafików. Oferuje ogromne możliwości za ułamek ceny Illustratora, a przy tym pozwala grafikom i projektantom na rozpoczęcie pracy w zaawansowanym systemie pracy z grafiką wektorową. 

program do grafiki wektorowej affinity designer

Z pewnością Affinity Designera wyróżnia wysoka płynność pracy – przy obróbce grafik wektorowych to bardzo ważna sprawa. W połączeniu z wieczystą licencją Affinity Deisgner jest ciekawym rozwiązaniem dla grafików, którzy nie chcą płacić dużo za skuteczne i potężne narzędzie do edycji grafik wektorowych. 

Darmowy program do grafiki wektorowej – Inkskape

Podobnie jak w przypadku programów do edycji grafiki rastrowej, środowisko open source ma też coś do zaoferowania w obszarze grafiki wektorowej – InkskapeTo ciekawy i dosyć zaawansowany program do obróbki grafiki wektorowej, który jest zarazem darmowyOd niedawna Inkskape wyszedł z wersji 0.x, co oznacza, że kolejne wersje tego rozwijanego od 2003 roku programu do edycji grafiki wektorowej mogą być traktowane jako pełnoprawne narzędzie. 

Podobnie jak w przypadku GIMP-a, Inkscape jest ciekawą alternatywą dla płatnych produktów, który oferuje bardzo duże możliwości, jednak dla wielu grafików może okazać się zbyt toporny lub trudny w obsłudze. Niemniej – jeśli dopiero uczysz się pracy z grafiką wektorową i chcesz sprawdzić, czy to dla Ciebie, Inkskape jest ciekawym pomysłem do przetestowania. 

Programy do prototypowania oraz tworzenia grafik dedykowanych nowoczesnym stronom www

Jeszcze do niedawna wiele osób traktowało grafików jako ludzi, którzy – w Photoshopie czy Corelu – zaprojektują stronę internetową, pokażą to klientowi, a potem z kolejnych warstw zespół IT skomponuje stronę www. Tak było jakiś czas temu, a obecnie trendy wyraźnie pokazują, że wykorzystanie narzędzi do prototypowania aplikacji jest lepszą alternatywą. Warto też wspomnieć, że strony internetowe czy aplikacje powinni projektować UX designerzy, jednak ich kompetencje przeplatają się w wielu firmach z kompetencjami grafików, dlatego wspominamy o aplikacjach do prototypowania w tekście o programach dla grafików. 

program dla web designera

Najpopularniejsze narzędzia dedykowane prototypowaniu – Figma, Sketch i Adobe XD – pozwalają UX designerowi, lub grafikowi z zacięciem do projektowania stron i aplikacji, na szybkie tworzenie, prezentowanie i edycję prototypów. Te narzędzia pracują na obiektach wektorowych, dzięki czemu przenoszenie ich na strony internetowe jest proste, a praca zespołu IT w procesie stawiania w pełni responsywnej strony z konkretnym layoutem – znacznie szybsza. 

adobe xd programy do grafiki komputerowej

Dużą zaletą Adobe XD jest pełna synchronizacja pracy z Illustratorem – to bardzo ważne, zwłaszcza w procesie tworzenia layoutu od zera, czyli rysowania lub tworzenia obiektów, które potem znajdują się na stronie. Figma pozwala na łatwe projektowanie również typowych grafik marketingowych, a dzięki rozbudowanym narzędziom pracy zespołowej – sprawdza się zarówno jako narzędzie do pracy z layoutem jak i szybkiej edycji oraz adaptacji grafik do konkretnych potrzeb. Sketch jest z kolei płatną aplikacją do prototypowania, która cieszy się ogromną popularnością wśród właścicieli urządzeń Apple (nie ma wersji na inne platformy), jednak zauważalny jest pewien odpływ użytkowników na rzecz Figmy i Adobe XD. 

Jaki program graficzny będzie dla Ciebie najlepszy?

To bardzo dobre pytanie! Wybierając program graficzny, którego potrzebujesz, musisz wiedzieć czego potrzebujesz. Jeśli pracujesz w agencji lub zajmujesz się zaawansowanym freelancingiem graficznym – w praktyce każdy zaawansowany program graficzny sprawdzi się u Ciebie. Jeśli pracujesz w dziale marketingu firmy i potrzebujesz narzędzia, które pomoże Ci zarówno w projektowaniu ulotek, tworzeniu grafik na strony, retuszowaniu zdjęć prezesów jak i tworzeniu publikacji – rozwiązaniem dla Ciebie może być Corel DRAW lub zestaw trzech aplikacji Affinity (Photo, Designer, Publisher). 

wybierz odpowiedni program do grafiki komputerowej

Jeśli zajmujesz się freelancingiem graficznym, ale bardziej po godzinach, może sprawdzić się u Ciebie któryś z produktów Adobe lub dedykowany program Affinity (albo Corel DRAW). Jeśli zajmujesz się grafiką po godzinach i traktujesz to jako hobby – możesz rozważyć któryś z produktów Affinity (dedykowany grafice rastrowej lub wektorowej) albo jedną z podstawowych, a nawet starszych wersji Corel DRAW. Wreszcie – jeśli zajmujesz się grafiką rzadko i zależy Ci na tym, żeby minimalizować koszty tworzenia kreacji (albo pracujesz w zespole marketingowym i ważne są dla Ciebie możliwości pracy zespołowej nad projektami) – warto rozważyć pracę na Canvie lub Figmie. 

Ale najważniejsze jest to, żeby ten wybór był Twój i najlepiej odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Chcesz się rozwijać graficznie? Skorzystaj ze szkoleń przygotowujących do pracy z programami graficznymi w IT Media – nauczymy Cię jak wycisnąć sto procent z zaawansowanych programów graficznych.