Najlepszy program do PDF

Najlepszy program do PDF

Edycja plików PDF jest możliwa, jednak nie jest ona tak oczywista, jak w przypadku tekstu w Wordzie. Chociaż sam format umożliwia pracę na dokumentach w „ostatecznej” formie, to wcale nie oznacza, że nie możesz ich edytować. Do tego celu niezbędny jest odpowiedni program do edycji plików PDF. A takich aplikacji i narzędzi jest na rynku bardzo wiele, jednak różnią się one między sobą cenami, możliwościami oraz klientem, dla którego są tworzone. Niektóre pozwalają wyłącznie na najprostszą edycję treści, inne na eksportowanie ich do innych formatów, a najlepsze (nie ma co się bać tego określenia) z narzędzi do edycji plików PDF umożliwiają ich tworzenie, edytowanie, zmienianie i… wiele innych rzeczy z długiej listy funkcji.

Teraz rodzi się pytanie – jaki jest najlepszy program do PDF?

Format PDF, czyli co to jest PDF?

Format PDF, czyli Portable Document Format, powstał w 1993 roku w odpowiedzi na bardzo konkretną potrzebę – ujednolicenia standardu wyświetlania dokumentów i uniknięcia błędów w ich odczycie. Do tej pory programy do tworzenia tekstu czy edycji DTP (czyli przygotowujące – w dużym skrócie – ostateczne wersje publikacji do druku) działały na własnych formatach (najczęściej skryptowych), przez co nikt nie miał stuprocentowej pewności, że plik będzie wyglądał tak samo na komputerze w drukarni czy sam wydruk będzie miał taki sam układ. Nawet gdy obie strony miały tę samą wersję oprogramowania.

Innymi słowy – to, że konkretny plik wyglądał dobrze na Twoim komputerze wcale nie oznaczało, że zachowa tę cechę na innym urządzeniu (na przykład korzystającym ze starszej wersji oprogramowania lub „kompatybilnej” z tym konkretnym formatem). Tak, to był problem. Adobe stworzyło na początku lat 90. XX wieku nowy standard, który odpowiadał między innymi na ten konkretny problem i je… po prostu rozwiązywał. Pracując z formatem PDF masz pewność, że każdy, kto otworzy ten plik (w odpowiednim programie), zobaczy to, co Ty. Mimo licznych zalet, sam format PDF miał jednak pewne wady – jeszcze do niedawna był zamknięty, co oznaczało, że aby tworzyć pliki w tym formacie niezbędne były aplikacje Adobe (Photoshop, InDesign, itp.).

Dodatkowo edycja plików w tym formacie była albo utrudniona, albo niemal niemożliwa bez używania oprogramowania Adobe. Z kolei otwieranie plików w tym formacie było niemal od początku proste – w dużej mierze dzięki dostępowi do darmowych narzędzi do odczytu plików PDF; Adobe niemal natychmiast udostępniło darmowego Acrobat Readera, a po nim na rynku pojawiło się wiele innych programów tego typu. Jednak prawdziwą rewolucją było uwolnienie tego formatu w 2007 roku – od tej pory w wielu narzędziach pojawiła się funkcja tworzenia i (co w sumie nawet ważniejsze) edycji plików PDF. Czy to Word, Excel, Corel Draw, Gimp, Scribus, Open/Libre Office, Google Docs czy przeglądarki internetowe (Chrome, Firefox) – zapisywanie plików w formacie PDF stało się dostępne powszechnie.

Ale co z edycją plików PDF?

Programy do edycji plików PDF – czym się od siebie różnią?

Różnice między programami do edycji PDF-ów wynikają przede wszystkim z tego, CO chcesz osiągnąć dzięki nim. Bo PDF-y możesz edytować i tworzyć w wielu programach – od aplikacji z pakietu Adobe, przez CorelDRAW, aż do całej gamy programów graficznych. Jednak to są programy GRAFICZNE, nie do edycji plików PDF. Oznacza to, że takie programy powinny być łatwe w obsłudze i przede wszystkim – skupiać się na samej edycji plików w tym formacie. Dlatego pomijamy tu programy graficzne i skupiamy się na tych, które powstały z myślą o modyfikacją plików PDF.

Programy do edycji PDF-ów pozwalają przede wszystkim na:

  • edycję treści (zmianę tekstu, formatowania, rozmiaru, koloru, stylu fontów, itp.) w plikach PDF;
  • edycję lub zmianę grafik osadzonych w pliku PDF (na przykład zmianę grafik ze znakami wodnymi na docelowe);
  • współpracę z narzędziami do rozpoznawania tekstu (OCR) lub wbudowane rozwiązanie tego typu;
  • zablokowanie możliwości edycji (poza konkretnym stanowiskiem) oraz tworzenie plików z możliwością śledzenia wprowadzonych zmian (bardzo istotne w przypadku dokumentów i umów);
  • tworzenie plików PDF zgodnych ze standardem ISO 32000-2:2017 (PDF 2.0), czyli najbardziej aktualną specyfikacją otwartej dokumentacji formatu (innymi słowy: zapisanie pliku w formacie, który jest zestandaryzowany);
  • zmianę lub modyfikację layoutu dokumentu, wstawianie i usuwanie elementów;
  • ingerencję w format i zmianę kolejności stron
  • edycję sekcji na stronie dokumentu (stopka, nagłówek, znak wodny, numeracja stron).

Te kluczowe funkcje programów tego typu dosyć mocno zawężają to, co możesz rozumieć jako „aplikację do edycji plików PDF”.

Możesz się spotkać nawet ze stwierdzeniem, że możesz edytować pliki PDF w Wordzie (MS Office/MS365). I tak, możesz otworzyć niezabezpieczony plik PDF i pracować na treści, jednak sam layout dokumentu bardzo często ginie w czasie eksportu dokumentu PDF do Worda. Podobnie jest w przypadku darmowych programów do edycji i tworzenia treści (oraz często tworzenia plików PDF – przypominam, że to w Open Office funkcja eksportu do PDF-a pojawiła się bardzo wcześnie) – możesz „zaimportować treść” do edytora, jednak nie edytujesz wtedy dokumentu PDF, a jedynie jego treść.

To nie jest edycja plików PDF.

Najlepszy program do PDF-ów pozwala na pracę na konkretnym pliku i możliwość zapisania wprowadzonych zmian w kompatybilnym formacie. Jak się domyślasz – proste programy do edycji plików PDF pozwalają na niewiele, a te bardziej zaawansowane (które najczęściej są po prostu programami graficznymi) pozwalają Ci na niemal nieograniczone modyfikacje już zapisanego pliku. Jednak kluczowe dla dobrego programu do edycji plików PDF jest znalezienie złotego środka między prostotą edycji i bogactwem funkcji. Bo – jeśli pomyślisz o tym głębiej – jeśli chcesz edytować PDF, to najczęściej zależy Ci na tym, żeby załatwić to szybko i bez problemów.

Uzyskaj dostęp do Adobe Acrobat Pro DC

Adobe Acrobat Pro DC

Program do edycji plików PDF za darmo

Tak, dostępne są darmowe programy do edycji plików PDF, które pod wieloma względami sprawdzają w zastosowaniach prywatnych. Mówiąc o bezpłatnych narzędziach tego typu warto wspomnieć o jednym: wiele z nich udostępnia darmowe funkcje, jednak same aplikacje są płatne, a korzystając z nich możesz (na przykład) zmienić jeden dokument dziennie. Dlatego nie traktujemy ich jako darmowych, chociaż o niektórych z nich warto wspomnieć właśnie ze względu na możliwości, które oferują wersje płatne. Wiele edytorów PDF online pozwala na bardzo mało, niekiedy nawet nie umożliwiają zmiany treści dokumentu, a jedynie dodanie do niego kolejnych elementów. Trudno takie „narzędzia” traktować jako pełnoprawne edytory plików PDF. Jeśli chodzi o darmowe aplikacje, przy użyciu których możesz edytować pliki PDF, to jest ich kilka, jednak większość to typowe programy do instalacji na komputerze:

PDFescape

Darmowa i dosyć przydatna aplikacja, która może działać zarówno w wersji online jak i po instalacji na komputerze. Sama aplikacja jest dostępna w wersji freemium, czyli po opłaceniu subskrypcji (2,99$ miesięcznie) uzyskujesz dostęp do dodatkowych funkcji i usuwasz reklamy z aplikacji. W wersji darmowej możesz edytować pliki do 10 MB lub 100 stron. Treść dokumentu możesz edytować jednak wyłącznie w wersji na komputery. Sama aplikacja jest raczej prosta i oferuje podstawowe funkcje.

DeftPDF

Również darmowe narzędzie o zaskakująco sporych możliwościach, jak na edytor SaaS (czyli w przeglądarce – może być też rozszerzeniem do przeglądarki). Narzędzie pozwala na edycję plików PDF i ich treści, jednak nadaje się raczej do poprawiania literówek niż do poważniejszej edycji dokumentów. Niemniej – to naprawdę przydatne narzędzie, które dodatkowo jest realnie tanie (chociaż ma pewne ograniczenia).

SmallPDF

To edytor, który trudno nazwać w pełni edytorem, ale warto o nim wspomnieć. Trudno nazwać tę aplikację webową chociażby przydatną, ale jeśli chcesz po prostu dodać coś do pliku PDF szybko (dodać grafikę, coś szybko przekonwertować lub połączyć), to narzędzie może się sprawdzić, jednak nie oferuje nic więcej.

Tu można powiedzieć, że kończy się lista naprawdę darmowych programów do edycji plików PDF – reszta to albo darmowe wersje próbne (np. Abbyy Fine Reader czy siedmiodniowy trial Adobe Acrobat DC), albo… programy graficzne. I jak sama cena wskazuje – te darmowe programy do edycji PDF-ów faktycznie pozwalają na pracę z tymi dokumentami, jednak jest ona daleka od idealnej i pod wieloma względami przypomina „doklejanie” kolejnych elementów. Na ich tle wyróżniają się aplikacje darmowe, ale typowo przeznaczone do pracy z grafiką (GIMP, Scribus, inkScape), jednak są one znacznie bardziej skomplikowanymi narzędziami (do odpowiedniki np. CorelDRAW czy poszczególnych aplikacji z pakietu Adobe). Obecnie świat darmowego oprogramowania nie ma odpowiednika Adobe Acrobat. Co wcale nie oznacza, że nie ma komercyjnych rozwiązań o podobnych możliwościach.

Najlepsze programy do edycji plików PDF - płatne

Na przykładzie darmowych programów do edycji plików PDF widać wyraźnie, jak bardzo są to narzędzia o ograniczonych funkcjonalnościach lub w jak niewielu sytuacjach się sprawdzą. Niestety – jeśli chcesz edytować pliki PDF za darmo, musisz liczyć się albo z daleko idącymi kompromisami, albo pracować z open-source’owymi programami graficznymi. To rodzi pewne problemy, bo w większości przypadków chcesz, żeby edycja plików PDF wyglądała znacznie prościej, czyli otwierasz, edytujesz, zapisujesz, działa. Dlatego mówiąc o najlepszych programach tego typu musisz się liczyć (niestety) z wyłożeniem pewnej sumy. Ale to wcale nie oznacza, że dużej.

Zatem – na rynku jest obecnie wiele dobrych aplikacji do edycji plików PDF: pozwalają na szybką edycję plików, niekiedy też na ingerencję w layout strony. Wiele oferowanych funkcji umieszcza te aplikacje na pograniczu zaawansowanych edytorów PDF i bardzo prostych programów graficznych czy DTP. Oczywiście to pewne uproszczenie, ale gdyby przyjrzeć się niektórym funkcjom programów, które wymienię poniżej, to może się okazać, że niektóre z nich mogą sprawdzić się w bardzo prostych zastosowaniach graficznych, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych użytkowników. Dlatego nie wspominamy o programach umożliwiających edycję plików PDF (graficznych), ale aplikacjach dedykowanych temu zadaniu.

Najlepszy program do PDF (obecnie) na rynku to:

PDF-XChange Editor

Ten program pozwala na to wszystko i to w bardzo łatwy sposób. Pod wieloma względami zastępuje bardziej zaawansowane narzędzia. Na przykład podczas tłumaczenia katalogu na potrzeby wewnętrzne czy klienta. Sama edycja wygląda jak połączenie Worda i pracy z warstwami, jak chociażby w Photoshopie – jest prosta, dosyć intuicyjna i naprawdę sprawna. Poza funkcjami edycji plików, możesz w nim przeglądać PDF-y i szybko przetwarzać skany na tekst dzięki całkiem nieźle działającej funkcji OCR. PDF-XChanger Editor jest świetnym przykładem programu, który jest rozbudowanym edytorem plików PDF i pozwala na proste prace zbliżone do DTP (ale niestety nie zastąpi pełnoprawnego programu do takich zastosowań, jak chociażby Illustrator).

Cena PDF-XChanger Editor jest dosyć kusząca, bo wynosi około 180 złotych za wersję podstawową i około 220 za wersję Plus, która ma kilka dodatkowych funkcji. W wersji podstawowej (darmowej) ta aplikacja oferuje w praktyce wyłącznie możliwość przeglądania dokumentów.

ABBYY FineReader 15

To kolejny kombajn do edycji, konwertowania i tworzenia plików PDF, pod wieloma względami przewyższający PDF-XChangera i wyraźnie podglądający rozwiązania oferowane przed Adobe Acrobat.

Ale po kolei.

Aplikacja posiada moduł OCR, który jest bodaj najlepszy na rynku. Więc jeśli jest to kluczowa funkcja z Twojej perspektywy, to Fine Reader może być idealnym wyborem. Poza tym edycja plików PDF, włączając w to zmianę kolejności stron, układu tekstu czy grafik – czyli standard w płatnych rozwiązaniach tego typu. Dodatkowo program pozwala na podpisywanie cyfrowe dokumentów PDF, co z pewnością jest ważną funkcją z perspektywy organizacji czy administracji w firmie. Na pewno doskonale sprawdzić się w firmach digitalizujących dokumenty – właśnie ze względu na rewelacyjny OCR. Możesz poprosić o darmowy trial, żeby się przekonać, czy warto wybrać tę konkretną aplikację. Zarazem cena ABBYY Fine Readera w wersji podstawowej jest zauważalnie wyższa niż konkurencji – 199$ (ok. 750 zł) za 15. wersję (aktualizacja do tej wersji to 120$ — ok. 450 zł). Wersja Corporate, która pozwala na automatyzację procesu digitalizacji kosztuje 299$ (ok. 1120 zł), a aktualizacja do tej wersji – 199$ (ok. 750 zł). Tanio nie jest, ale pracując przy cyfryzacji dokumentów naprawdę trudno o lepszy wybór.

Foxit PhantomPDF

To kolejna ciekawa aplikacja do edycji plików PDF, która poza swoimi podstawowymi funkcjami stawia mocno na zarządzanie dokumentami po ich publikacji. Ponadto pozwala na standardowe rzeczy związane z edycją plików PDF – możesz zmieniać tekst, grafiki, układ stron, znaków wodnych, itp. Na pewno samo korzystanie z tej aplikacji jest bardzo intuicyjne. Dodatkowo możesz śledzić to, jak użytkownicy korzystają z plików, które tworzysz w PhantomPDF – to dosyć nietypowa funkcja, która na pewno jest wyjątkowa na tle konkurencji. Cena Foxit PhantomPDF nie jest bardzo wygórowana i plasuje się między Fine Readerem i PDF-XChangerem – 139$ za licencję wieczystą (ok. 520 zł).

Adobe Acrobat (też PRO) DC

To w praktyce standard branżowy, jeśli chodzi o programy do edycji plików PDF – od lat. Wiele innych aplikacji „podgląda” rozwiązania Adobe i wprowadza je do swoich produktów, ale do Adobe od lat jest liderem w tym obszarze oprogramowania.

To jest pewne.

Prosta edycja plików PDF – od tekstu, przez formatowanie i kolejność stron, aż do dogłębnych zmian w plikach – jest naprawdę prosta. Do tego rewelacyjna praca w chmurze z dokumentami, a zwłaszcza integracja z Adobe Sign, która znacznie upraszcza obieg i zatwierdzanie dokumentów. O takich detalach jak edycja plików na wielu urządzeniach chyba nie musimy wspominać (kilka razy to ta funkcja pomagała nam szybko nanieść poprawki na dokumentach i wysłać je do kontrahentów). Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że gdy tylko mieliśmy możliwość przesiadki na ten program (ze wspomnianego PDF-XChangera), zostaliśmy z nim – właśnie ze względu na dużą liczbę funkcji, pracę w chmurze i na urządzeniach mobilnych. Poza wersją standardową, która oferuje masę możliwości, możesz wybrać też wersję PRO, która jest trochę droższa, ale dodatkowo pozwala na szybką pracę z bardzo dobrym modułem OCR. Nie jest to wprawdzie poziom ABBYY, ale widać wyraźnie, że to, co wyróżnia Acrobata to praca w chmurze, nie OCR (chociaż sam moduł jest nawet bardziej niż zadowalający). Wspomniane opcje stawiają Adobe Acrobat na podium naszego zestawienia – “Najlepszy program do PDF”. Cenowo Adobe Acrobat Standard plasuje się w górnej części stawki i – podobnie jak inne aplikacje tej firmy – możesz wybrać w modelu subskrypcyjnym, rocznym lub wieczystym. Skupmy się na dwóch ostatnich, bo one są najbardziej korzystne.

Wieczysta licencja na Adobe Acrobat Standard to koszt od 1200 zł, a aktualizacja – to około 650 zł. W przypadku licencji wieczystych na Adobe Acrobat Pro koszt to odpowiednio od 1220 zł i około 650 zł. Należy pamiętać jednak, że wieczysta licencja na Adobe Acrobat nie daje dostępu do niesamowitych funkcji Document Cloud, ale zapewnia doskonałej jakości aplikację do edycji plików PDF. Z kolei roczna subskrypcja Adobe Acrobat DC zaczyna się od 864 złotych, a wersji PRO – od 1009 złotych.

Dowiedz się więcej o Adobe Acrobat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kursy i szkolenia

Produkt dodany do koszyka

×