Kurs grafiki komputerowej – czy warto?

Kurs grafiki komputerowej – czy warto?

Grafika komputerowa jest jedną z szybciej rozwijających się dziedzin nie tylko w Polsce, ale również (głównie) na rynku międzynarodowym. Uzyskanie kompetencji, uprawniających do wykonywania zawodu grafika komputerowego jest doskonałym sposobem na wtargnięcie do lukratywnej branży IT lub marketingu i zapewnienie sobie całkiem przyzwoitego zajęcia, prawdopodobnie na całe życie. Najlepszymi kandydatami na grafików są absolwenci sztuk pięknych, którzy mają bardzo wysoko rozwinięte poczucie estetyki i naturalny talent, ale nie tylko! Podstawy do tego, aby kształcić się dalej w kierunku grafiki komputerowej, mają również osoby, które skończyły informatykę i kierunki techniczne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie zmienić swoje dotychczasowe zajęcie lub zapisać się na kurs wyłącznie z pobudek hobbystycznych. Jednym słowem, kurs grafiki komputerowej może być skierowany dla każdego, kto tylko poczuje w sobie pasję do tworzenia lub planuje zmienić dotychczasowe zajęcie.

Czego można się nauczyć na kursie dla grafików komputerowych?

Dobre szkolenia z grafiki komputerowej wyznaczają szeroką, główną drogę kariery, z której w każdej chwili można zboczyć, wybierając określone ścieżki rozwoju (np. DTP, animacja, tworzenie stron www, montaż filmowy, grafika 3D i tworzenie gier itd.).

Grafik komputerowy jest potrzebny tam, gdzie dużą uwagę zwraca się na estetyczne aspekty wizualne. W zależności od wyboru kursu i stopnia jego zaawansowania, grafika komputerowa umożliwia projektowanie rozmaitych koncepcji wizualnych – tworzenia obrazów, animacji, reklam, logotypów, wizytówek itp. Projektant graficzny odgrywa ważną rolę w publikowaniu informacji na stronach internetowych i tworzeniu atrakcyjnych dla odbiorcy zdjęć lub obrazów produktowych, co znacząco wpływa na pozytywny odbiór strony internetowej, sklepu internetowego, okładki książki, czy plakatu. W zależności od stopnia zaawansowania, kursanci grafiki komputerowej uczą się korzystać lub doskonalić swoje umiejętności w zakresie posługiwania się programami, takimi jak np.:

  • Adobe Photoshop,
  • Adobe Illustrator,
  • CorelDRAW,
  • InDesign,
  • Acrobat,
  • Lightroom,
  • i wieloma innymi…

Jak widać, projektowanie grafiki komputerowej obejmuje różne programy, dzięki którym może stać się znacznie łatwiejsze, mniej czasochłonne, a efekty pracy jeszcze bardziej profesjonalne. Projektowanie przy użyciu wyżej wymienionych narzędzi pozwala na wykorzystanie swoich umiejętności w większości branż. Po dobrym opanowaniu grafiki komputerowej, można brać udział w wielu projektach. Mało, która firma nie potrzebuje pracy grafika – jeśli nie na etacie, to chociaż w formie cyklicznych zleceń.

Pozostałe kursy w ścieżce grafiki komputerowej

Podczas kursów grafiki komputerowej, uczestnicy uczą się pracować, na jednym, lub kilku programach. Nowoczesne kursy są dopasowane profilem do wymagań kilku branż. Można zatem zapisać się ogólny na kurs grafiki komputerowej, który zwykle składa się z kilku modułów i wprowadza w początkowe etapy pracy z kluczowymi dla grafika programami (kurs Adobe Photoshop i kurs Adobe Illustrator). Ich opanowanie daje podstawę do pracy w zawodzie grafika i solidny fundament do dalszych szkoleń. Osoby, które mają już podstawy, ale poszukują czegoś więcej, mogą skorzystać z kursów bardziej ukierunkowanych. Mogą to być np. szkolenia w zakresie obróbki graficznej fotografii, tworzenia infografik, przygotowania do druku i publikacji, a także obszerniejsze, łączące kilka ważnych umiejętności jak np. kurs na operatora DTP, na którym można poznać możliwości wybranego zestawu programów firmy Adobe.

Kompletny kurs na operatora DTP przygotowuje do pracy związanej z budową obrazów, uczy zrozumienia kolorów w trybach CMYK i RGB, retuszu i korekcji zdjęć, tworzenia fotomontażu i efektów specjalnych, a także wprowadza w arkana sztuki kreowania ikon, symboli i pozostałych elementów graficznych. Dzięki tak obszernym kursom ich absolwent może się realizować w tworzeniu reklam outdoorowych, prasowych, internetowych, a także tworzeniu grafiki stron internetowych, newsletterów, prostych animacji i interfejsu aplikacji mobilnych – czyli wszystkiego, z czym każdy człowiek ma do czynienia na co dzień!

Jakie są rodzaje kursów?

Najbardziej popularnymi kursami są te, organizowane w trybie stacjonarnym, ale także uzupełniające video kursy. Kursy video mogą być zarówno częścią szkoleń stacjonarnych, jak i być odrębnym szkoleniem, które służy do uczenia się w domu.

Kurs video grafiki komputerowej

Wykorzystanie filmów do przekazywania wiedzy sprawia, że szkolenie staje się wciągające i szczegółowe. Interaktywne nagrania, angażują tak zwane uczenie wielozmysłowe, co dosłownie oznacza uczenie się za pomocą dwóch lub więcej zmysłów – np. wzroku i słuchu. Kursy grafiki komputerowej w formie video świetnie sprawdzają się podczas przedstawiania szeregu procedur w kompleksowy sposób – najczęściej odnoszą się do konkretnych przykładów z wykorzystaniem programów graficznych. Kursy video składają się z kilku lekcji i w zależności od obszerności kursu – kilku lub kilkunastu godzin materiałów video. To dobry sposób na utrwalenie informacji zdobytych na kursie stacjonarnym i świetny pomysł na dalsze szlifowanie swoich umiejętności na wyższym poziomie – oczywiście po zdobyciu podstaw.

Kurs stacjonarny grafiki komputerowej

Stacjonarny kurs grafiki komputerowej to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą posiąść gruntowną wiedzę w zakresie grafiki komputerowej i wykorzystać ją w późniejszej praktyce. Szkolenia stacjonarne trwają od kilku godzin do kilku dni – łączny czas trwania szkoleń jest uzależniony od rodzaju kursu i stopnia jego zaawansowania. Dla przykładu – pełny kurs grafiki komputerowej składa się z dwóch modułów. Pierwszy jest zwykle dłuższy i trwa 6 dni, a drugi moduł około 4 dni. Według profesjonalistów z dziedziny szkoleń to wystarczający czas na opanowanie podstaw wybranych programów graficznych. Po nauce podstaw, można skorzystać ze szkoleń stacjonarnych uzupełniających, takich jak np. 3-dniowe szkolenie Adobe InDesign. Możliwości rozwoju jest naprawdę wiele.

Nieocenioną zaletą kursów stacjonarnych jest bezpośredni kontakt ze szkoleniowcem, możliwość wymiany doświadczeń ze współkursantami i przede wszystkim – możliwość zadawania pytań. Co więcej – niektórzy pracodawcy współpracują z ośrodkami szkoleniowymi i wprost czekają na absolwentów specjalistycznych kursów, którzy zdobyli wiedzę potrzebną w określonym miejscu pracy. Przy wyborze szkoleń z grafiki komputerowej, warto również zwrócić uwagę na kadrę szkoleniową – trenerzy, którzy posiadają oficjalne certyfikaty (np. tytuły certyfikowanego trenera Adobe) i duże doświadczenie z pewnością lepiej i skuteczniej przekażą swoją wiedzę.

Jaki kurs grafiki komputerowej dla początkujących?

To, w jaki sposób zacznie się naukę podstaw, ma znaczący wpływ na dalszy rozwój. Osoby początkujące powinny korzystać ze szkoleń organizowanych w autoryzowanych ośrodkach szkoleniowych.

Osoby początkujące, które nie miały jeszcze okazji pracować w charakterze grafika komputerowego i nie miały wcześniej większego kontaktu z programami graficznymi, powinny zacząć swoją naukę od podstaw. Pełny kurs grafiki komputerowej (moduł I) dedykowany jest osobom, które chcą poznać podstawowe programy graficzne, takie jak Adobe Illustrator i Adobe Photoshop. To również dobre rozwiązanie, dla każdego, kto potrzebuje zbudować silny filar do pracy w roli grafika komputerowego, poparty dokumentem ukończenia szkolenia, który można wpisać do CV. Warto oczywiście pamiętać, że do udziału w kursie należy mieć opanowaną obsługę komputera w środowisku Mac OS lub Windows i solidną wiedzę na temat korzystania z komputerów typu PC, lub Macintosh.
Początkujący mogą również skorzystać z pełnych kursów z określonego programu, takich jak np.: kursy Adobe Photoshop, kurs Adobe Illustrator, kurs Adobe InDesign lub szkolenia z Corel DRAW – dedykowane są osobom, które nie miały dotychczas doświadczenia z wyżej wymienionymi programami, ale chcą zdobyć podstawy/utrwalić posiadaną wiedzę/doszlifować swoje umiejętności. Osoby początkujące powinny celować w pełne, dwumodułowe kursy, które są solidną dawką wiedzy i fundamentem do dalszego rozwoju w kategorii grafiki komputerowej i nie tylko.

Jaki kurs grafiki komputerowej dla zaawansowanych?

Zawodowcy nie powinni spoczywać na laurach. Szybki rozwój wielu branż i błyskawiczny postęp techniki wymagają od dobrego grafika, niemalże nieustannego kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności.

Aby wziąć udział w kursie grafiki komputerowej dla zaawansowanych i wyciągnąć z niego maksimum korzyści, należy mieć co najmniej półroczne doświadczenie w pracy z wykorzystaniem programów Adobe Photoshop i Adobe Illustrator. Poza tymi umiejętnościami, warto mieć co najmniej podstawowe pojęcie o tworzeniu i edytowaniu obiektów wektorowych. Uczestnik szkolenia, który posiada opisane wyżej umiejętności, ma jednocześnie gwarancję maksymalnego, praktycznego wykorzystania możliwości, które oferuje każde ze szkoleń.

Kurs grafiki komputerowej dla osób zaawansowanych może obejmować np. dokształcenie się w kierunku grafiki 3D i tworzenia gier, a także montażu filmowego i animacji — dzięki czemu można poszerzyć swoje horyzonty, zmienić dotychczasowe zajęcie, lub poszerzyć zakres swojej oferty (w przypadku freelancerów). Graficy, którzy mają doświadczenie w pracy z programem Adobe Illustrator, Adobe In Design i Excel, mogą również  doszkolić się z zakresu tworzenia infografik, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie. Każdy grafik, niezależnie od swojego dorobku zawodowego, może również skorzystać z kursu kreatywnego projektowania z użyciem Affinity. Po szkoleniu zdobędzie umiejętność posługiwania się cenionymi i ekonomicznymi programami graficznymi Affinity, które są bardzo chętnie wykorzystywane przy projektowaniu banerów, ulotek, reklam dedykowanych do umieszczenia w prasie itd.

Jaki kurs grafiki komputerowej wybrać?

Aby ocenić to, jaki kurs grafiki komputerowej będzie najlepszym rozwiązaniem, warto zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od szkolenia. Czy ma to być rozwinięcie dotychczasowych umiejętności i przejście na kolejny, wyższy poziom zaawansowania? Czy kurs ma na celu wdrożenie w arkana całkiem nowego zajęcia, takiego jak np. montaż filmowy i animacja, projektowanie w 3D? Można wybierać również między kursami pełnymi, które obejmują wdrożenie w kilka programów graficznych i składają się najczęściej z dwóch modułów, lub postawić na pojedyncze, ukierunkowane szkolenia z jednego określonego programu/tematu. Pojedyncze kursy w zależności od zakresu wiedzy, także mogą składać się z kilku części. Każda z nich odpowiada innemu stopniu zaawansowania i można do niej przystąpić dopiero po ukończeniu pierwszego lub drugiego etapu szkolenia.

Czy istnieje zatem jeden, idealny kurs graficzny, który przyda się każdemu? Tak. Do tego typu, uniwersalnych szkoleń, które przydadzą się każdemu, są kursy z Adobe Photoshop i programem Adobe Illustrator. Te dwa programy wyznaczają obecnie trendy na światowym rynku. Opcjonalnie, po ukończeniu dwuetapowego kursu grafiki komputerowej, można rozwijać się dalej i wybierać kursy, bardziej ukierunkowane na hobby, perspektywę pracy, rozwinięcie własnej działalności o kolejną usługę itp.

Niezależnie od wyboru, najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej jakości, profesjonalny kurs w systemie stacjonarnym, podczas którego można efektywnej i łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Intensywny plan szkoleniowy i wiedza przekazywana w angażujący sposób to gwarancja kreatywnego i pożytecznego spędzenia czasu i możliwość późniejszego potwierdzenia nabytych umiejętności w CV. Większość pracodawców, poza portfolio, oczekuje od kandydatów udokumentowania wiedzy z zakresu grafiki komputerowej. Może to być dyplom ze studiów, ale również dokument potwierdzający przebycie prestiżowego szkolenia. Najbardziej cenione są te przyznawane przez autoryzowane ośrodki szkoleniowe Adobe i Maxon (w Polsce jest tylko jeden!).

Grafika komputerowa – dla każdego?

Grafika komputerowa to dziedzina, która może otworzyć wiele drzwi do różnych branż – marketing, edukacja, a nawet medycyna – żyjemy w erze cyfrowej, którą ciężko sobie wyobrazić bez talentu, doświadczenia i pracy grafika komputerowego. Czy kurs może uczynić z każdego doskonałego grafika? To zależy. Osoby, których praca polega na rysowaniu, tworzeniu animacji itp., poza umiejętnością korzystania z profesjonalnych programów graficznych, powinny mieć również naturalny talent do rysowania. Niemniej jednak ktoś kto nie jest prawdziwym wirtuozem sztuki, może świetnie sprawdzić się jako np. retuszer zdjęć i projektant banerów reklamowych. Grafika komputerowa to bardzo szerokie pojęcie, w którym każdy znajdzie swoją niszę – warunkiem jest pojęcie podstawowych programów i dobry tablet graficzny.

Kursy i szkolenia

Produkt dodany do koszyka

×