Najlepszy zestaw do edycji wideo – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera i monitora do pracy?
Niezależnie od tego, czy edycją wideo zajmujesz się zawodowo, czy dopiero planujesz zainwestować w swój pierwszy sprzęt – musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze stacji roboczej i współpracującego z nią w idealnej harmonii monitora. Na nic bowiem zda Ci się monitor o imponujących parametrach gdy to komputer będzie wąskim gardłem. Najlepszy zestaw do edycji wideo jest w zasięgu Twojej ręki – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze solidnego sprzętu przeznaczonego do montażu filmów.
Czemu dla edytorów, tak ważne są parametry monitora?
Nowoczesne monitory są w stanie zaoferować naprawdę zadziwiający wachlarz funkcji. W połączeniu z odpowiednim desktopem mogą stworzyć doskonały duet, którym nie pogardzi profesjonalista. Zanim przejdziemy do opisu polecanych dla edytorów wideo, desktopów – skupmy się na najważniejszych cechach, które powinien posiadać monitor do edycji wideo. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze monitora?
Wielkość monitora
W przypadku pracy nad edycją wideo, im większy monitor, tym lepiej! Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane rozmiary w tej branży to 24, 27 i 32 cale. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz postawić na modele ultraszerokie, czyli np: o proporcjach, które mają zazwyczaj 34, 40 cali i więcej.
Rozdzielczość
Większość monitorów typowo gamingowych powinna sprawdzić się również do pracy nad edycją wideo. Jeśli pracujesz nad edycją filmów w 4K, wybierz jak najwyższą rozdzielczość monitora aby zapewnić odpowiedni komfort pracy z materiałem oraz możliwości jego podglądu.
Matryca
Monitory LCD IPS oferują zdecydowanie lepsze odwzorowanie wyświetlanych kolorów, a także mają zdecydowanie szerszy kąt widzenia, co docenią w szczególności użytkownicy ekranów TN. Szeroki kąt widzenia w matrycy IPS pozwala na dostrzeżenie najmniejszego szczegółu obrazu i to niezależnie od tego, w jakiej pozycji siedzisz przed monitorem. Dla osób, które sporo czasu spędzają przed monitorem – to jedna z kluczowych zalet, którą z pewnością docenią już po kilku godzinach pracy z takim sprzętem.
Poziom jasności
Podczas pracy nad edycją wideo niezmiernie ważne jest dobre wyświetlanie obrazu. To właśnie dlatego, szczególną uwagę musisz zwrócić na kontrast i intensyfikację kolorów. Poziom jasności mierzony jest w skali – cd/m2. Jeśli chcesz pracować z materiałem HDR, szukaj monitora o jasności od 450 cd/m2 w górę.
Złącza i regulacja
Przed ostatecznym dokonaniem wyboru dobrze jest również sprawdzić rodzaj i ilość złączy, w które wyposażony jest monitor. Czu uda się go podłączyć do wybranej karty graficznej i osiągnąć optymalne parametry pracy. Niemniej ważnym elementem jest kwestia regulacji pozycji monitora oraz jego ewentualnego montażu przy wykorzystaniu uchwytów w standardzie VESA.
Wybierz desktop – sugerowane parametry komputera do edycji wideo
Montaż filmów wideo jest bardzo wymagający względem parametrów komputera. Aby móc rozpocząć pracę nad tworzeniem i edycją wideo trzeba zainwestować w konfigurację z przynajmniej 6 rdzeniowym procesorem. To minimalna liczba rdzeni, która pozwala na sprawną edycję wideo. Jest to szczególnie istotne, jeśli montujesz filmy w 4K. Pamiętaj, żeby przy wyborze komputera zawsze wybierać komponenty, które nieco wyprzedzają Twoje aktualne oczekiwania.
Pamięć
Im więcej dostępnej pamięci RAM tym lepiej. To niezbędny element, który pozwoli Ci na swobodną pracę przy naprawdę sporych plikach.
Obróbka filmów wideo wymaga dużej ilości pamięci RAM. Absolutne minimum to 16 GB RAM, ale sugerujemy konfiguracje wyposażone w 32 a nawet 64 GB pamięci. Warto jeszcze zwrócić uwagę ile banków pamięci można zainstalować w płycie głównej, oraz czy przy wybranej przez nas opcji istnieje możliwość późniejszej rozbudowy.
Grafika
Do edycji w 4K doskonale sprawdzą się karty z serii RTX 2000 jak np: GeForce RTX 2080 SUPER wyposażone w 8GB pamięci VRAM. Oraz najnowsza rodzina RTX 3000, która po niedawnej premierze jest jeszcze ciężko dostępna.
Dysk
Dysk komputera, który ma być przeznaczony do pracy nad edycją wideo, musi być szybki i wydajny. To właśnie dlatego, wielu profesjonalistów stawia na dyski SSD/M2 i dodatkowe HDD. Takie połączenie pozwala nie tylko na sprawną pracę nad projektem, ale również przechowywanie tych już ukończonych.
Jeśli pracujesz w branży, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy komputer, idealnie dostosowany parametrami do tworzenia i edycji wideo, nie zostanie w pełni wykorzystany bez odpowiedniego urządzenia wyjściowego w postaci monitora. Sprawdziliśmy idealne połączenie stacji roboczej i monitora, które doskonale sprawdzi się przy edycji wideo.
Duet idealny? Desktop MSI P100X i Monitor MSI PS341WU
Dwa cacka od MSI, czyli komputer MSI P100X i monitor MSI PS341WU z serii Prestige to duet, który został stworzony z myślą o potrzebach programistów i projektantów CAM lub CAD. Futurystyczna, kompaktowa linia i lekko „konsolowy: design, w połączeniu ze zgrabnym i nowoczesnym wizualnie monitorem robią nie tylko dobre wrażenie estetyczne, ale też poradzą sobie z najbardziej zaawansowanymi zadaniami.
Desktop P100X od MSI – idealny model do edycji wideo
Przejdźmy jednak do konkretów. Pod zgrabną, lekką i podświetlaną odbudową P100X kryje się procesor Intel Core i7-10700K – w wersji MSI Creator P100X 10SD-205EU i Intel Core i9-10900K w modelu MSI Creator P100X 10SE-202EU. W mocniejszej wersji otrzymujesz zatem 10-rdzeniowy, 20-wątkowy procesor taktowany częstotliwością od 3,7 GHz do 5,3 GHz. W stacjach zainstalowano karty graficzne (w zależności od wyboru modelu komputera):
– RTX 2080 Super Ventus XS
– RTX 2070 Super Ventus GP
– RTX 2070 Super Ventus OC
W mocniejszej konfiguracji otrzymujesz 64GB pamięć RAM, w słabszej nadal zdumiewające 32GB RAM.
Poza tymi różnicami pozostała konfiguracja stacji od MSI pozostaje bez zmian, i jest to:
– Dysk SSD – M.2 PCIE 1TB
– Dysk HDD – 2TB
– Chipset – IntelZ390
– Łączność – INTEL/AX20111ax 2×2+BT
– System operacyjny – Windows 10 Professional
– Zasilacz o mocy 650W (80 Plus Gold Certified PSU)
Jak widać, zainstalowane komponenty we wszystkich, trzech wersjach komputerów MSI są dobrane pod kątem pracy przy naprawdę zaawansowanych projektach graficznych i wideo.
Kolejnym atutem, który docenią edytorzy wideo, jest możliwość podłączenia przy wykorzystaniu standardu Wi-Fi 6 dużej liczby urządzeń, bez negatywnego wpływu zakłóceń na ich pracę. Jest to możliwe dzięki szybkiej transmisji danych sięgającej nawet 2,4 Gb/s. Dzięki tej funkcjonalności można podłączyć wszystkie niezbędne do kreatywnej pracy urządzenia i to w tym samym czasie.
Rzut okiem na monitor PS341WU od MSI
Dla edytora wideo ogromną rolę ma to, co i jak widzi na ekranie. Nie jest zatem tajemnicą, że do pracy potrzebuje dobrego monitora, który pozwoli mu dostrzec, jak najbardziej realistyczny obraz z perfekcyjnym odwzorowaniem barw.
Jakich parametrów możesz się spodziewać po wspomnianym monitorze? Jego szczegółowa specyfikacja z pewnością Cię nie rozczaruje.
Monitor MSI Prestige PS341WU to 34 cale, które dzięki zapierającej dech w piersiach rozdzielczości 5K2K Ultra-Wide (5120 x 2160/21: 9) i dużemu obszarowi roboczemu umożliwiają realizację każdego projektu szybko, wygodnie i wydajnie.
Monitor jest opatrzony certyfikatem VESA DisplayHDR™ 600, który potwierdza jego zgodność w zakresie takich parametrów, jak np. kontrast, jasność, głębia kolorów, typ podświetlenia i paleta barw.
Dzięki specjalnej warstwie nanocząsteczek nałożonej na matrycę monitora (panel Nano IPS), możesz liczyć na pochłanianie widm kolorów i niektórych, emitowanych fal światła, dzięki czemu wyświetlany obraz jest wyjątkowo wyraźny. Monitor ma nowoczesny design i białą, minimalistyczną obudowę. Wyposażony został w złącza: DisplayPort, HDMI, USB 3.1 Gen. 1, USB C i wejście audio.
Kolorystyka podczas edycji wideo to jedna z istotniejszych kwestii, nad którą musisz pracować. Przestrzeń barw DCI-P3 to standard wykorzystywany przez amerykańskich filmowców, który określa zakres barw jaki jest w stanie wyświetlić ekran. Dzięki czemu możesz liczyć na poprawne i wierne odwzorowanie kolorów, co jest szczególnie pożądane podczas wyświetlania barwy czerwonej, zielonej i ukrytych w cieniach szczegółów. To cecha niemalże niezbędna podczas pracy nad postprodukcją. Co ciekawe – ekran został fabrycznie, wstępnie skalibrowany, dzięki czemu możesz niemal od razu rozpocząć pracę, lub szybko i łatwo zmienić parametry, według indywidualnych potrzeb. Ułatwi Ci to „pomocnik” OSD Creator.
Aplikacja pomocnicza MSI OSD Creator, pozwala szybko, łatwo i intuicyjnie skalibrować monitor i dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, umożliwia również swobodne przełączanie między opcją PIP (obraz w obrazie) a trybem PBP (obraz obok obrazu). W praktyce możesz wyświetlać nawet kilka paneli roboczych na jednym ekranie. Są to bardzo przydatne opcje podczas pracy nad edycją wideo.
Finalnie, ultraszeroki monitor oferuje również swobodną regulację kąta nachylenia ekranu, a także jego wysokości i obrotu. Dzięki temu kolejne godziny pracy nad edycją nie będą związane z bólem pleców, oczu i szyi. Monitor dopasujesz optymalnie do swojego stanowiska roboczego.
Czy stacja robocza MSI P100X i monitor MSI PS341WU to najlepszy zestaw do edycji wideo? Można pokusić się o stwierdzenie, że został do tego stworzony!