, 10.02.2020

10 powodów, dla których warto korzystać z tabletu graficznego

W Polsce przeszło 50 lat temu o czymś, co można porównać do tabletu graficznego z wyświetlaczem, pisał Stanisław Lem w swojej powieści „Powrót z gwiazd” i chociaż wtedy korzystanie na co dzień z takiego urządzenia było prawdziwym science fiction – obecnie ciężko sobie bez niego wyobrazić pracę nad grafiką, animacją i nie tylko! Chociaż sama idea powstania tabletu nie jest nowa, wraz z pojawianiem się coraz nowszych i bardziej zaawansowanych urządzeń do projektowania i grafiki komputerowej – można zauważyć ich sukcesywnie rosnącą popularność. Co stoi za sukcesem tabletów graficznych? Oto 10 powodów, dla których warto korzystać z tabletu graficznego.

 

1. Niezastąpiony w projektach graficznych, animacji i nie tylko

Tablet do rysowania to najlepsza alternatywa dla innych urządzeń podłączanych do komputera – myszy, trackballa i innych urządzeń wskazujących, które miałyby służyć do projektowania, tworzenia animacji itp. Tablet graficzny do rysowania składa się z płaskiej podkładki i specjalnego długopisu elektronicznego, zwanego piórkiem. Został on zaprojektowany tak, aby grafika cyfrowa była łatwiejsza, dostępniejsza i bardziej precyzyjna.

Rysowanie myszką może być dość kłopotliwe, a tablet graficzny, poza wykonywaniem rysunków i animacji umożliwia również pisanie odręcznych dokumentów/notatek. Tylko tablet naśladuje naturalne ruchy dłoni podczas klasycznego rysowania i projektowania. Dzięki płaskiej powierzchni i wygodnemu piórku projekt wykonany w sposób cyfrowy, można stworzyć tak łatwo i wygodnie, jak podczas tradycyjnego rysowania ołówkiem, czy kredką na papierze.

Tablet graficzny do rysowania zwiększa również precyzję w nadawaniu kształtów, co sprawia, że projektowanie małych, złożonych grafik jest znacznie łatwiejsze za pomocą rysika niż komputerowej myszy. Stwierdzenie, że tablet graficzny jest alternatywą do rysowania na papierze, byłoby bardzo krzywdzące, ale wyłącznie dla zalet tego urządzenia. Dzięki nowoczesnym programom projektowanie na tablecie za pomocą piórka nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Dzięki tabletom graficznym można osiągnąć najwyższy poziom dokładności. Większy nacisk piórka pozostawia ciemniejszą linię, a mniejszy sprawia, że kreska jest łagodniejsza.

 

Tablet graficzny z ekranem Cintiq 16

 

2. Tablet graficzny jest kompatybilny z większością programów

Osoby, które dopiero planują zakup pierwszego tabletu graficznego lub zastanawiają się nad jego zmianą, nie muszą obawiać się o ograniczenia związane z synchronizacją oprogramowania obu urządzeń. Tablety graficzne są kompatybilne z większością dostępnego na rynku oprogramowania. Dzięki temu, użytkownicy – amatorzy mogą korzystać z podstawowych programów, które służą np. do obróbki zdjęć, a zawodowcy z bardziej zaawansowanych jak np. Autodesk AutoCAD lub Corel’s Painter. Tablet graficzny Wacom współpracuje praktycznie ze wszystkimi popularnymi programami do edycji zdjęć i do tworzenia grafiki, które można stosować na platformach Mac lub Windows.

 

Tablet graficzny z ekranem Cintiq Pro 24

 

3. Łatwo i szybko się podłącza

Tablety graficzne można bardzo szybko i łatwo podłączyć do komputera, zwykłym kablem USB. Każdy projekt zapisany na tablecie jest przekształcany w plik cyfrowy, którym można dowolnie zarządzać – edytować, przesyłać, drukować, dokładnie tak samo, jak każdy inny plik. Po podłączeniu tabletu i zainstalowaniu sterowników powinien on od razu działać. Można więc od razu zacząć na nim pracę, wystarczy tylko przełączyć się z myszy na tablet do rysowania. Należy jednak wziąć pod uwagę dwie rzeczy: aby tablet działał, należy najpierw zainstalować dedykowane do niego oprogramowanie i sterowniki tabletu. Sam proces instalacji nie jest jednak kłopotliwy — w zestawie z urządzeniem znajduje się płyta CD, opcjonalnie można pobrać sterowniki ze strony producenta.

 

Tablet graficzny z ekranem Wacom One

 

4. Dzięki mobilności jest doskonały dla osób pracujących w trasie

Tablet graficzny z wyświetlaczem (np. z serii Wacom Cintiq) może również stanowić niezależne, mobilne urządzenie do projektowania i rysowania. Wysokiej jakości ekran umożliwia wyświetlanie swoich prac bezpośrednio na urządzeniu – bez obowiązku podłączania go do komputera. Tablet graficzny z ekranem sprawdzi się również podczas pracy stacjonarnej.

    Wybierz interesujące Cię tematy:

    Zapisz się na Newsletter IT Media

    Dlaczego warto?

    • Otrzymasz E-book: Kreatywność w praktyce
    • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży
    • Otrzymasz specjalne oferty oraz materiały


    Wiele osób ceni go za możliwość tworzenia projektów na tablecie, bez konieczności monitorowania postępów prac na ekranie komputera, co wpływa na większą bezpośredniość procesu twórczego. Osoby niezwiązane z tworzeniem animacji i grafik również znajdą zastosowanie dla tabletu. Bardzo ciekawym modelem, który doskonale sprawdzi się wśród osób, które na spotkaniach preferują wykonywanie odręcznych notatek, jest notatnik elektroniczny Wacom Bamboo. Dzięki niemu wykonywanie odręcznych notatek na papierze może być wyświetlane i zapisywane na urządzeniu mobilnym np. smartfonie. To świetny i oryginalny sposób gromadzenia danych, który może być wykorzystany przez studentów, przedstawicieli handlowych i osoby, które kochają sketchnoting.

    Tablet graficzny jest urządzeniem poręcznym. Może być kompaktowy i lekki – łatwy do przenoszenia, o powierzchni roboczej nieprzekraczającej 7 cali (jak np. Wacom Intuos S), ale również duży, przystosowany do pracy w trybie stacjonarnym. Największy tablet graficzny Wacom to prawdziwy gigant oferujący 32-calową przestrzeń tworzenia na ekranie o wysokiej rozdzielczości w systemie 4K (model Wacom Cintiq Pro 32).

     

    Tablet graficzny z ekranem Mobile Studio Pro

     

    5. Tablety graficzne są ekologiczne i zero waste

    Praca na tablecie graficznym jest przyjazna dla środowiska. Osoby, które ograniczają zużywanie papieru, z pewnością docenią działanie tabletu. Dzięki niemu każdy może tworzyć obrazy, szkice i projekty bez potrzeby wykorzystywania papieru. Każdy błąd można łatwo poprawić bez konieczności wyrzucania kartki. To również ciekawa i rozwijająca alternatywna bloków rysunkowych dla młodszych użytkowników. Tablet graficzny dla dzieci sprawdzi się świetnie podczas rysowania, kolorowania  i nauki pisania  – ucząc przy tym właściwego chwytu dłoni typowego w przypadku rysowania kredkami. Tablet graficzny niweluje nieporządek, oszczędza papier i rozwija zdolności informatyczne u juniorów.

     

    6. Wygodny dla osób z zespołem cieśni nadgarstka

    Osoby niezwiązane z branżą artystyczną cenią tablety graficzne za większą ergonomiczność przy wprowadzaniu danych. Ludzie, którzy zmagają się np. z zespołem cieśni nadgarstka, czują wyjątkowo duży dyskomfort podczas pracy z klasyczną myszką komputerową. Charakterystyczne ułożenie dłoni na myszy wywiera dodatkowy nacisk mechaniczny na nerw i nie tylko pogłębia neuropatię, ale często uniemożliwia normalną pracę. Zamiana myszy na piórko i tablet graficzny może zmniejszyć powtarzalne obrażenia wynikające z przeciążenia i zmniejszyć częstotliwość powtarzających się jednakowych ruchy palców i nadgarstka, które występują przy wykorzystaniu myszy.

     

    Tablet piórkowy Intuos Pistachio

     

    7. Niesamowita czułość piórka

    Jednym z 10 powodów, dla których warto wybrać tablet graficzny, jest niewątpliwie praca przy pomocy piórka, które ułatwia pracę na tablecie graficznym. Stuknięcie piórka o powierzchnię tabletu graficznego działa analogicznie jak funkcja kliknięcia myszy. Na przeciwległym końcu piórka jest umieszczona specjalna gumka, która podobnie jak tradycyjna gumka do ołówków, umożliwia szybką edycję i wprowadzenie zmian. Rysik piórka ma również wymienne końcówki, co znacznie wydłuża jego żywotność.

    Końcówki są również dostępne oddzielnie i w każdej chwili można je dokupić. W zależności od zastosowanego motywu, za pomocą piórka można tworzyć najróżniejsze pociągnięcia kreski, zmieniając różne typy i rozmiary dostępnych pędzli. Czuły rysik  może być przydatny podczas kopiowania pracy na nośnik cyfrowy, jego intuicyjna obsługa ułatwia przechowywanie i retuszowanie. Bezpośrednia reakcja piórka i tabletu może stworzyć szybszy przepływ pracy niż tradycyjna mysz.

    Piórko dedykowane do obsługi tabletów graficznych jest zintegrowane z określonym systemem wykrywania ciśnienia. Tak więc im czulsze jest piórko, tym lepsze efekty można za jego pomocą osiągnąć. Piórko sprawia, że rysowanie na tablecie jest znacznie łatwiejsze i dokładniejsze niż rysowanie palcami. Ponieważ coraz więcej osób zaczęło tworzyć i pracować na tabletach, wraz z zaawansowaniem funkcji samego urządzenia, powstała również całkiem nowa generacja nowoczesnych rysików. Najlepsze z nich mają ponad 8000 poziomów czułości na nacisk i wyjątkową opcję rozpoznawania pochylenia pióra, co sprawia, że każdy, nawet najdelikatniejszy ruch dłoni jest śledzony z niesamowitą dokładnością.

    Wiele najlepszych modeli rysików zostało zaprojektowanych do pracy z tabletem za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Zaawansowani użytkownicy tabletów graficznych mogą kupić rysik dedykowany do określonej aplikacji kreatywnej, dzięki czemu odblokują jeszcze więcej funkcji i zdobędą większą kontrolę nad rysowaniem. Na rynku jest kilka wiodących firm (Adobe, Wacom i Evernote), które oferują zaawansowane technicznie rysiki. Co ciekawe piórko do tabletów Galaxy Note zaprojektowanych przez Samsunga, powstało w oparciu o technologię lidera branży – markę Wacom. Wiele piórek jest wyposażonych o dodatkowe przyciski funkcyjne, które jeszcze bardziej ułatwiają pracę.

     

    Tablet graficzny z ekranemwacom mobile studio 16

     

    8. Tablety graficzne są proste w obsłudze – mogą być używane przez amatorów i zawodowców

    Chociaż, aby zostać profesjonalnym grafikiem, wymagane są lata praktyki i talent, obsługa tabletu graficznego na poziomie podstawowym nie jest zarezerwowana wyłącznie dla „orłów”. Dosłownie każda osoba, niezależnie od umiejętności i doświadczenia, może tworzyć niezwykłe ilustracje, a także retuszować i obrabiać zdjęcia. Większość osób początkujących powinna zacząć od tabletów bez wyświetlacza, ponieważ są tańsze i mniej skomplikowane w obsłudze. Prawdą jest to, że znacznie łatwiej jest rysować bezpośrednio na tablecie z wyświetlaczem, ale jeśli nie ma się jeszcze sprecyzowanych planów co do korzystania z tego urządzenia – lepiej zacząć od niższego pułapu cenowego, niż żałować dużej inwestycji.

     

    Wacom One tablet graficzny z ekranem

     

    9. Można połączyć go z klawiaturą

    Tablet graficzny z klawiaturą może sprawdzić się również jako alternatywa dla netbooka. Szybkie pisanie i edytowanie wyników swojej pracy na wyświetlaczu jest możliwe po podłączeniu tabletu z ekranem do specjalnej klawiatury. Funkcję myszy pełni w takiej sytuacji piórko. Na tablecie można pisać dokumenty tekstowe, maile, a nawet tworzyć prezentacje Power Point.

    Osoby, którym zależy na mobilności, z powodzeniem mogą wykorzystać do pracy tablet graficzny z ekranem, ponieważ jest cienki, lekki i oferuje praktycznie te same możliwości co zaawansowany laptop. Przy wyborze klawiatury do tabletu może pojawić się problem z miejscem na blacie roboczym. Duży tablet np. Wacom Intuos Pro może konkurować z klawiaturą o powierzchnię na biurku. W takim wypadku można zdecydować o przeniesieniu klawiatury na wysuwaną półkę pod biurkiem lub dokupić do tabletu specjalny uchwyt, który utrzymuje go w pozycji pionowej, oszczędzając przy tym miejsce na biurku.

     

    10. Tablety graficzne są dostępne w różnych rozmiarach i rozdzielczości

    Zestawienie 10 powodów, dla których warto wybrać tablet graficzny, zamyka opcja dostosowania rozmiaru tabletu do własnych potrzeb. Kolejną zaletą tabletów graficznych jest różnorodność pod kątem dostępności ich powierzchni roboczej. Należy pamiętać, że obszar roboczy tabletu jest zwykle mniejszy niż jego całkowita powierzchnia. Na przykład tablet graficzny Wacom Intuos Pro  ma na swojej powierzchni cztery jasne narożniki, które wskazują obszar aktywny, po którym można rysować.

    Na rynku dostępnych jest kilka rozmiarów tabletów piórkowych i tabletów z ekranem: od małych, 7-calowych (Wacom Intuos S), po bardzo duże tablety o powierzchni roboczej, która wynosi 32 cale. Warto jednak pamiętać, że duży rozmiar ma swoją cenę. Wacom Intuos Pro L (Large) kosztuje prawie dwa razy więcej od modelu w rozmiarze S (Small). Wybór odpowiedniego rozmiaru jest kwestią indywidualną, uzależnioną od subiektywnej oceny komfortu użytkownika.

    Mały tablet graficzny absolutnie nie wpływa na precyzję podczas pracy. Jeśli chce się pracować nad detalem, można po prostu powiększyć dokument. Nie bez znaczenia jest również rozdzielczość tabletów graficznych, jeśli wybiera się model z wyświetlaczem. Ekrany komputerowe zwykle nie przekraczają 3000 dpi (linii na cal) na całej szerokości lub wysokości.

    W przypadku tabletu Wacom Intuos Pro rozdzielczość wynosi aż 5080 dpi! Tak więc nawet stosunkowo niewielki tablet graficzny ma rozdzielczość wystarczającą do sterowania każdym pikselem. Nowoczesne modele tabletów graficznych, takie jak np. Wacom Mobile Studio Pro 16, który jest wyposażony w procesor Intel® i7, potężną pamięć i pamięć masową do szybkiego przetwarzania danych, a także kartę graficzną NVIDIA® Quadro®, stanowią poważną konkurencję dla profesjonalnych laptopów i komputerów.

     

    Tablet graficzny z ekranem Cintiq Pro 13

     

    Czy w świetle 10 powodów, dla których warto wybrać tablet graficzny, tablet graficzny ma jakieś wady? Zaawansowany tablet graficzny dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, czy będą z niego korzystać tylko okazjonalnie, czy regularnie może okazać się jednak sporym wydatkiem. Osoby przyzwyczajone do myszy, mogą również na samym początku odczuwać delikatną niewygodę związaną z korzystaniem z piórka.

    Warto jednak podkreślić, że typowa mysz komputerowa jest przystosowana do nieco innych zastosowań, a cyfrowa ilustracja i malowanie z pewnością do nich nie należą. Na samym początku zaleca się wykonywanie krótkich przerw podczas korzystania z tabletu rysunkowego – to bardzo odciąża rękę. Ciężko wyobrazić sobie urządzenie lepsze od tabletu graficznego, które oprócz docelowego przeznaczenia ma zastosowania znacząco wykraczające poza grafikę, projektowanie i edycję zdjęć.