, 03.02.2020

Tablet graficzny – jaki wybrać?

Tablet graficzny – jaki wybrać, żeby był dopasowany do faktycznych potrzeb związanych z pracą lub hobby. Obecnie, na rynku istnieje wiele fantastycznych tabletów graficznych, dostępnych w różnych opcjach, cenach i wymiarach. Jedne z nich z uwagi na niewielki rozmiar, lekkość i wbudowany ekran świetnie sprawdzą się podczas podróży. Inne są większe, wymagają podłączenia do komputera i służą do pracy stacjonarnej. Jeszcze inne mogą z powodzeniem zastąpić komputer! To, który z nich będzie odpowiedni, zależy w dużej mierze od osobistych potrzeb, nie wspominając o budżecie.

 

Rodzaje tabletów graficznych

Wszystkie tablety graficzne można dość łatwo sklasyfikować na trzy główne rodzaje: tablety piórkowe, tablety graficzne z ekranem i zaawansowane tablety graficzne z wyświetlaczem i komputerem. Każda z wybranych opcji ma swoje zalety. Warto również podkreślić, że każdy typ tabletu graficznego ma nieco inne podejście do głównego wyzwania, jakim jest pomoc w rysowaniu na komputerze w naturalny i komfortowy sposób (tak jak rysuje się na kartce papieru). Przy wyborze tabletu graficznego warto szczególnie zwrócić uwagę na czynniki takie jak np. czułość piórka, obszar rysowania, przyciski funkcyjne, system operacyjny, łączność bezprzewodowa itp.

Wacom - Rodzaje tabletów graficznych

 

Tablet piórkowy

To klasyczny rodzaj tabletu graficznego. Tablet piórkowy ma płaską powierzchnię, po której można rysować piórkiem, a obraz jest wyświetlany bezpośrednio na monitorze komputera. Tablety graficzne piórkowe są tańszą kategorią tabletów rysunkowych, co nie zmienia faktu, że ich ceny wahają się od niecałych 350 zł (za tablet piórkowy Wacom Intuos S) do nawet 2500 zł (za tablet graficzny Wacom Intuos Pro L Paper).

Tablety piórkowe Wacom są cienkie i lekkie, dostępne w kilku rozmiarach zaczynających się od wersji w rozmiarze S (200 × 160 x 8.8 mm) po rozmiar L (430 × 287 x 8 mm). Tablet piórkowy, aby działał, musi być podłączony do komputera, co niektóre osoby pracujące niestacjonarnie uznają za wadę. Seria Intuos Pro sprawdzi się świetnie w pracy nad zaawansowaną grafiką komputerową i animacją. Z zalet Intuosów skorzystają również retuszerzy. Osoby początkujące mogą na początku mieć kłopoty z nawigacją piórkiem – szczególnie jeśli są przyzwyczajone do pracy z myszą. Wprawy wymaga również opanowanie poczucia odłączenia od powierzchni rysunkowej i ekranu – wszystko jest jednak kwestią przyzwyczajenia.

 

Tablet piórkowy, czyli tablet graficzny bez wyświetlacza

 

Wacom Intuos – dobry tablet graficzny do 1000 zł

Linia tabletów piórkowych Wacom Intuos jest polecana osobom początkującym. Może to być również świetny, pierwszy tablet graficzny dla dzieci. Tablet do rysowania Intuos nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych nakładów finansowych – wraz z tabletem dodawany jest dostęp do darmowego oprogramowania, które sprawdzi się przy edycji zdjęć i podczas rysowania. Instalacja tabletu jest prosta. Aby podłączyć tablet do komputera, należy użyć dołączonego do zestawu kabla USB i zainstalować na komputerze dedykowane do tabletu sterowniki. Seria Intuos oferuje swoim użytkownikom maksymalny realizm rysowania. Bezbateryjne piórko jest bardzo czułe na każdy nacisk (ponad 4000 poziomów nacisku), dzięki czemu można osiągnąć naprawdę wysoką precyzję przy retuszowaniu i edycji zdjęć i stawianiu pierwszych kroków w rysowaniu cyfrowym i grafice komputerowej. Tablet do rysowania Intuos S to najtańszy tablet Wacom klasy podstawowej, idealny dla początkujących artystów poszukujących niezawodnego tabletu graficznego, który przetrwa lata. Użytkownik dostaje możliwość wyboru jednego z trzech programów do obróbki zdjęć oraz malowania: Corel AfterShot 3, Corel Painter Essential 6, Clip Studio Paint Pro.  Jest wystarczająco kompaktowy, aby korzystać z niego na biurku i na tyle przenośny, ze zmieści się bez problemu w torbie do laptopa i plecaku. W zależności od wyboru Seria Intuos może łączyć się za pośrednictwem Bluetooth lub tradycyjnie przy użyciu kabla USB.

 

Wacom Intuos dobry tablet graficzny

 

Wacom Intuos Pro i Intuos Pro Paper – tablet graficzny do 3000 zł

Tablety Wacom Intuos Pro to linia urządzeń bez ekranów – dedykowana do profesjonalnego zastosowania. Umożliwiają projektowanie w 3D i 2D, sprawdzają się doskonale przy zawodowej edycji i retuszu zdjęć i filmów. Dostępne są w trzech rozmiarach – S (269 × 170 x 8 mm), M (338 × 219 x 8 mm) i L (430 × 287 x 8 mm). Aktywny obszar roboczy jest zaznaczony charakterystycznymi, białymi narożnikami umieszczony po czterech stronach powierzchni tabletu. Wacom Intuos Pro jest wyposażony w przyciski funkcyjne, okrągłe menu wyboru. Współpracuje z systemem Mac i Windows. Do tabletów dołączane jest zachwalane, ultraczułe piórko Pro Pen 2. Intuos Pro to złoty standard tabletów piórkowych – często pierwszy i jedyny wybór każdego profesjonalisty. Ma również najwyższą jakość wykonania oraz niesamowitą precyzję i dokładność z grona większości dostępnych na rynku tabletów piórkowych.

Osoby, które nie potrafią lub nie chcą przestawić się na multimedialny tryb rysowania i preferują klasyczny wybór, czyli kartkę i narzędzie do rysowania, mogą docenić zalety oryginalnego tabletu Wacom Intuos Pro Paper, który przenosi odręczne rysunki z kartki papieru do komputera. Jak to możliwe? Konwersja grafiki w formę cyfrową odbywa się za pośrednictwem piórka Finetip Pen, po zainstalowaniu na komputerze programu Wacom Inkspace (jest bezpłatny!). Dzięki temu, np. twórcy starszej daty, którzy nie są do końca przekonani do systemu pracy, który odbywa się na tradycyjnym tablecie piórkowym (powierzchnia tabletu – ekran) mogą tworzyć prace i udostępniać je w formie cyfrowej (większość branży tego wymaga). Intuos Pro Paper wykorzystuje technologię Bluetooth do łączenia się z urządzeniami mobilnymi i ma bardziej kompaktowy rozmiar oraz cieńszą obudowę. Charakteryzuje go również większy obszar aktywny.

 

Tablet graficzny - jak wybrać

 

Tablet graficzny z ekranem

Tablety graficzne z wyświetlaczem to urządzenia, które można stosować niezależnie od dostępu do komputera. Składają się z płaskiego monitora o powierzchni wrażliwej na nacisk, po której można rysować piórkiem. Te modele są przenośne – mogą być stosowane wszędzie: poza miejscem pracy, w podróży, na spotkaniu biznesowym, na sali do co-workingu itp. Są droższe od tabletów piórkowych. Za najtańszy tablet z wyświetlaczem trzeba zapłacić niecałe 1800 złotych (13calowy tablet graficzny Wacom One) do ponad 15000 zł za model Wacom Cintiq Pro 32. Do tworzenia różnych projektów, a nawet tych w 3D na tablecie graficznym z ekranem wystarczy pobrać odpowiedni program. Przy wyborze tabletu z ekranem warto zwrócić uwagę na kartę graficzną i rozdzielczość wyświetlacza. Do tabletów z wyświetlaczem można podłączyć kompatybilną klawiaturę i wyposażyć je w specjalny stojak/uchwyt.

Wacom  One

Tablet graficzny Wacom One jest budżetową nowością marki. To jednak nadal zaawansowane technicznie urządzenie, które docenią osoby początkujące. Rozdzielczość ekranu Wacom One wynosi 1920 × 1080 punktów, ma prawie 4100 poziomów nacisku pióra i 170-stopniowy kąt widzenia. To pierwszy ekran piórkowy w cenie tabletu graficznego! Piórko może stanowić zamiennik myszki – można za jego pomocą nawigować kursorem po przeglądarce internetowej, wybierać programy, przenosić pliki itp. Piórko dołączone do Wacom One jest nieco uboższe pod kątem funkcji. Niemniej jednak nadal jest superczułe, ponieważ obsługuje ponad 4000 poziomów nacisku i wykrywa kat nachylenia. Wacom One ma również wygodne nóżki, które po rozłożeniu, układają ekran w pochyłej, wygodnej do pracy linii.

 

Wacom One tablet graficzny z ekranem

 

Wacom Cintiq

Tablet graficzny dla początkujących twórców z ograniczonym budżetem, który z pewnością i tak przewyższy ich wymagania, może pochodzić z linii Wacom Cintiq. Tablety te są wyposażone w kultowe piórko Pro Pen 2 (w zależności od wyboru modelu)! W porównaniu do serii Pro, tablety Wacom Cintiq mogą wyświetlać kolory z nieco mniejszą, ale nadal bardzo wysoką, 8-bitową dokładnością. Mają również inną rozdzielczość ekranu, nie 4K tak jak w przypadku serii Pro, ale wysoką jakość Full HD. Podsumowując – seria Wacom Cintiq to zaawansowane urządzenia, które doskonale sprawdzą się dla twórców średniozaawansowanych i początkujących, którzy mają już mniejsze/większe doświadczenie z pracą z tabletem graficznym. Według wielu opinii Wacom Cintiq to najlepszy na rynku tablet do rysowania, który zapewnia słynną jakość Wacom w zaskakująco przystępnej cenie. Szeroka oferta urządzeń Wacom Cintiq pozwala dostosować tablet do swoich potrzeb, jeszcze przed jego zakupem. Seria Cintiq to kilka różnych modeli. Szeroki kąt widzenia i wysoka rozdzielczość tabletów gwarantują niezapomniane wrażenia.

 

Wacom Cintiq tablet graficzny z ekranem

 

Wacom Citniq Pro

Profesjonaliści (inżynierowie, osoby tworzące schematy 3D, ilustratorzy, rysownicy itp.) docenią linię tabletów Wacom Cintiq Pro. To najbardziej zaawansowane tablety z wyświetlaczem o najwyższej rozdzielczości 4K. Dodatkowo umożliwiają sprzętową kalibrację ekranu! Modele z końcówką Pro (od professional) mają wiele ciekawych funkcji dodatkowych, takich jak np. bezdotykowe sterowanie ekranem za pomocą ruchów dłoni. Modele z serii Pro to prawdziwe cacka, jeśli chodzi o parametry ekranu. Mają szerokogamutowy wyświetlacz, który umożliwia edycję barw z dokładnością 10bitową! Do tabletów z Wacom Cintiq Pro dołączany jest wygodny pilot ExpressKey, który umożliwia szybkie wybieranie programów i aplikacji bez konieczności używania klawiatury. Powierzchnia ekranów Citniq Pro ogranicza powstawanie odblasków z otoczenia – są one matowe i umożliwiają pracę w różnych pomieszczeniach zarówno z naturalnym, jak i sztucznym oświetleniem.

 

Wacom Cintiq Pro tablet graficzny z ekranem

 

Tablet graficzny z wyświetlaczem i komputerem

Tablet graficzny z ekranem i wbudowanym komputerem może być alternatywą dla osób, które na co dzień pracują nad grafiką, animacją i planowaniem. To doskonały wybór dla architektów, fotografów i projektantów, którzy często zmieniają miejsce pracy i są „zawsze w podróży”. To urządzenie ma wnętrze dobrej jakości, profesjonalnego komputera i funkcje tabletu piórkowego najlepszej generacji.

 

Wacom Mobile Studio Pro

Tablet graficzny do rysowania z ekranem i wbudowanym komputerem Wacom Mobile Studio Pro to nowość marki – prawdziwa gratka dla osób, które od tabletu graficznego oczekują o wiele więcej. Niewielkie rozmiary i niezwykle wytrzymała bateria (do ok. 6 godzin pracy) pozwalają na wielogodzinną pracę zarówno w domu, na sesji zdjęciowej, w biurze, jak i w podróży. Mimo wbudowanego wyświetlacza LCD, tablet można podpiąć do monitora i klawiatury i korzystać z niego, tak samo, jak z komputera. Matowy, nieodbijający światła ekran o przekątnej 16” ma niezwykle wysoką rozdzielczość 4K. Dobry procesor Intel® CoreTM i7-8559U oraz karta graficzna NVIDIA® Quadro® P1000 umożliwiają pracę na bardzo wysokim, profesjonalnym poziomie. Tablet jest bardzo wydajny, a praca na nim płynna i przyjemna. To, co ważne – Wacom Mobile Studio Pro jest również bardzo wytrzymały – ma trwałą obudowę, a wyświetlacz jest chroniony odporną na uszkodzenia szybą. Tablet z ekranem i komputerem łączy się przez Bluetooth i Wi-Fi. Opcjonalnie można dokupić do niego klawiaturę oraz specjalny moduł, który umożliwia połączenia tabletu graficznego do zwykłego komputera. Do tabletu dołączone jest najlepsze piórko Pro Pen 2. To również najdroższa jak dotąd pozycja wśród tabletów graficznych Wacom.

Za tablet z komputerem trzeba zapłacić ponad 15000 złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to wybór 2w1 (dobry komputer plus profesjonalny tablet graficzny) – cena już tak nie szokuje. Aktywny obszar rysowania wynosi 13,6 × 7,6” i zdecydowanie spełnia ona potrzeby względem przenośnego tabletu do rysowania. Jasny wyświetlacz LED o wysokiej rozdzielczości jest idealny do kolorowej kreatywności. Tablet graficzny Wacom Mobile Studio Pro może wyświetlać maksymalnie 16,7 miliona kolorów, a szeroki kąt widzenia 176 ° pozwala zobaczyć właściwe kolory ze wszystkich stron. Powierzchnia do rysowania ma wykończenie ze szkła trawionego/satynowego, co sprawia, że piórko przesuwa się jeszcze płynniej. To idealne rozwiązanie do szybkich, precyzyjnych pociągnięć. Podczas rysowania można używać funkcji wielodotykowych. Nie ma również efektu paralaksy.

 

Wacom Mobile Studio Pro Tablet graficzny z wyświetlaczem i komputerem

 

Wybór najlepszego tabletu do rysowania zależy od wielu czynników – przeznaczenia, poziomu umiejętności obsługi i częstotliwości korzystania. Na rynku są trzy, główne typu urządzeń dedykowanych do rysowania, grafiki i edycji zdjęć – tablety piórkowe, tablety z wyświetlaczem i urządzenia 2w1, które łączą komputer z funkcją tabletu graficznego. Wybierając dobrego producenta można mieć pewność, że tablet do 1000 złotych będzie nadal bardzo profesjonalnym urządzeniem, które posłuży niezawodnie przez wiele lat. Zawodowcy oczekujący od narzędzi swojej pracy twórczej „czegoś więcej”, mogą wybierać wśród tabletów do 3000 zł, kończąc na najbardziej zaawansowanych modelach za kilkanaście tysięcy. Osoby początkujące powinny zaczynać swoją przygodę z projektowaniem, rysowaniem, grafiką i obróbką zdjęć od prostszego modelu i wraz z nabieraniem doświadczenia i zwiększaniem się wymagań odnośnie do urządzenia – opcjonalnie zmieniać tablet graficzny na model bardziej zaawansowany, który oferuje nieco więcej.