, 17.04.2020

Czy masz odpowiedni monitor do pracy w domu?

Obecna sytuacja spowodowała, że większość z nas z dnia na dzień musiała zmienić swoje miejsce pracy i wykonywać ją zdalnie z domu. W związku z tym musimy przygotować i zorganizować swoje domowe biuro. Poza wygodnym fotelem oraz biurkiem, warto zainwestować w niezbędny sprzęt, który posłuży w codziennych zadaniach.

Żaden komputer, niezależnie – biurowy, czy z przeznaczeniem do pracy w domu – nie może obejść się bez monitora. A podłączony monitor do laptopa znacząco poprawia komfort pracy. Zadbajmy zatem wspólnie o higienę i komfort pracy przy monitorze.

Zebraliśmy dla Was najczęściej pojawiające się wyzwania i ich rozwiązania podczas pracy przy monitorze w domu.

Wyzwanie 1:

Obciążenie kręgosłupa i ból głowy

Pamiętajmy, że dłuższe siedzenie przy komputerze w złej pozycji może przełożyć się na dolegliwości fizyczne, które mogą być skutkiem bólu kręgosłupa oraz bólu głowy, co przełoży się na pogorszenie koncentracji oraz spadek wydajności pracy.

Prawidłowa postawa podczas pracy przy monitorze

Rozwiązanie:

Prawidłowa postawa oraz odpowiednie ustawienie ekranu

Najważniejsze z punktu widzenia pracy przy komputerze są proporcje pomiędzy wysokościami użytkownika, siedzenia, biurka oraz kąt nachylenia monitora. Należy pamiętać, żeby siedzieć prosto, opierając plecy na krześle. Przedramiona w całości oparte o blat biurka w pozycji wyprostowanej. Monitor powinien być umieszczony na odległość ok 550 mm od Ciebie oraz ustawiony tak aby górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu.

Poniżej przedstawiamy rekomendowane zakresy regulacji monitora. Powinien posiadać on regulację wysokości, obrotu, nachylenia oraz rotacji. Dzięki temu ekran będzie ustawiony w optymalnej pozycji pod indywidualne potrzeby każdego użytkownika.

stopka o szerokim zakresie regulacji

Wyzwanie 2:

Efekt lustra na ekranie

Błyszczący ekran powoduje, że zamiast widzieć na ekranie efekty naszej pracy, widzimy głównie naszą fizjonomię oraz to, co dzieje się za naszymi plecami.

Matowa matryca redukująca odbicia

Rozwiązanie:

Matowa matryca redukująca odbicia

Zastosowane matowego ekranu skutecznie rozprasza światło padające na monitor, dzięki czemu nie dochodzi do powstania tzw. efektu lustra – największej zmory ekranów błyszczących lub pokrytych taflą szkła.

Wyzwanie 3:

Zmęczenie oczu

Długie siedzenie przed monitorem prowadzi do zmęczenia oczu, a w konsekwencji różnego rodzaju stanów zapalnych oraz problemów ze wzrokiem.

Eizo - redukcja migotania obrazu

Rozwiązanie:

Redukcja migotania obrazu

Jednym z czynników, który wpływa na szybkie zmęczenie naszych oczu jest właśnie migotanie obrazu. Rekomendowany przez nas monitor wykorzystuje hybrydowe rozwiązanie, dzięki któremu regulowanie jasności nie powoduje zauważalnego migotania, przy równoczesnym zachowaniu stabilności koloru. Kolejną przyczyną przewlekłego zmęczenia wzroku jest ustawienie zbyt jasnego ekranu albo zbyt ciemnego. Firma Eizo zastosowano funkcję Auto EcoView, która wykrywa zmiany oświetlenia w otoczeniu i automatycznie adaptuje jasność ekranu, tak by świecił z odpowiednią siłą.

Eizo AutoEcoView

Wyzwanie 4:

Problemy ze snem

Niebieskie światło wytwarzane przez ekrany hamuje wydzielanie melatoniny, która zapewnia zdrowy sen. Praca z ekranami wieczorem prowadzi więc do zaburzenia dobowego cyklu i problemów ze snem.

Eizo Zmniejszenie ilości niebieskiego światła

Rozwiązanie:

Zmniejszenie ilości niebieskiego światła oraz zastosowanie automatycznej regulacji jasności ekranu

Ważnym elementem jest redukcja niebieskiej składowej światła, czyli zakresu fal od 380 do 500 nm. Monitory Eizo FlexScan EV umożliwiają ustawienie trybu Paper, który jest dedykowany do pracy z dokumentami tekstowymi. Wówczas ekran monitora symuluje wygląd zadrukowanego papieru. Ustawienia parametrów wyświetlania obrazu w tym trybie redukują ilość niebieskiego światła do 1/6 w porównaniu do innych monitorów o tradycyjnych ustawieniach.

Wyzwanie 5:

Jeden monitor – praca tylko w jednym oknie

Jeden monitor może stanowić problem podczas pracy z kilkoma programami jednocześnie. Korzystając z jednego monitora, użytkownik jest zmuszony do częstego przełączania się między oknami, co znacznie obniża wydajność pracy.

Praca na dwóch monitorach

Rozwiązanie:

Praca na dwóch monitorach

Używanie dwóch monitorów, to przede wszystkim możliwość poszerzenia widoku oraz przerzucenia części informacji na monitor obok. Praca na dwóch monitorach jednocześnie jest dobrym rozwiązaniem dla grafika czy designera, gdzie przestrzeń robocza jest na wagę złota. To również duże udogodnienie dla redaktora aktualności, który może pracować z otwartą stroną źródłową na jednym pulpicie i edytorem tekstu na drugim.

Poznaj monitor, który zapewni odpowiedni komfort pracy w domu i biurze

Jaki jest zatem sposób na zachowanie komfortu pracy oraz zdrowych oczu? Naszą propozycją jest kupno monitora posiadającego technologie, które pomogą odpowiednio ustawić monitor na biurku oraz ograniczyć zmęczenie wzroku podczas pracy z ekranem. Wiemy trochę zwariowany pomysł, ale skuteczna ochrona oczu wymaga sporo wysiłku.

W celu zminimalizowania negatywnych skutków pracy przy monitorze polecamy rozwiązanie firmy Eizo. Model FlexScan EV2760 to przede wszystkim:

– stopka z szerokim zakresem regulacji w różnych płaszczyznach pozwala ustawić ekran w dogodnej pozycji;

– monitor ma szereg narzędzi i funkcji dających ulgę oczom: matową matrycę IPS, automatyczną regulację poziomu jasności do bieżących warunków, redukcję niebieskiego światła i migotania;

– ekran 27″ ma zaledwie 1 mm ramki, dzięki czemu monitor nie tylko jest ergonomiczny, ale i estetycznie wygląda;

Monitor firmy Eizo ułatwi walkę o zdrowe oczy, kręgosłup spokojny sen oraz komfortowe warunki pracy.

Zwiększ wydajność oraz komfort swojej pracy inwestując w  monitor  EIZO FlexScan EV2760 >>>

Monitor Eizo FlexScan EV2750