TOP 12: Ranking programów do tworzenia szkoleń online

TOP 12: Ranking programów do tworzenia szkoleń online

Na co dzień prowadzisz szkolenia, organizujesz spotkania biznesowe lub udzielasz uczniom korepetycji? Dzięki istnieniu programów przeznaczonym do tworzenia webinarów, możesz organizować te spotkania również w internecie. W artykule dowiesz się, dla kogo są programy e-learningowe, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego narzędzia oraz jaki jest ranking najlepszych programów do tworzenia szkoleń online.

Narzędzia do tworzenia szkoleń online/webinarów/e-learningu umożliwiają komunikację online pomiędzy prowadzącym spotkanie a jego uczestnikami. Dzięki nim można zastąpić tradycyjne spotkanie lub szkolenie bez konieczności wychodzenia z domu.

ranking_programow_do_tworzenia_szkolen_online

Istnieją dwie możliwości korzystania z aplikacji do e-learningu. Pierwszą z nich jest przeprowadzenie spotkania na żywo. Prowadzący łączy się z uczestnikami i w czasie rzeczywistym przekazuje im wiedzę. W ramach takiego spotkania każdy może na bieżąco zadawać pytania, a trener udostępniać podgląd do jego prezentacji lub innych materiałów szkoleniowych.

Drugą opcją jest nagranie szkolenia i udostępnienie go na wybranej platformie. Osoba zainteresowana takim materiałem może pobrać go na swój komputer i w dowolnym czasie z niego skorzystać.

Dla kogo programy do e-learningu?

Z programów do szkoleń online mogą korzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Jest to idealne rozwiązanie dla nauczycieli, korepetytorów, szkoleniowców biznesowych, coachów i innych osób, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą z innymi osobami mieszkającymi w różnych zakątkach świata i posiadającymi dostęp do internetu.

dla_kogo_programy_do_tworzenia_szkolen_online

Wielu producentów narzędzi e-learningowych oferuje również bezpłatne wersje programów. W takim wypadku trzeba pamiętać, że efekt pracy – czyli gotowe szkolenie online nie może mieć charakteru komercyjnego. Dlatego jest to opcja zarezerwowana dla osób, które chciałyby np. poćwiczyć swoje umiejętności prezentacyjne w przestrzeni online przed opublikowaniem materiału lub po prostu sprawdzić czy odpowiada im taka forma przekazywania wiedzy.

Poznaj TOP 12 programów do szkoleń online

Kiedy stoisz przed wyborem narzędzia do tworzenia szkoleń online powinieneś odpowiedzieć sobie na pytania takie jak:

  • dla ilu uczestników chcesz prowadzić spotkania?
  • jakiego typu chcesz przygotować szkolenie – czy będzie to zwykła prezentacja czy potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji do tworzenia interaktywnych elementów?
  • jakie platformy obsługuje dana aplikacja?
  • czy chcesz prowadzić szkolenie również w wersji mobilnej?
  • czy chcesz mieć możliwość wysyłania wiadomości na czacie?
  • jakie są Twoje umiejętności techniczne – czy dana aplikacja ma prosty i intuicyjny interfejs?
  • czy program posiada okres próbny?
  • czy posiada wsparcie techniczne?
  • jakim dysponujesz budżetem?

W większości programów do tworzenia szkoleń online można skorzystać z  niezobowiązującego okresu próbnego, podczas którego można łatwo sprawdzić czy to „TEN WŁAŚCIWY” i wybrać narzędzie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Poznaj listę 12 najciekawszych i najpopularniejszych narzędzi do e-learningu.

programy_do_szkolen_online

Top 12: Ranking programów do tworzenia szkoleń online:

1. Articulate 360

Jedną z największych zalet programu Articulate 360 ​​jest to, że nie jest to wyłącznie jeden program. Articulate 360 dzieli się na kilka rodzajów (Review, Rose, Storyline, Content Library i Training), które umożliwiają stworzenie kompletnych i różnorodnych kursów online. Tym, co bardzo podoba się większości użytkowników jest fakt, że programy Articulate (np. Storyline) mają bardzo zbliżony interfejs do popularnego PowerPointa co powoduje, że część osób „zaprzyjaźnionych” z tych programem nie będzie musiała poświęcić dużo czasu na wdrożenie się w obsługę Articulate.

Kolejną zaletą Articulate Storyline jest dostępność wielu gotowych szablonów i grafik, które z pewnością ułatwią przygotowanie kursu. Jeśli użytkownik chce przygotować kurs online, który będzie dostępny również na urządzeniach mobilnych – może skorzystać z Articulate Rise, dzięki któremu bez przeszkód technicznych, można przygotować interaktywne szkolenie na platformy mobilne.

Wadą niektórych wersji Articulate jest brak wersji na Maca (np. w przypadku Storyline), nieco ograniczona funkcjonalność i momentami aż za bardzo zbliżony interfejs do PowerPointa.

Roczna subskrypcja programów Ariculate360 to koszt ok. 1200 dolarów.

Zobacz przykładowe realizacje kursu z wykorzystaniem Articulate Storyline

2. iSpring

Pakiet iSpring pozwala na przygotowanie zaawansowanych kursów e-learningowych, do których nie trzeba przechodzić długiego, specjalistycznego szkolenia. Ponieważ iSpring jest zintegrowany z programem PowerPoint – większość osób radzi sobie z nim bez większego problemu.

Dzięki pakietowi do szkoleń online iSpring można wziąć dowolny projekt PowerPoint i szybko przekonwertować go na kurs e-learningowy. Pakiet iSpring bardzo często wykorzystują szkoły (np. Harvard, Stanford), ale również znane firmy (jak np. IBM).

Szkolenia można wyświetlać nie tylko na komputerach, dzięki programowi mogą być również dostępne w wersji mobilnej. Działanie pakietu iSpring na różnych urządzeniach opiera się na automatycznym dopasowaniu treści HTML5 do rozmiaru i orientacji urządzenia.

iSpring jest kompatybilny z systemem Windows. Można również skorzystać z niego w systemie Mac. Aby to zrobić, należy zainstalować system Windows na komputerze Mac, dzięki czemu można będzie uruchomić aplikacje systemu Windows, które nie mają wersji analogowych dla systemu Mac OS (np. iSpring Suite).

Wadą iSpring jest to, że do działania wymaga PowerPointa.

Cena rocznej subskrypcji pakietu iSpring  wynosi ok. 970 dolarów rocznie, można również skorzystać z trzech bezpłatnych wersji iSpring, ale ich funkcjonalność jest wówczas mocno ograniczona.

Czy program umożliwia podgląd ekranów uczestników kursu przez prowadzącego szkolenie? Szkolenie jest dostępne w dwóch niezależnych oknach: “prezenter” i widok ekranu.

Zobacz przykładowe realizacje z wykorzystaniem iSpring

3. Adobe Captivate

Adobe Captivate to profesjonalne narzędzie do tworzenia profesjonalnych kursów e-learningowych. Według wielu ocen, chociaż wymaga większej wprawy w opanowaniu jego działania, jest to jeden z najlepszych programów do tworzenia szkoleń online.

Adobe Captivate dostępny jest zarówno na urządzenia pracujące na systemie Mac, jak i Windows. Aplikacja Adobe Captivate umożliwia również tworzenie kursów z wykorzystaniem technologii VR (możliwość podglądu na żywo!), a także kompatybilnych z ekranami urządzeń mobilnych, a wszystko to w wysokiej rozdzielczości HD!

Adobe Captivate udostępnia użytkownikom pokaźną bazę gotowych szablonów i grafik. Na szczególną uwagę zasługuje również szablon importu pytania CSV, dzięki któremu można maksymalnie ograniczyć czas niezbędny do przygotowania slajdów.

Do wad Adobe Captivate można zaliczyć dość wysokie wymagania sprzętowe, a także to, że korzystanie z tego programu wymaga nieco większego wdrożenia. Na szczęście są dostępne efektywne, szybkie kursy, które skutecznie uczą wykorzystywać i maksymalizować potencjał Adobe Captivate.

Ogromną zaletą Adobe Captivate jest to, że jest stosunkowo tani przy porównaniu, chociażby z konkurencyjnym Articulate.Cena subskrypcji lub licencji na użytkowanie programu Adobe Captivate wahają się od około 1400 zł do ok. 6600 złotych. Przy zakupie można zdecydować się na subskrypcję roczną lub nowość – wieczystą licencję na korzystanie z programu!

Czy program umożliwia podgląd ekranów uczestników kursu przez prowadzącego szkolenie? Opcja podgląd na żywo dostępna jest w Adobe Captivate Prime.

Zobacz krótkie omówienie interfejsu i możliwości programu Adobe Captivate

4. Adapt Learning

Narzędzia Adapt, czyli klasyczna wersja o nazwie Adapt i Adapt Framework dostępne są za darmo. Program służy do tworzenia kursów w formacie HTML i HTML5, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie przygotowanych treści również na urządzeniach mobilnych.

Adapt Learning umożliwia kreowanie autorskich szablonów graficznych, a także jest dość prosty i intuicyjny w obsłudze. Niestety część osób skarży się na fakt, że Adapt nie jest dostępny na chmurze, co sprawia problemy z udostępnianiem treści. Nie ma również zaawansowanych funkcji, które sprawią że opracowany content będzie sprawiał wrażenie wyjątkowego.

Narzędzie Adapt jest na razie darmowe.

Zobacz przykład tworzenia kursu z wykorzystaniem Adapt

5. Adobe Presenter

Adobe Presenter to narzędzie do szybkiego tworzenia efektownych prezentacji Adobe Flash i kursów e-learningowych. Działa jako wtyczka do PowerPointa. Jego niesłychaną zaletą jest to, że przygotowany materiał może być odtwarzany na dowolnym komputerze bez konieczności instalacji PowerPointa. ​

Adobe Presenter ułatwia bardzo szybkie i proste przygotowanie prezentacji złożonej z pokazów slajdów, szkoleń i pokazów. Jest doskonały dla osób, które poszukują prostego narzędzia do publikacji w formacie HTML5, do której dostęp będą mieli nie tylko użytkownicy komputerów, ale również urządzeń mobilnych. Adobe Presenter ułatwia tworzenie szkoleń online, nawet jeśli nie ma się zaawansowanych umiejętności programistycznych.

Wadą programu Adobe Presenter może być to, że pliki SWF generowane podczas publikowania treści wymagają odtwarzacza Flash. Jest to problem dla niektórych użytkowników, szczególnie tych, którzy z uwagi na zabezpieczenia komputerów w pracy, nie mogą instalować niczego na swoim służbowym urządzeniu. Może to również być problematyczne w urządzeniach mobilnych.

W przypadku Adobe Presenter nie jest też możliwe tworzenie pakietów SCROM. Adobe Presenter to jednak dobra opcja dla osób, które chcą tworzyć szkolenia online, ale nie dysponują większym budżetem.

Większość, jeśli nie wszystkie, elementy dobrego instruktażowego planu projektowania szkoleń online można zrealizować za pomocą Adobe Presenter. Istnieje również wiele dobrych internetowych forów użytkowników i samouczków dostępnych za pośrednictwem Adobe, które mogą pomóc w nauce prawidłowego korzystania z narzędzia. Adobe Presenter wymaga od użytkownika sprawnej obsługi PowerPoint.

Program Adobe Presenter dostępny jest w pakiecie Adobe Creative Cloud. Można go również kupić oddzielnie za około 1000 zł.

Zobacz krótkie omówienie interfejsu i możliwości programu AdobePresenter

6. Lectora

Lectora jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia e-learningu wykorzystywanych do opracowywania kursów e-learningowych opartych na formacie HTML. Umożliwia tworzenie angażujących i interaktywnych kursów e-learningowych bez znajomości Flasha.

To narzędzie do szybkiego tworzenia  oferuje wiele innych korzyści, które czynią go jednym z bardziej popularnych i lubianych programów do szkoleń online. Do jego zalet można zaliczyć, że tak jak w przypadku Adobe Captivate umożliwia tworzenie szkoleń z zastosowaniem technologii VR.

Niestety jest również dość trudny w obsłudze, przez co początki pracy z programem Lectora mogą wydłużyć czas projektowania kursu. Osoby, które opanują podstawy działania programu i usystematyzują sobie dość nieintuicyjny interfejs, docenią z pewnością dostępność całkiem pokaźnej biblioteki grafik do wykorzystania w prezentacjach.

Cena rocznego dostępu do programu Lectora to koszt około 500 dolarów.

Zobacz przykładowy proces realizacji prezentacji w programie Lectora

7. PowToon

PowToon to program do tworzenia prezentacji i mini szkoleń online w bardzo ciekawej formie animowanych, autorskich filmików. To narzędzie proste w obsłudze, które nie wymaga zaawansowanych umiejętności.

To nieskomplikowany kreator, w którego zasobach jest naprawdę sporo gotowych szablonów dostosowanych do dowolnej modyfikacji (ruchome postacie, efekty, elementy graficzne itp.). Poza bogatą biblioteką animacji Powtoon umożliwia również wstawianie własnych zdjęć i filmów wraz z indywidualnym podkładem muzycznym.

Narzędzie jest dostępne w dwóch wersjach – okrojonej bezpłatnej i pełnej, odpłatnej. Można korzystać z PowToon bezpłatnie (film do 5 minut) lub skorzystać z subskrypcji, której koszt wynosi od 4 do 10 dolarów miesięcznie.

Czy program umożliwia podgląd ekranów uczestników kursu przez prowadzącego szkolenie? Niestety nie.

Zobacz przykładową realizację prezentacji z wykorzystaniem narzędzia PowToon

8. Elucidat

Jednym ze stosunkowo nowszych na rynku narzędzi do tworzenia prezentacji i szkoleń e-learningowych jest Elucidat. Program Elucidat opiera się na chmurze i pozwala tworzyć wysokiej jakości szkolenia online z przyjaznym interfejsem odpowiednim dla zarówno osób początkujących, jak i doświadczonych.

Bogaty wybór gotowych szablonów, wiele dostępnych motywów i możliwych interakcji sprawia, że projektowanie kursów i szkoleń online jest szybkie, przyjemne i wydajne. Program umożliwia również opcję pracy w zespole, dzięki czemu nad jednym szkoleniem może pracować kilka osób.

Niestety nie jest to rozwiązanie bez wad. Elucidat brakuje elastyczności w porównaniu z niektórymi innymi narzędziami autorskimi, takimi jak np. Adobe Captivate lub Articulate Storyline. Jest to również program stosunkowo nowy, więc może być trudno wymieniać się doświadczeniem i rozwiązywać ewentualne problemy z innymi osobami, które miały z nim do czynienia. Elucidat nie ma również tylu opcji tworzenia, co inne, zaawansowane narzędzia.

Aby spytać o cenę, należy napisać bezpośrednio do producenta. Przed tym można skorzystać z bezpłatnej wersji DEMO.

Czy program umożliwia podgląd ekranów uczestników kursu przez prowadzącego szkolenie? Kurs może być zaprojektowany tak, aby przechwytywał informacje o postępach i  wynikach kursanta.

Zobacz przykład działania programu Elucidat

9. GOMO Learning Suite

Gomo Learning Suite to dwa narzędzia oparte na SaaS służące do tworzenia szkoleń online. Umożliwiają one tworzenie, hostowanie, aktualizowanie i śledzenie  szkoleń i prezentacji na dowolnym urządzeniu, w dowolnym miejscu.

Narzędzie do projektowania e-learningu automatycznie tworzy elastyczne i adaptacyjne treści w formacie HTML5, a następnie udostępnia je  odbiorcom korzystającym z komputerów stacjonarnych, tabletów lub smartfonów. GOMO jest programem opartym na chmurze. Wszelkie kursy e-learningowe zaprojektowane z wykorzystaniem GOMO będą zatem przechowywane i zarządzane w chmurze, co eliminuje w ten sposób potrzebę skomplikowanego przesyłania lub pobierania oprogramowania.

GOMO Learning Suite pozwala również kilku użytkownikom jednoczesną współpracę nad tym samym kursie e-learningowym. Według opinii jest intuicyjny w obsłudze i udostępnia naprawdę pokaźną bazę gotowych szablonów.

Wadą GOMO jest jednak stosunkowo duży koszt w porównaniu do możliwości, które oferuje. Niestety brak mu profesjonalnych i zaawansowanych funkcji, które umożliwiałyby przygotowanie wysoce profesjonalnej prezentacji i szkolenia.

Cena jest dość wysoka. Roczny dostęp do GOMO Learning to od 1035 do prawie 3000 dolarów.

Czy program umożliwia podgląd ekranów uczestników kursu przez prowadzącego szkolenie? Nie, ale istnieje możliwość weryfikacji postępów kursantów (np. wyniki testów).

Zobacz krótkie omówienie interfejsu i możliwości Gomo Learning Suite

10. EasyGenerator

Easygenerator to narzędzie oparte na chmurze oprogramowanie służące do tworzenia szkoleń online. Jak sama nazwa wskazuje – Easygenerator jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Umożliwia również szybki import z PowerPointa. Świetnie sprawdzi się w przypadku prostego kursu lub szkolenia online.

Osoby, którym zależy jednak na czymś więcej – będą narzekały na ograniczone możliwości projektowania materiałów e-learningowych. Z pewnością daleko mu do tak zaawansowanych narzędzi, jak np. Adobe Captivate, czy Articulate Storytell. Wadą jest również organicznie możliwości eksportu (tylko do SCROM).

Cena rocznej subskrypcji to wydatek od około 1000 do 5000 euro! Jest jednak możliwe skorzystanie z subskrypcji miesięcznej.

Zobacz, co może EasyGenerator

11. Moodle

Moodle jest oprogramowaniem służącym do tworzenia treści e-learningowych – prezentacji, kursów i szkoleń online itp.  Dostęp do platformy Moodle jest bezpłatny, a jej głównym założeniem jest popularyzacja systemów e-learningowych i ułatwianie pracy nauczycielom, wykładowcom i firmom prywatnym.

Każdy system operacyjny, który obsługuje PHP, umożliwia korzystanie z Moodle. Moodle działa bez problemów w systemach: Mac OS X, Windows, Linux itp. To jedno z najpopularniejszych narzędzi do nauki zdalnej – korzystają z niego szkoły, firmy i uniwersytety.

Wadą Moodle jest jednak to, że platforma nie daje gwarancji bezpieczeństwa przechowywanych danych. Zabezpieczenie serwera  jest dodatkowo płatne.

Cena – bezpłatne

Czy program umożliwia podgląd ekranów uczestników kursu przez prowadzącego szkolenie? Nie, ale słuchacze mogą podsyłać efekty swojej pracy wykładowcy.

Zobacz przykłady pracy z Moodle

12. ClickMeeting

ClickMeeting to nowoczesna platforma do tworzenia wideokonferencji oraz popularnych i pożądanych ostatnimi czasy webinarów. Ogromną zaletę ClickMeeting jest jej szeroka dostępność. Z platformy może skorzystać każdy, kto ma dostęp do internetu. Dostęp do niej możliwy jest zarówno z profilu przeglądarki, jak i wygodnej formy aplikacji mobilnej (dostępna na urządzenia mobilne z systemem iOS lub Android).

Poza możliwością łatwego i intuicyjnego transmitowania nagrań dźwiękowych i obrazu, użytkownik może wykorzystać ClikMeeting do tworzenia multimedialnych prezentacji, a także ankiet i testów. Dzięki platformie można również skorzystać z narzędzi do brandingu (budowania marki). ClickMeeting jest również integrowalny z Unsplash.

Wadą dla niektórych osób korzystających z ClickMeeting może być stosunkowo wysoka cena za dostęp miesięczny do platformy.

Cena subskrypcji różni się w zależności od liczby docelowych uczestników platformy. Może to być zatem od 40 złotych za miesiąc dostępu (10 osób) do nawet 685 złotych miesięcznie (w przypadku 1000 uczestników).

Czy program umożliwia podgląd ekranów uczestników kursu przez prowadzącego szkolenie? Tak, możesz przejąć kontrolę nad komputerem innego uczestnika spotkania i pracować na nim z dowolnego miejsca.

Zobacz krótki wstęp o platformie ClickMeeting

Czytaj również

co_to_jest_digital_marketing_baner(1)

Co to jest Digital Marketing?

Jak wygląda praca specjalisty ds. digital marketingu? Z jakich narzędzi korzysta? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule.
Czy_masz_odpowiedni_monitor_do_pracy_w_domu_miniatura

Czy masz odpowiedni monitor do pracy w domu?

Zobacz najczęściej pojawiające się wyzwania i ich rozwiązania podczas pracy przy monitorze.
AdobeStock

Jak zostać dobrym kierownikiem, skutecznym managerem?

Na drodze do sukcesu manager musi opanować umiejętności, dzięki którym zrozumie ludzi dookoła.

Kursy i szkolenia

Produkt dodany do koszyka

×