Jaki pakiet Stock wybrać? Gdzie kupić Adobe Stock?
Czy opłaca się inwestować w Adobe Stock?
Organizowanie sesji zdjęciowej może zajmować wiele tygodni i pochłaniać sporą część budżetu. Ciężko też sobie wyobrazić pracę np. portalu informacyjnego, w którym poruszane są naprawdę różne tematy – od medycyny, przez politykę po podróże bez dostępu do banku zdjęć. Praktycznie niemożliwe i przede wszystkim nieopłacalne byłoby organizowanie sesji zdjęciowych lub zatrudnianie grafików do tworzenia unikalnych projektów pasujących do poruszanej tematyki. W przypadku fotografii stockowej wszystko, co trzeba zrobić to wybrać odpowiednią licencję, pasujące zdjęcie i umieścić je na swojej stronie. Na takie działania pozwalają praktyczne zasoby redakcyjne, które obejmuje licencja Standard lub Plus. Dobrze jest jednak pamiętać, że w przypadku wykorzystania zasobów redakcyjnych z Adobe Stock, konieczne jest podanie autora i źródła pliku.
Zobacz ile kosztuje Adobe Stock
Do czego mi się przyda pakiet Adobe Stock?
Legalne wykorzystanie zasobów
Przeglądając grafiki na stronach internetowych, widzisz ciekawe zdjęcie, które doskonale pasowałoby do Twojej strony? Niestety bez wyraźnej, najlepiej pisemnej zgody jego wykonawcy lub otrzymania licencji na wykorzystanie nie będzie możliwe jego ściągnięcie i zamieszczenie na własnej stronie lub np. produkcie reklamowym.Niepowtarzalne grafiki
Obszerna biblioteka zdjęć w Adobe Stock ma dużo zalet, a sama usługa jest swego rodzaju obowiązkowym rozwiązaniem dla osób, które pragną mieć dostęp do niepowtarzalnych i profesjonalnych zdjęć oraz grafik.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Banki zdjęć to multimedialne katalogi fotografii i grafik, które są przeznaczone do ogólnego użytku. Na rynku funkcjonują serwisy z darmowymi zdjęciami lub takie, które udostępniają je odpłatnie. Sama idea darmowych grafik do pobrania początkowo była świetnym pomysłem, ale wraz z rosnącą liczbą blogerów i serwisów internetowych, te same darmowe zdjęcia i grafiki zaczęły zbyt często się powtarzać. Każdy, komu zależy na identyfikacji wizualnej i bardziej charakterystycznej odsłonie swojej strony ma dwa wyjścia: tworzyć grafiki lub zdjęcia samodzielnie, lub zatrudnić w tym celu specjalistę. Oba rozwiązania wiążą się jednak z nakładem czasu, pracy i niemałymi kosztami. Dużo ekonomiczniej jest zainwestować w dobry, łatwy w obsłudze i przede wszystkim bardzo rozbudowany bank zdjęć.Uniwersalne zastosowanie
Każda grafika znajdująca się w katalogach banku zdjęć może być wykorzystana zarówno na użytek prywatny, jak i komercyjnie, bez konieczności podpisywania dodatkowych umów i z poszanowaniem praw autorskich (ważny jest jednak wybór zasobu w odpowiedniej licencji np: Standard, Plus itd.). Legalne i znane banki zdjęć działają na podstawie zapisów umowy licencyjnej, która zaczyna obowiązywać wraz z zakupem wybranego zasobu (tak jest w przypadku np. Adobe Stock).Jaki pakiet Adobe Stock wybrać?
Adobe Stock to przeszło 90 milionów zdjęć, gotowych szablonów, zasobów 3D, rysunków, grafik i filmów, które są dostępne w wysokiej rozdzielczości. Adobe Stock dostępny jest w atrakcyjnych pakietach, które różnią się zakresem dopuszczalnych miesięcznych pobrań, możliwością wykupu licencji, rodzajem licencji i formą realizacji umowy (punkty lub subskrypcje). Zatem jaki pakiet Adobe Stock wybrać? Aby dokonać słusznego wyboru, dobrze jest zastanowić się nad:
1. Liczbą możliwych miesięcznych/rocznych pobrań zasobów Adobe Stock
2. Rodzajem pobieranych zasobów (grafiki, szablony, modele 3D, zdjęcia, materiały wideo)
3. Zastosowaniem zasobów, co determinuje wybrana licencja (standard, plus, rozszerzona, redakcyjna)
Jak widać wybór odpowiedniego pakietu powinien być związany z przeanalizowaniem przyszłego zastosowania nabytych zasobów, ich rodzaju oraz ilości pobrań. Duże firmy o wielkich potrzebach z pewnością docenią możliwość wykorzystania nawet do 750 obrazów, grafik i szablonów miesięcznie, które są dostępne w subskrypcji. Z kolei osoby rozpoczynające działalność powinny początkowo być zadowolone z budżetowej wersji pakietu 5 punktów do wydania na różne zasoby. Pakiet ten jest również świetnym sposobem na przetestowanie Adobe Stock i sprawdzenie ile tak naprawdę punktów będzie się potrzebowało w ciągu roku. Być może najmniejszy pakiet całkowicie zadowoli osobę prowadzącą bloga, która wpisy zamieszcza 2-3 razy w miesiącu.
Adobe Stock – jaką licencję wybrać?
Jeśli zasoby pobrane z Adobe Stock mają być powielane w dużych nakładach kluczem jest wybór właściwej licencji. Im większe możliwości zastosowania zasobu, tym wyższe również będą koszty odpowiedniej licencji i wybranego pakietu.
Adobe Stock z licencją standard
Daje możliwości wykorzystania stocków w praktycznie wszystkich mediach z wyłączeniem umieszczania pobranych zdjęć lub grafik na etykietach, lub bezpośrednio na przedmiotach, które mają trafić do dalszej sprzedaży. Limit powielania zasobów z Adobe Stock w licencji standardowej nie może przekroczyć nakładu 500 tysięcy kopii/odbiorców.Adobe Stock z licencją Plus
To z kolei możliwość zwiększenia nakładu powyżej 500 tys. kopii, ale nadal nie daje możliwości wykorzystania zasobów z biblioteki Stock na produktach, które mają trafić do dalszej sprzedaży.
Adobe Stock z licencją rozszerzoną
Daje tę przewagę nad licencją Plus, że umożliwia legalne umieszczanie zasobów z katalogów na produktach, które są przeznaczone do dalszej sprzedaży. Adobe Stock z licencją rozszerzoną pozawala też na powielanie stocków powyżej 500 tys. kopii.Adobe Stock z licencją redakcyjną
Pozwala na umieszczanie zdjęć, grafik i innych materiałów w gazetach, na blogach i serwisach internetowych. Przy wyborze tej licencji warto jednak pamiętać, że opublikowanie zdjęcia bez wskazania skąd ono pochodzi (autor, Adobe Stock), wykorzystanie materiałów w celach marketingowych i korekta pobranej grafiki (nawet „kosmetyczna”) są zabronione.Jaką zatem licencję wybrać? Jeśli obrazy mają być zamieszczane na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych, opisywane wyżej limity nakładów nie obowiązują. Jeśli pakiet Stock ma być wykorzystywany wyłącznie do takiego celu, z powodzeniem można pozostać przy ekonomicznej licencji Standard.
W przypadku, w którym zasoby Adobe Stock mają służyć w celach marketingowych, czyli np. być umieszczane na produktach, które z kolei mają trafić do dalszej sprzedaży (np. na akcesoriach reklamowych, kubkach etc.) w nakładzie powyżej 500 000 kopii, warto postawić wówczas na licencję rozszerzoną. Ale uwaga – taka opcja jest dostępna tylko za punkty!
Dowiedz się więcej na temat zasad licencjonowania.
Pakiet punktów, czy subskrypcja?
Pakiet Adobe Stock można również dopasować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. W tym wypadku marka Adobe oferuje naprawdę wiele rozwiązań. Przy wyborze pakietu można postawić na roczną subskrypcję (12 miesięcy) lub zakup pakietu punktów, które można wykorzystać w dowolnym momencie, ponieważ tracą ważność dopiero po roku. Aby wybrać między subskrypcją a pakietem punktów dobrze jest sprawdzić, która opcja umożliwia wykup potrzebnej do pracy licencji oraz rodzaju zasobu.
Warto pamiętać, że wybór subskrypcji uniemożliwia nabycie zasobu z licencją rozszerzoną jak i materiałów wideo, ponieważ jest to opcja dostępna wyłącznie w pakiecie punktów (można wybrać też obie opcje jednocześnie). Osoby rozpoczynające swoją działalność, mogą zacząć przygodę z Adobe Stock od najmniejszego pakietu punktowego, dopasowując stopniowo liczbę kolejnych punktów do własnych potrzeb.
Jaki pakiet Stock wybrać i dlaczego?
Pakiety punktów są najlepsze dla osób, które potrzebują możliwości zakupu licencji rozszerzonej i elastycznego dostępu do zasobów premium, materiałów wideo itp. Jeśli wybór padnie na pakiet punktów zamiast subskrypcji, można wybierać między pakietami Adobe Stock Credit Pack obejmującymi 5, 16, 40, 80, 150, a nawet 500 punktów. Za każdy zakup: obrazu, materiału wideo i innych zasobów z biblioteki Adobe Stock trzeba zapłacić punktami. Im większa ich liczba, tym większe możliwości zamiany ich na interesujący nas zasób. Po wyczerpaniu wykupionej liczby punktów można ponowić zakup pakietu. Ceny pakietów punktowych zaczynają się od niecałych 200 złotych (za pakiet 5 punktów) do około 12 400 w przypadku zakupu pakietu 500 punktów.
Jaką subskrypcje Adobe Stock wybrać i dlaczego?
Kiedy najbardziej opłaca się wykupić roczną subskrypcję? W zależności od jej rodzaju, na subskrypcji najbardziej skorzystają osoby, którym zależy na sporej ilości szablonów, zasobów 3D lub obrazów w wysokiej rozdzielczości, z tym że dwa pierwsze dostępne są tylko w licencji Plus. Podobnie jak w przypadku pakietów punktów, Adobe Stock abonament jest dostępny w kilku wariantach zależnych od liczby pobieranych materiałów. Można zatem postawić na 10, 40 lub nawet 750 zasobów miesięcznie. Z bazy Adobe Stock for Teams może korzystać do dziesięciu pracowników jednego zespołu. Ceny subskrypcji Adobe Stock fot Teams zaczynają się od około 1650 złotych za 10 zasobów miesięcznie, do niecałych 10 000 złotych za wybór najobszerniejszej opcji – 750 stocków miesięcznie.
Gdzie kupić Adobe Stock?
Niezależnie od tego, czy wybór padnie na korzystny pakiet punktów, czy postawi się na roczną subskrypcję Adobe Stock for Teams, to gdzie się kupi wybrany plan, wbrew pozorom ma wpływ nie tylko na cenę. Dzięki realizacji zakupu w sklepie IT Media, który jest autoryzowanym partnerem Adobe, otrzymuje się cenę niższą niż ta, podana na stronie Adobe. Kolejną zaletą jest również wsparcie techniczne i obsługa Klienta w języku polskim, kompleksowa pomoc przy przeniesieniu konta i punktów z serwisu Fotolia, a także możliwość wystawienia polskiej faktury, co ma duże znaczenie dla księgowości wielu firm.
Czy potrzebujesz pakietu Adobe Stock? Z pewnością inwestycja w wybrany pakiet ma kolosalne znaczenie dla pracy wielu branż bez przysłowiowego rozbijania banku. Adobe Stock ma to na względzie, oferując swoim użytkownikom naprawdę wiele opcji w różnych przedziałach cenowych. Inne, konkurencyjne witryny pobierają opłatę za każdy pojedynczy obraz (w zależności od rozmiaru pobranego obrazu). Dzięki dużemu wyborowi planów punktowych lub subskrypcji można naprawdę zaoszczędzić niemałą sumę.