Co to jest grafika wektorowa?

Co to jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa w dużej mierze opiera się na matematyce. Grafika wektorowa to krzywe, linie i punkty, które mają swoje miejsce w układzie współpodrzędnych. Dużą zaletą obrazu wektorowego jest wysoka jakość, którą szczególnie widać przy dużym zbliżeniu obiektu. To bardzo ważne, aby np. logo lub ikona po zrobieniu zbliżenia nie były rozmazane. Grafika wektorowa ma wiele zalet – jest edytowalna i ma pełną skalowalność. Jakie są pozostałe zalety grafiki wektorowej? Czy ma jakieś wady? Z jakich programów korzystać przy jej tworzeniu?

Grafika rastrowa czy wektorowa? Zalety i różnice obu rodzajów grafiki

Linie i kształty utworzone z równań tworzą grafikę wektorową, a tysiące pikseli tworzą obrazy rastrowe.

Pliki wektorowe

Często spotykane formaty plików grafiki wektorowej mają końcówkę: .pdf, .eps, .syg, .cdr, .ai, .xml itp. Ale najczęściej spotykany, standardowy format plików grafiki wektorowej to .SVG (scalable vector graphic), jest on zwykle stosowany w projektowaniu stron internetowych. To, co ważne – nie jest on przypisany na wyłączność do któregokolwiek programu graficznego, co pozwala na otwarcie pliku .SVG przez większość popularnych narzędzi do grafiki wektorowej.

Obrazy wektorowe można również znaleźć w plikach .pdf. Z kolei Adobe Illustrator używa własnego typu pliku wektorowego AI do ilustracji i układu wydruku.  Pliki wektorowe o mniejszym rozmiarze można bez problemu przesyłać przez Internet. Ładują się one ze znacznie większą prędkością. Dla grafika – freelancera oznacza to, że potencjalni klienci będą mogli zobaczyć cały obraz w ciągu kilku sekund. Opcjonalnie – zawsze można zmniejszyć lub zwiększyć grafikę za pomocą takich narzędzi jak np. Adobe Photoshop.

Skalowalność

Jak już wspomniano, główną przewagą grafiki wektorowej jest pełna skalowalność i elastyczność. Dzięki jej zastosowaniu grafik może szybko i łatwo zmienić rozmiar np. logotypu marki bez jednoczesnej utraty jakości obrazu. Przy każdym powiększeniu, piksele nie będą widoczne, obraz będzie ostry i wyraźny – niezależnie od wielokrotności zbliżenia i powiększenia.

Zastosowanie tego typu grafiki na stronach internetowych odróżnia projekty wykonane przez amatorów i profesjonalistów. Grafika rastrowa traci swoją jakość po skalowaniu. Wiele popularnych formatów graficznych to tak zwane grafiki bitmapowe (rastrowe). Typowe przykłady obejmują formaty graficzne, takie jak np. BMP, JPEG i PNG, a także obrazy w formacie RAW generowane przez wiele aparatów cyfrowych. Takie pliki, w przybliżeniu mają bardzo wyraźne, nierówne krawędzie.

W przypadku obrazu rastrowego – po znacznym zbliżeniu linie będą rozmazane i można będzie dojrzeć piksele. W czasach, w których strony www są wyświetlane na ekranach różnych urządzeń i platform – może to być zarówno smartfon z małym ekranem, jak i komputer stacjonarny z dużym monitorem – jakość obrazu ma kluczowe znaczenie. Aby ikony i obrazy wyglądały dobrze w dowolnej rozdzielczości i na każdym ekranie, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie grafiki wektorowej.

Formaty rastrowe, takie jak JPG lub PNG, mogą zmienić swoją jakość po zmianie rozmiaru. Umieszczając obraz wektorowy na stronie, otrzymuje się ten sam wysokiej jakości obraz na dowolnym urządzeniu – tablecie, smartfonie, czy też monitorze komputera bez konieczności dopasowywania projektu specjalnie pod wersję mobilną, czy komputerową.

Grafika wektorowa versus grafika rastrowa

Jak odróżnić grafikę wektorową od grafiki rastrowej, zwanej również bitmapową? Poniżej znajdują się przykłady obu grafik przedstawiających tę samą postać. Możecie zaobserwować, że po przybliżeniu grafiki rastrowej do 300% zaczynają pojawiać się piksele.

Przykład grafiki rastrowej

Natomiast po przybliżeniu grafiki wektorowej, obraz zachowuje swoją jakość – jest ostry i wyraźny, bez pojawiających się pikseli.

Przykład grafiki wektorowej

Oszczędność miejsca na dysku

Kolejną nieocenioną zaletą (szczególnie kiedy grafik przechowuje na dysku wiele projektów) jest to, że pliki z obrazem wektorowym mają zwykle mniejszy rozmiar.  Grafika wektorowa opiera się na równaniach matematycznych, a te nie wymagają wiele miejsca.

W przypadku grafiki rastrowej każdy projekt składa się z tysięcy pikseli – to z kolei ma realny wpływ na łączny, końcowy rozmiar pliku. Dla osób, które cenią sobie każdy wolny gigabajt – wybór rodzaju grafiki, którą wykorzystuje się do pracy, ma duże znaczenie. Należy pamiętać, że czasami  złożone pliki wektorowe mogą być jednak znacznie większe niż ich odpowiedniki rastrowe. Oznacza to, że ładowanie i edycja może potrwać nieco dłużej. Niemniej jednak obraz wektorowy zachowa swoją jakość bez względu na skalę.

Możliwość konwertowania

Kolejną różnicą, która dzieli oba typy grafiki, jest możliwość konwertowania. Grafikę rastrową zwykle jest trudniej przekonwertować na obraz wektorowy (dotyczy to w szczególności zdjęć cyfrowych). Natomiast to działanie jest o wiele łatwiejsze w odwrotnym kierunku tj. przy zmianie obrazu wektorowego na rastrowy. Oznacza to, że można bez problemu przekonwertować plik z Adobe Illustrator do programu Adobe Photoshop. Pomocny w tym celu może być również program Adobe InDesign, który może importować pliki graficzne w wielu formatach, w tym wyżej wymienionych. Grafikę wektorową można bardzo łatwo i szybko przenosić z jednej aplikacji pakietu Creative Cloud do drugiej za pomocą klasycznego Kopiuj/Wklej.

Do czego najlepiej wykorzystać grafikę wektorową?

W pracy grafika istnieją szczególne zlecenia, w których pominięcie wykorzystania grafiki wektorowej jest praktycznie niemożliwe. Jednym z nich jest projektowanie logotypów. Dzięki grafice wektorowej logo marki pozostanie tak samo ostre i wyraźne zarówno w małym formacie (np. na wizytówkach), jak i na dużym billboardzie i innych odmianach reklamy wielkoformatowej. Jej skalowalność pomaga zachować ostrość i wyrazistość obrazów bez względu na rozmiar znaku.

Graficy, którzy tworzą ilustracje, ikony i infografiki – zazwyczaj wykorzystują grafikę wektorową. Co więcej – dzięki niej szeroko pojęte drukowanie zaprojektowanych wzorów (na dzianinach i na papierze) jest łatwiejsze, a efekty pracy przy animacji komputerowej i wykonywanie pozostałych projektów graficznych są bardziej profesjonalne.

Grafika wektorowa zapewnia wysokiej jakości, skalowalne obrazy przy jednoczesnym zachowaniu rozmiaru pliku i przepustowości. Zalety grafiki wektorowej sprawiają, że wektor jest podstawowym wyborem do drukowania kształtów, dostosowywania logo i znaków oraz tworzenia ilustracji i infografik. Ważne jest, aby umiejętnie używać specjalnych programów graficznych (np. Adobe IllustratorCorelDRAW), dzięki którym można potem bez problemów zmieniać wielkość obrazu i przygotować go do druku.

Grafika wektorowa w zawodach

Poza wykorzystaniem grafiki wektorowej w marketingu (billboardy), brandingu (tworzenie logo) i pozostałych branżach, w których jakość obrazu jest bardzo istotna (szczególnie w dużych formatach), grafikę wektorową wykorzystuje się również przy tworzeniu ilustracji i modelowaniu 3D. Z grafiki wektorowej i takich programów jak np. Adobe Illustrator korzystają najczęściej projektanci i ilustratorzy, ale to oczywiście nie wszystkie specjalizacje, które korzystają z niej na co dzień.

Projektant graficzny

Projektanci  tworzą zazwyczaj strony www i reklamy. Ich praca opiera się na zaprojektowaniu i dokładnym opracowaniu ogólnej organizacji treści i zdjęć w określonym projekcie. Może to być okładka książki lub magazynu, gdzie liczy się kolorystka, czcionka i tło graficzne, ale tez billboard lub reklama w czasopiśmie. Projektanci stron www są odpowiedzialny również za rozmieszczenie treści, logo i inne aspekty, które sprawiają, że witryna wygląda profesjonalnie, jest funkcjonalna i miła dla oka. Zdarza się, że projektant graficzny na potrzeby zlecenia tworzy samodzielnie grafikę wektorową.

Ilustrator, rysownik

Ilustratorzy w odróżnieniu od projektantów graficznych są odpowiedzialni nie za cały projekt, tylko za jego artystyczną część. Tworzą pojedyncze loga, obrazy, komiksy, ilustracje itp. Ilustratorzy na co dzień często korzystają z narzędzi do tworzenia grafiki wektorowej. Osoby stawiające pierwsze kroki na tym stanowisku często zapisują się na dodatkowe kursy z grafiki wektorowej, na których mogą poznać nowe narzędzia i podszkolić się z tworzenia tego rodzaju grafiki. Profesjonalny ilustrator może być odpowiedzialny za tworzenie plakatów kinowych, ilustracji do książek i innych dzieł cyfrowej sztuki wektorowej.

Jak widać niezależnie od wykonywanego zawodu każdy, kto chce wykorzystywać grafikę wektorową, powinien znać podstawy programu Adobe Illustrator, który jest jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w branży. Umiejętność pracy w programie można zdobyć na Kursie Adobe Illustrator w Akademii IT Media.

Adobe Illustrator – niezawodne narzędzie do grafiki wektorowej

Illustrator to popularne narzędzie Adobe, które służy do tworzenia grafiki wektorowej, jednej z dwóch głównych form grafiki komputerowej. W przeciwieństwie do obrazów bitmapowych (czyli grafiki rastrowej) grafika wektorowa jest generowana matematycznie i jak już wspomniano, nie zmienia swojej formy nawet przy powiększeniu i innej zmianie rozmiaru. Ze względu na tę precyzję i szczegółowość, grafiki wektorowe są często wykorzystywane do tworzenia projektów biznesowych, takich jak logo i banery.

Wiele narzędzi, w tym Adobe Illustrator i inne popularne aplikacje graficzne, mogą w razie potrzeby konwertować pliki między formatami wektorowymi i rastrowymi. Konwersje nie zawsze są jednak idealne, dlatego lepiej jest zaplanować, jaki rodzaju docelowego pliku będzie potrzebny. Adobe Illustrator umożliwia użytkownikom wykorzystywanie szerokiej gamy efektów wektorowych, które można stosować zarówno do obrysowywania obiektów rastrowych, jak i pracy na obiektach wektorowych (z wyjątkiem niektórych efektów np. 3D, wypaczenie itp.).

Jeśli nie ma się zainstalowanego programu Adobe Illustrator, można również pracować z grafiką wektorową w Adobe Photoshopie, ale operowanie jednym, jak i drugim narzędziem wymaga doświadczenia i wprawy. Program Adobe Illustrator można zarówno kupić oddzielnie, jak i skorzystać z całego pakietu programów Adobe Creative Cloud.

Co to jest grafika wektorowa? W fizyce wektor jest jednocześnie wskaźnikiem wielkości i kierunku. Praca z grafiką wektorową to tworzenie obrazów cyfrowych za pomocą sekwencji poleceń lub wyrażeń matematycznych, które umieszczają linie i kształty w danej przestrzeni dwuwymiarowej lub 3D. Pliki obrazów wektorowych są łatwiejsze do zmodyfikowania niż pliki obrazów rastrowych (które jednak mogą być czasami konwertowane do plików wektorowych w celu dalszego udoskonalenia). Ciężko wyobrazić sobie strony www, ulotki i ilustracje bez projektowania z wykorzystaniem grafiki wektorowej. Jest to podstawa i codzienność pracy każdego grafika.

Naucz się grafiki wektorowej w Akademii IT Media

Kursy i szkolenia

Produkt dodany do koszyka

×