Mikołaj Jaroszewicz

Mikołaj Jaroszewicz – Operator Obrazu

Mikolaj Jaroszewicz ukończył wydział operatorski Łódzkiej PWSTViT w 1991 roku. W pierwszym okresie swojej pracy w filmie był operatorem kamery przy wielu polskich filmach fabularnych takich jak „Młode Wilki” czy „Qua Vadis”, równolegle pracując jako scenarzysta w projektach serialowych oraz własnych projektach autorskich.

Jako samodzielny operator obrazu zaczynał od filmów lalkowych, jeden z nich „Piotruś i wilk” był nominowany do brytyjskiej BAFTY, w 2006, zdobył Cristal Du Court Metrages w Anessy oraz w 2007 roku Oskara – Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Po tym sukcesie, Mikołaj Jaroszewicz rozpoczął pracę w Wielkiej Brytanii uczestnicząc w wielu projektach fabularnych jako operator obrazu jak również reżyser i scenarzysta.

W 2012r. wyreżyserował pełnometrażowy film oparty na powieści Tonyego Hawksa „Playing the Moldovans at Tennis” który był międzynarodową produkcja kręcona w Anglii, Irlandii, Mołdawii i Izraelu. W 2013 r. opcja na jego scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego pod tytułem „Winter” została wykupiona przez amerykańskiego, oskarowego producenta Michaela Phillipsa, znanego z filmów „Żądło”, „Taksówkarz” i „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”.

Wybór filmów:

2005- „Ichtys”- animacja 30 min, reż. Marek Skrobecki. (film zdobył wróżnienia na festiwalach we Krakwie i Ottawie)

2006- „Peter and the Wolf”- animacja 30 min, reż. Susie Templeton. (film był nominowany do Bafty, zdobył kryształ Annesy oraz Oskara)

2011- „The Power of Three”- fabuła, reż. Yvonne Deutchman (film był prezentowany na festiwalu w Toronto)

2012- „Playing the Moldovans at Tennis”- fabuła, reż. Mikołaj Jaroszewicz, Tony Hawks.

2013- „Traveller”- fabuła, reż. Benjamin Jones. (film był prezentowany na Urban London Film festiwal.

 

W Akademii IT Media prowadzi następujące szkolenia i kursy: