Tworzenie filmów i animacji -
jak zmienić pasję
w zawód?

Tworzenie filmów i animacji – jak zmienić pasję w zawód?

Sztuka filmowa to znakomita pasja, która może stać się również sposobem na życie i bardzo satysfakcjonującym zawodem. Za produkcję materiału odpowiadają nie tylko aktorzy i reżyser, ale również osoby zajmujące się kwestiami technicznymi. Bez nich nie powstałoby żadne arcydzieło. Udźwiękowienie, montaż, animacje, postprodukcje czy efekty specjalne to w końcu elementy, które niejednokrotnie decydują o sukcesie obrazu. Wymagają nie tylko artystycznej wizji, ale również rozbudowanych umiejętności, które można wykształcić dzięki profesjonalnym kursom zawodowym. Można je wykorzystać z powodzeniem również w coraz bardziej multimedialnym świecie reklamy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć na co należy zwrócić uwagę w obszarze tj. tworzenie filmów i animacji, zapraszamy do dalszej lektury.

Montaż filmowy i animacja – co jest niezbędne w pracy

Współczesny film idzie ręka w rękę z najnowszymi technologiami. W związku z tym każda osoba, która marzy o uczestniczeniu w produkcji materiałów audiowizualnych, powinna przede wszystkim skupić się na rozwijaniu umiejętności związanych z obsługą zaawansowanych edytorów video i programów do montowania filmów. Są one niezbędne również w  marketingu. Coraz częściej to właśnie filmy i animacje decydują o sprzedaży produktów, sprawiają, że materiały reklamowe są nie tylko skuteczne, ale również bardzo efektowne. Sztuka filmowa nieubłaganie przenosi się do internetu, a jak wynika z badań marketerów wkrótce zdecydowana większość contentu przybierze audiowizualną formę. Tak rozwijający się rynek potrzebuje specjalistów zajmujących się nagrywaniem, obróbką, postprodukcją i montażem materiałów.

Każda z tych czynności wymaga poznania określonych narzędzi. Osoby, które są zainteresowane tworzeniem animacji i efektów do filmów, powinny przede wszystkim poznać możliwości Adobe After Effects, w przypadku animacji grafiki trójwymiarowej warto również rozpocząć pracę z programem Cinema 4D. Współcześni montażyści filmowi bardzo chętnie korzystają z kolei z profesjonalnego oprogramowania Adobe Premiere, w naturalny sposób powiązanego z całym środowiskiem Adobe, w tym z Adobe Audition, bez którego nie wyobrażają sobie swojej pracy dźwiękowcy. To samo narzędzie będzie także niezbędne w procesie postprodukcji czy tworzenia efektów specjalnych.

Montaż filmowy i udźwiękowienie

Obecnie montażyści filmowi wykorzystują zaawansowane programy, umożliwiające osiąganie jeszcze lepszych efektów. Kurs montażu filmowego zagwarantuje Ci zdobycie wiedzy związanej z montażem filmów, postprodukcją i ich udźwiękowieniem. Umiejętności można wykorzystać w wielu branżach – w końcu materiały video to nie tylko wielkie produkcje, które podziwiamy w kinach. Fachowcy są potrzebni również w trakcie nagrywania materiałów promocyjnych, teledysków czy reportaży. Daje to możliwość obrania wielu dróg rozwoju i odnalezienia swojej indywidualnej ścieżki. Po zdobyciu podstawowych informacji warto rozbudowywać swój warsztat, np. o umiejętności związane z tworzeniem efektów specjalnych. Dzięki nieograniczonym możliwościom programu Adobe Premiere, można uzyskać niezwykle profesjonalny obraz i zdobyć uznanie w oczach potencjalnych współpracowników. Osoby, które chcą skupić się na efektach dźwiękowych, z pewnością zainteresuje kurs poświęcony udźwiękawianiu filmów i animacji. Umiejętność obsługi oprogramowania Adobe Audition, samodzielnego nagrywania ścieżek lektorskich, podkładania efektów dźwiękowych pod materiał video i synchronizacji materiałów, może stać się przepustką do świetnie płatnej i ciekawej pracy.

Tworzenie animacji i efektów wizualnych

Animacje i efekty wizualne stają się powszechnym elementem otaczającej nas przestrzeni. Są także coraz chętniej wykorzystywane w przemyśle reklamowym: dzięki nim materiały promocyjne zyskują niepowtarzalną formę, a możliwości internetu umożliwiają ich błyskawiczną popularyzację. Warto zainteresować się poświęconym im szkoleniom. Specjaliści zajmujący się animacjami i efektami wizualnymi będą potrzebni w każdej ambitnej firmie. Należy także nieustannie poszerzać swoją wiedzę o nowe technologie, które pomogą w tworzeniu perfekcyjnych projektów. Motion tracking daje możliwość śledzenia ruchu w nagranym materiale, dzięki czemu do filmu można dodać nowe ruchome obiekty, nakładać efekty czy zmieniać niektóre elementy obrazu.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi, wykorzystywanym zarówno przez amatorów, jak i profesjonalne wytwórnie, jest Adobe After Effects. Program pozwala na tworzenie animacji, efektów specjalnych, obróbkę ruchomego obrazu i motion design. Za wyborem tego oprogramowania do obróbki filmów przemawia również integracja z innymi produktami Adobe, w tym z Adobe Premiere i Adobe Photoshop. Kursy Adobe After Effects, zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania użytkownika, pozwolą na kompleksowe przygotowanie do tworzenia efektów do filmów i animacji. Oczywiście praca w branży video wiąże się z nieustanną potrzebą rozwoju i bycia na bieżąco z najnowszymi trendami. Jednym z najciekawszych prądów jest tworzenie grafiki trójwymiarowej wysokiej jakości i wprawianie jej w ruch. Narzędziem, które zyskało zaufanie profesjonalistów, jest oprogramowanie Cinema 4D. Poznanie zasad dotyczących tworzenia obiektów trójwymiarowych oraz umiejętność poruszania się pomiędzy różnymi programami do animacji umożliwią współpracę przy olbrzymich interaktywnych projektach.

Świat zza kamery

Oczywiście sztuki filmowej nie byłoby bez operatorów kamer. Od ich sprawnej pracy zależy kształt całego nagrania. Jest to jednak kolejna umiejętność, której można się nauczyć. Warto zainteresować się szkoleniami, które pozwolą na rozwinięcie warsztatu operatorskiego i podkreślą więzy łączące pracę kamery z innymi aspektami kluczowymi dla tworzenia filmu. Zwrócenie uwagi na kompozycję, oświetlenie i sposoby prowadzenia kamery znacznie polepszy uzyskiwane efekty i umożliwi tworzenie nienagannych obrazów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach – w końcu do tworzenia filmów nie potrzebujemy niezwykle drogiej, profesjonalnej kamery. Lustrzanki, a nawet smartfony sprawiają, że nagrywaniem materiałów może zajmować się niemal każdy, w związku z czym specjalista w tej dziedzinie będzie poszukiwany w każdej firmie, która podchodzi profesjonalnie do kwestii swojego wizerunku. Olbrzymie możliwości dają nam także nowe technologie, zwłaszcza zyskujące popularność wideo 360°. Dobór odpowiedniego sprzętu i wypracowanie umiejętności nagrywania filmów 360°, połączone z umiejętnościami informatycznymi, pozwoli na tworzenie przełomowych dzieł, które znajdą szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle filmowym, ale również w marketingu czy reklamie.

Montażysta filmowy, twórca animacji, operator – gdzie znajdą pracę?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista: ich naturalnym środowiskiem jest przemysł filmowy. To jednak nie koniec możliwości dla osób, które zajmują się nagrywaniem i montażem filmów, tworzeniem animacji, w tym animacji 3d, oraz ścieżek dźwiękowych. W końcu sztuka video otacza nas niemal ze wszystkich stron: umiejętność tworzenia filmów jest niezbędna w dziennikarstwie, nie wyobrażamy sobie bez niej reklamy, w dobie internetu  stała się właściwie podstawą całego współczesnego marketingu. To twórca filmu reklamowego łączy w swoim warsztacie wszystkie wymienione kompetencje, zyskuje także unikalną możliwość tworzenia zróżnicowanych i interesujących projektów. Wiedza i doświadczenie w tym zakresie dają nieograniczone możliwości rozwoju. Te z kolei przekładają się na ciekawe wyzwania oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Z tego powodu podwyższanie kwalifikacji i poznawanie nowych środowisk to najlepsza inwestycja w siebie.

 

Pierwsza praca w branży filmu i animacji. Jakie kompetencje warto zdobyć?

Jeżeli marzy nam się praca w branży filmu i animacji, to możemy polecić kilka ścieżek rozwoju, m.in. takich jak:

Montażysta filmowy – do pracy na tym stanowisku potrzebna jest znajomość wydajnej aplikacji do tworzenia video jaką jest Adobe Premiere Pro. Atutem na tym stanowisku będzie również wiedza z zakresu sztuki opowiadania historii. Praca montażysty filmowego chociaż z pozoru żmudna może przynosić masę satysfakcji. Coraz powszechniejszy kontent filmowy w internecie sprawia, że stanowisko to jest atrakcyjne dla niemalże każdego pracodawcy.

Art director – do pracy na tym stanowisku przyda się znajomość programów graficznych z pakietu Adobe (Photoshop, Illustrator, in Design) oraz wiedza z zakresu projektowania/wizualizowania w 3D. Osoba pracująca w tym zawodzie jest odpowiedzialna za pracę działu graficznego i przygotowanie koncepcji kreatywnych.

Animator/ilustrator – znajomość Adobe After Effects, Adobe Premiere. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą znaleźć pracę w agencji reklamowej, studiu animacji czy przy tworzeniu gier komputerowych.

Motion designer – znajomość Adobe After Effects, Adobe Premiere. Osoba pracująca w tym zawodzie odpowiada za tworzenie animacji, spotów promocyjnych, animacji infografik oraz obróbkę post produkcyjną video.