, 03.01.2022

Grafika komputerowa – nieskończone możliwości

Wirtualna rzeczywistość nie tylko ułatwia codzienne życie i umożliwia czerpanie z niego pełnymi garściami. Staje się także idealnym środowiskiem pracy i rozwoju osobistego. Jednymi z najprężniej rozwijających się gałęzi tego sektora są: grafika komputerowa, digital marketing, tworzenie stron www oraz DTP, czyli przygotowanie materiałów do druku. To właśnie te obszary sektora kreatywnego w znacznej mierze kształtują wygląd otaczającej nas przestrzeni. Wśród nich, w myśl zasady “Jeden obraz wart jest tysiąca słów”, prym wiedzie grafika komputerowa.

Rynek reklamowy oraz rynek tworzenia produktów wciąż potrzebują nowych fachowców tworzących grafikę. Myśląc o tym, jak zacząć przygodę z grafiką komputerową, warto zadać sobie pytanie w jakim obszarze grafiki chcielibyśmy się rozwijać i w jakich projektach odnajdziemy się najlepiej. Odpowiedź na nie pozwoli nam ustalić plan rozwoju, zdobyć konkretne umiejętności, zbudować portfolio a w konsekwencji znaleźć pracę marzeń.

 

Czym zajmuje się grafik komputerowy?

Zawód grafika komputerowego to marzenie wielu osób z artystycznym zacięciem i nieograniczoną wyobraźnią. Pozwala mierzyć się ze zróżnicowanymi projektami i nieustannie się rozwijać, dzięki czemu nie musimy obawiać się o nudę. Równie kusząco przedstawiają się także zarobki grafików komputerowych.

Oczywiście największym odbiorcą tego typu usług jest rynek reklamowy, który nieustannie rośnie i kształtuje otaczającą nas rzeczywistość. Pracę grafika można znaleźć również projektując graficznie wszelakie produkty: od prostego kubka, przez szkolny podręcznik a kończąc na grach komputerowych. Wbrew pozorom sprawna obsługa edytora zdjęć lub aplikacji do rysowania to nie wszystko. Aby osiągnąć sukces w tej profesji, należy korzystać z wielu zaawansowanych narzędzi, chociażby takich jak tablety graficzne i nieustannie wzbogacać swoje umiejętności.

Grafika komputerowa to bardzo szerokie pojęcie, w którego ramy z jednej strony zaliczamy projektowanie wizytówek, publikacji, elementów stron internetowych czy gier. Każdy, nawet najmniejszy projekt, może przynieść jednak dużo satysfakcji, warto więc zacząć od podstaw, postawić pierwszy krok i zdobywać coraz to nowe umiejętności.

Postaw pierwszy krok zapisując się na Kurs Grafiki KomputerowejJeżeli przed zapisaniem się na kurs hamuje Cię ograniczony budżet, to zapoznaj się z dostępnymi formami wsparcia finansowego, o czym przeczytasz w niniejszym artykule w sekcji Dofinansowania na szkolenia.

 

Grafika komputerowa – od czego zacząć?

Obecnie można zaobserwować nasilający się trend komunikowania obrazem. Na wielu mediach społecznościowych pojawia się wiele gifów, infografik. Zaczynamy stawiać na obraz graficzny, gdyż zdecydowanie łatwiej jest nim przekazać duże ilości informacji. Co więcej, człowiek z natury łatwiej przyswaja wiadomości za pośrednictwem wzroku.

Już prawie w każdej branży pojawia się zapotrzebowanie na grafikę komputerową – od branży drukarskiej i reklamowej, przez przemysł rozrywkowy, aż po medycynę. W życiu codziennym grafika cyfrowa również odnajdzie swoje zastosowanie np. przy przygotowywaniu CV czy prezentacji. W związku z tym warto znać podstawy grafiki komputerowej, by móc się odnaleźć na współczesnym rynku pracy.

Czym jest w ogóle grafika komputerowa? Jest to dziedzina, która zajmuje się generowaniem obrazów,  przy zastosowaniu metod cyfrowych. Obrazy graficzne można stworzyć od podstaw (“od czystej kartki”) lub na podstawie zaimportowanych/zeskanowanych fotografii i rysunków.

W celu stworzenia grafiki cyfrowej posłużymy się programem graficznym tj. Photoshop czy CorelDRAW. W zależności od wyboru metody tworzenia grafiki wyróżniamy dwie kategorie programów graficznych – aplikacje do grafiki rastrowej (bitmapa) oraz aplikacje do grafiki wektorowej.

 

Grafika rastrowa

Grafika rastrowa jest serią pikseli usytuowanych w poziomie i pionie. Piksel jest najmniejszą składową grafiki rastrowej i zawiera informację o kolorze konkretnego punktu umieszczonego na obrazie. Najbardziej charakterystyczną cechą grafiki rastrowej jest to, że kiedy ją skalujemy, traci ona na jakości.

grafika rastrowa

Najpopularniejszymi formatami, w których możemy zapisywać grafikę bitmapową, są:

.png – format wyróżnia się dużym stopniem kompresji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości grafiki;

.jpeg (.jpg) – przechowuje grafikę w postaci skompresowanej. Jakość obrazu jest uzależniona od stopnia skompresowania. Im większa jest kompresja, tym gorsza jakość grafiki.

.gif – format ograniczony do 256 kolorów, idealnie nadaje się do tworzenia prostych animacji. Możliwy jest zapis obrazu z kompresją bez utraty jego jakości.

.bmp – rozszerzenie zawierające mapę bitmapową i umożliwiające zapis grafiki bez kompresji;

.tif – rozszerzenie stworzone pod aplikacje wykorzystywane do składu publikacji. Ten format jest otwierany przez wszystkie programy graficzne. Pliki zapisane w tym formacie są duże objętościową i wyróżniają się wysoką jakością obrazu.

 

Grafika wektorowa

W przypadku grafiki wektorowej tak jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z wektorami. Obiekty wektorowe są opisane pewnymi regułami matematycznymi oraz geometrycznymi. Grafika powstaje poprzez wyznaczanie i zapamiętywanie konkretnych punktów na osi współrzędnych x i y.

Stworzenie prostego odcinka odbywa się poprzez wskazanie punktu początkowego i końcowego, zdefiniowanie grubości linii i jej koloru. Do programu graficznego należy zatem wypełnienie przestrzeni między wyznaczonymi punktami. Powstałe odcinki można dowolnie modyfikować np. pogrubiać, wyginać, skracać.

Zaletą grafiki wektorowej jest niewątpliwie brak parametru rozdzielczości, dzięki czemu można ją dowolnie skalować bez utraty jakości danego obrazu. Grafika wektorowa idealnie sprawdza się w tworzeniu logotypów, piktogramów, wizytówek, etykiet itd..

grafika wektorowa

Grafikę wektorową zapisujemy m.in. w następujących formatach:

.SVG – uniwersalne rozszerzenie przygotowane na podstawie XML z myślą o zastosowaniu go na stronach www;

.WMP – rozszerzenie stosowane w MS Windows;

.EPS – format opracowany przez Adobe.

 

Modele kolorów – RGB i CMYK

Jeżeli jest mowa o grafice komputerowej, należy również wspomnieć o dwóch modelach kolorów:

RGB – (ang. R – Red, G – Green, B – Blue) – jest to paleta barw, która opiera się na 3 podstawowych kolorach – czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Pozostałe kolory możemy uzyskać poprzez wymieszanie tych trzech barw. W momencie, gdy nałożymy je na siebie równomiernie w najwyższym zakresie, to uzyskamy barwę białą. Natomiast, jeżeli to zrobimy w najniższym zakresie, to uzyskamy kolor czarny. RGB jest używany w większości urządzeń elektronicznych tj. smartphony, telewizory, monitory.

CMYK – (ang. C – Cyan, M – Magneta, Y – Yellow, K – black) – model bazuje na czterech kolorach tj. błękitny, amarantowy, żółty oraz czarny. Ta paleta jest wykorzystywana do kolorowych wydruków. Dzięki mieszaniu tych barw możemy uzyskać dowolny kolor na materiale wydrukowanym. W momencie wymieszania pierwszych trzech kolorów uzyskamy barwę zbliżoną do koloru czarnego. W celu ograniczenia kosztów i uniknięcia mieszania barw do uzyskania czarnego, w drukarkach oraz ploterach instaluje się dodatkowo pojemnik z czarnym tuszem.

    Wybierz interesujące Cię tematy:

    Zapisz się na Newsletter IT Media

    Dlaczego warto?

    • Otrzymasz E-book: Kreatywność w praktyce
    • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży
    • Otrzymasz specjalne oferty oraz materiały


    Jak zostać grafikiem komputerowym?

    Grafik komputerowy jest odpowiedzialny głównie za część wizualną projektu. To osoba, która potrafi pracować z programami do tworzenia grafiki rastrowej i wektorowej. Co więcej, to ktoś, kto jest świadomy, w jaki sposób przygotować projekt z zachowaniem odpowiedniej kompozycji, barwy, perspektywy oraz typografii. Grafik potrafi dobrać składowe ilustracji, tak aby wszystkie ze sobą współgrały i tworzyły spójną całość.

    Jak zacząć przygodę z grafiką komputerową? Po pierwsze trzeba zaprzyjaźnić się z ołówkiem i nastawić się na systematyczne szkicowanie. W zawodzie grafika często pojawiają się sytuacje, kiedy chcemy podzielić się obrazem powstałym w naszej głowie ze swoim zespołem czy klientem. W takich sytuacjach na pewno przyda się umiejętność szybkiego wizualizowania naszego pomysłu na zwykłej kartce papieru.

    Ponadto, warto podglądać prace innych grafików, którzy mogą pochwalić się bogatym portfolio i sukcesami w branży kreatywnej. Inspirowanie się lepszymi od nas, może zmotywować do dalszej pracy, a nawet dać zalążek jakiegoś nowego pomysłu. Co więcej, czytanie książek, które przybliżą nam terminy takie jak typografia, kolory, kompozycja, perspektywa, jest również cennym nawykiem w procesie przygotowywania się do pracy grafika. Zdobycie wiedzy na temat podstawowych pojęć związanych z grafiką komputerową z pewnością zaowocuje w pracy nad przyszłymi projektami.

     

    Co powinien umieć grafik komputerowy?

    Praca grafika komputerowego jest niezwykle różnorodna i wymaga poznania wielu narzędzi. Te należy dostosować do wymogów konkretnego projektu. Osoby, które chcą oprzeć swoją karierę na obróbce zdjęć, będą musiały poznać funkcje Adobe Photoshop. Program ten stanie się także ważnym ogniwem wielu projektów wykraczających poza ten schemat, więc niemal każdy grafik komputerowy musi dysponować wiadomościami na jego temat. Świetne możliwości edycji fotografii daje również Affinity Photo.

    Współczesnego marketingu czy projektowania stron internetowych nie wyobrażamy sobie z pewnością bez przygotowanych w grafice wektorowej infografik, ikon, logotypów czy ilustracji. Aby je stworzyć, koniecznym jest nauka oprogramowania takiego jak Adobe Illustrator lub CorelDraw.

    Osoby, które chcą związać swoje zawodowe życie z przygotowaniem publikacji do druku powinny zainteresować się zdobywaniem informacji na temat Adobe InDesign – programu niezastąpionego w trakcie przygotowania zarówno plików cyfrowych, jak i składu książek czy czasopism.

     

    Portfolio, CV i wybór zawodu

    Każdy, kto chciałby odnaleźć się w branży graficznej, powinien stworzyć i na bieżąco aktualizować portfolio, które będzie mógł przedstawić przyszłemu pracodawcy. Jest to element istotniejszy nawet od samego CV. Oczywiście doświadczenie również jest bardzo ważne i będzie dodatkową korzyścią, która potwierdzi naszą wiarygodność. Jednak nic tak nie przyciągnie uwagi klienta czy pracodawcy, jak bogate portfolio oddające charakter naszej pracy twórczej.

    Osoba podejmująca pracę, jako grafik komputerowy może wybrać różne ścieżki, którymi chciałaby dalej podążać. Jedną z możliwości jest praca zdalna, która polega na wyszukiwaniu różnych zleceń i współpracowanie z różnymi klientami.

    Kolejną drogą jest wybranie pracy stałej w jakiejś agencji reklamowej czy marketingowej. Jednak powinniśmy zastanowić się, nie tylko nad tym, czy wolimy pracę z domu, czy pracę stałą w konkretnej firmie, ale również nad tym, jakie projekty chcielibyśmy przygotowywać. Czy to będą grafiki przeznaczone do druku wielkoformatowych banerów, logotypy, projekty stron internetowych.

    Na podstawie poniższego zestawienia zawodów związanych z grafiką komputerową (na samym dole artykułu), możesz wybrać idealne stanowisko dla siebie. Dowiesz się, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze danej ścieżki.

     

    Studia grafika komputerowa – czy warto?

    Z pewnością większość z Was zastanawia się, czy konieczne jest ukończenie studiów artystycznych tj. Akademia Sztuk Pięknych, żeby zostać grafikiem komputerowym. Odpowiedź brzmi: “nie”. Na pewno, na studiach rozwiniemy umiejętność kreatywnego myślenia, poznamy wiele autorytetów i osób o podobnych zainteresowaniach. Jednak studia na ASP nie pozwolą nam skupić się wyłącznie na grafice komputerowej.

    Na zajęciach pojawią się elementy rzeźby, montażu filmu, malowania. To przełoży się na pochłonięcie sporej części naszego czasu, ponieważ wiele prac będziemy musieli przygotować w domu. Studiowanie wiąże się także z dodatkowymi kosztami, gdyż zazwyczaj materiały musimy zdobyć we własnym zakresie.

    Dlatego idealnym rozwiązaniem dla osób, które z jakiegoś powodu nie ukończyły studiów na ASP, jest podjęcie się samodzielnego przygotowania do pracy w zawodzie grafika lub skorzystanie z oferty kursów graficznych. Jeżeli uważasz, że systematyczność nie należy do Twoich mocnych stron, zgłoś się do Akademii IT Media i wybierz odpowiedni kierunek dla siebie. W tym przypadku na pewno zainteresuje Cię ścieżka Grafika komputerowa i DTP.

    Kurs umożliwi Ci skrócić czas podjęcia decyzji, czy chciałbyś zostać grafikiem komputerowym. Co więcej, szybko zdobędziesz umiejętność pracy z profesjonalnymi programami do tworzenia grafiki. Kurs trwa około 6-10 dni a studia kilka lat. Jeżeli zależy Ci, żeby zaoszczędzić czas i natychmiast przejść do konkretnego działania, to wybór kursu z grafiki komputerowej będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

     

    Dofinansowania na szkolenia

    W podjęciu decyzji czy warto zainwestować w kurs, mogą pomóc Ci dostępne dofinansowania na szkolenia. Wsparcie finansowe mogą otrzymać osoby bezrobotne, poszukujące pracy, a także osoby pracujące. Dofinansowanie na szkolenie może pokryć nawet 100% kosztów!

    Akademia IT Media ma długoletnie doświadczenie we współpracy z różnymi instytucjami udzielającymi wsparcia finansowego. Dlatego też jesteśmy gotowi, żeby pomóc Ci przejść przez cały proces aplikowania. Pomożemy Ci w osiągnięciu edukacyjnych marzeń 🙂

    Sprawdź dofinansowanie na szkolenia dostępne w IT Media.

     

    Czy grafik komputerowy to dobry zawód?

    Jak prognozowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, rok 2020 był czasem specjalistów. Najbardziej poszukiwani byli pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią. Najbliższe lata to czas rozwoju wielu branż, a według jednego z rankingów, wśród 14 typowanych zawodów przyszłości, na drugim miejscu znajduje się zawód grafika komputerowego. 

    Badania wskazują, że zapotrzebowanie na osoby o rozwiniętych kompetencjach poznawczych (w tym kreatywność i inicjatywa) do 2030 r. wzrośnie o 14%. Oznacza to, że w warunkach transformacji cyfrowej grafik komputerowy to nadal zawód przyszłości. Rynek prawie w każdej branży nieustannie potrzebuje specjalistów w tej dziedzinie. Dlatego można być spokojnym, jeżeli chodzi o znalezienie miejsca na rynku pracy, jako grafik komputerowy.

    Adobe Photoshop – czyli praca ze zdjęciem

    Adobe Photoshop to z pewnością jeden z najbardziej popularnych programów do obróbki zdjęć. Nie bez przyczyny to właśnie z nim wiele osób właśnie z nim kojarzy pracę grafików komputerowych. To potężne narzędzie daje olbrzymie możliwości i okazuje się niezbędne podczas realizacji różnych projektów. Przede wszystkim wykonamy w nim korektę i edycję zdjęć, na które nałożymy efekty lub stworzymy fotomontaż.

    Dzięki umiejętnej pracy w tym programie przygotowywane przez nas projekty będą wyglądały zachwycająco. Photoshop umożliwia również precyzyjne korygowanie niedoskonałości twarzy, wycinanie obiektów z tła, dowolne przekształcanie, modyfikację zdjęcia/ilustracji, tworzenie elementów stron internetowych, bannerów a nawet tworzenie ze zdjęcia prostych animacji.

    Korzystając z Photoshopa nie będziemy raczej tworzyli wizytówek, budowali folderów oraz tworzyli logotypów. Musimy pamiętać, że program ten jest programem do tworzenia grafiki rastrowej, inaczej zwanej grafiką pikselową i tworzone w nim projekty mają swoje ograniczenia jeśli chodzi o rozdzielczość wydruku oraz skalowanie. Komplet umiejętności pracy w tej aplikacji zdobędziesz podczas Kursu Adobe Photoshop.

     

    Adobe Photoshop efekt pracy

     

    Adobe Illustrator – tworzenie grafiki wektorowej

    Rzecz jasna Adobe Photoshop to nie jedyne narzędzie niezbędne w pracy grafika komputerowego. Warto poznać potężne narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej jakim jest Adobe Illustrator. Jest on wykorzystywany zarówno przez profesjonalistów w branży jak i amatorów tworzących niekomercyjne projekty. Możemy dzięki niemu tworzyć od zera grafikę do dowolnego zastosowania. Będą to ikony, ilustracje, różnego rodzaju grafiki to zastosowania na stronach internetowych, bannery, bilboardy, wizualizacje opakowań, etykiety, nadruki na ubrania a w końcu projekty koncepcyjne i reklamowe produktów, domów czy mieszkań.

    Jest to również doskonałe narzędzie do rysowania. Funkcjonalności takie jak wygładzanie ścieżek pozwalają nam kilkoma ruchami myszki stworzyć rysunek o wzorcowych geometrycznych kształtach. Dzięki matematycznemu podejściu do tworzenia obrazu w oparciu o wektory grafikę przygotowaną w Illustratorze możemy powiększać niemalże w nieskończoność bez utraty jakości. Jednym kliknięciem możemy zmieniać kolory naszych projektów oraz dowolnie je modyfikować. Tak stworzony projekt jest punktem wyjścia do dalszego wykorzystania w innych programach lub mediach.

    Ten potężny program graficzny daje olbrzymie możliwości, należy jednak dowiedzieć się, jak je wykorzystać. Dzięki znajomości skrótów klawiaturowych i najprostszych dróg do rozwiązania skomplikowanych problemów osiągnięcie sukcesu będzie zdecydowanie łatwiejsze. Osoby, które chcą połączyć tradycyjne rysowanie z możliwościami programów graficznych, powinny zainteresować się specjalnie przygotowanymi zajęciami, podczas których dowiedzą się, w jaki sposób, wykorzystując powyższe narzędzia i swój talent, przygotować profesjonalną ilustrację, rysunek czy komiks. Sprawdź Kurs Adobe Illustrator.

     

    Adobe Illustrator malowanie

     

    Adobe InDesign – przygotowanie do druku i publikacji online

    Współczesna grafika komputerowa rozpoczęła się od grafiki przygotowanej na potrzeby druku. Dziś ten obszar grafiki nazywamy DTP  (Desktop Publishing). DTP jest to technika projektowania oraz rozkładu szaty graficznej publikacji przy użyciu programów graficznych. Wykorzystanie kompetencji specjalistów w tej dziedzinie jest niezwykle szerokie – rozpoczyna się w momencie projektowania publikacji, a kończy na przygotowaniu do druku, składzie, zarządzaniu kolorem i kontroli projektu. W tej przestrzeni odnajdą się zarówno miłośnicy nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań, jak i osoby, które chciałyby związać swoje zawodowe życie z rynkiem wydawniczym i odgrywać ważną rolę w procesie powstawania książek.

    Jeśli chcemy tworzyć różnego rodzaju publikacje zawierające grafiki, tekst, zdjęcia  a nawet interaktywności, filmy i muzykę to najlepszym wyborem będzie Adobe InDesign. Przygotowuje się w nim profesjonalnie zarówno publikacje kierowane do druku jak i publikacje internetowe. Jesteśmy w stanie stworzyć każdy typ dokumentu. Możemy oblewać grafikę tekstem oraz przygotowywać atrakcyjne wizualizacje.

    Jest to narzędzie bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Umożliwia pełne automatyzacje, które niejednokrotnie oszczędzają dni a nawet tygodnie pracy nad publikacjami. Kilkoma kliknięciami przygotowujemy dokumenty od podstaw, modyfikujemy przygotowane wcześniej dokumenty, dopasowujemy tekst do grafiki, zarządzamy wieloma grafikami na raz, formatujemy dokument oraz ustalamy indywidualny styl przygotowywanego przez nas projektu.

    W InDesignie stworzymy zarówno duże złożone publikacje takie jak książki, czasopisma, magazyny, publikacje internetowe jak i pojedyncze plakaty, bannery internetowe czy wizytówki. Jest to niezastąpione narzędzie wszędzie tam gdzie łączymy różne media lub oblewamy grafikę tekstem. Osoby pragnące rozwijać się w tym kierunku powinny zapisać się na Kurs Adobe Indesign.

     

    Adobe Indesign tworzenie kształtów

     

    Grafika komputerowa – inne narzędzia

    Rodzina Adobe Creative Cloud to nie wszystko. Warto  poznać również inne środowiska, aby wiedzieć, z jakiego narzędzia najlepiej korzystać w konkretnej sytuacji. Potężne możliwości daje nam pakiet CorelDRAW Graphic Suite oraz Affinity Designer które umożliwiają edycję i tworzenie grafiki wektorowej. Programy te okazują się również niezwykle przydatne podczas przygotowywania stron internetowych czy publikacji drukowanych.

    Zaawansowaną obróbkę i retusz zdjęć umożliwia natomiast Affinity Photo. Podobnie jak Photoshop pozwala wykonywać korektę fotografii, pracować z warstwami i kanałami, przygotować materiały do druku, a także stworzyć fotomontaż.

    Coraz częściej praca grafika łączy się także z pracą motion designera, wprawiającego w ruch przygotowane wcześniej grafiki. Animacje stworzone w takich programach jak Adobe After Effects czy Adobe Animate wykorzystać możemy w animowanych filmach reklamowych, interaktywnych bannerach na stronie internetowej a nawet w grach komputerowych. W animacjach takich wykorzystuje się najczęściej odpowiednio przygotowane grafiki wektorowe.

    Oczywiście, zanim nauczymy się wykorzystywać pełnię potencjału wybranego programu graficznego, musimy poświęcić sporo czasu na jego naukę i ćwiczenia a także możliwie szybko zacząć tworzyć własne portfolio. Aby przyspieszyć ten proces, zyskać fachowe i sprawdzone informacje oraz uniknąć wykształcenia złych nawyków, warto skorzystać z oferty profesjonalnych Kursów grafiki komputerowej i DTP.

    Współpraca z Autoryzowanym Ośrodkiem Szkoleniowym Adobe – Akademią IT Media daje gwarancję satysfakcji i zdobycia umiejętności, które błyskawicznie będzie można wykorzystać w pracy. Znaleźć tu można kursy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników, więc to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która wiąże swoje zawodowe życie z grafiką komputerową albo po prostu chce rozwijać swoją pasję.

     

    Affinity Designer praca w programie

     

    Pierwsza praca w branży Grafiki/DTP. Jaką pracę wybrać?

    Rozwijając się w nowej ścieżce zawodowej warto zastanowić się również nad nauką tworzenia konkretnych projektów, nad którymi na co dzień pracują graficy komputerowi. Pomoże nam to znaleźć specjalizację oraz podjąć decyzję w jakich narzędziach chcielibyśmy się rozwijać.

    Tworzenie stron internetowych czy infografik a także prostych animacji graficznych  to w dzisiejszych czasach jedno z podstawowych zadań grafików, chętnie wykorzystywane chociażby w agencjach reklamowych. Rzecz jasna grafika komputerowa to również przygotowanie projektów opakowań i etykiet. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także fotografia produktowa – wbrew pozorom wykonanie i obróbka profesjonalnego zdjęcia promującego konkretny przedmiot nie jest takie łatwe.

    W zależności od ścieżki kariery jaką obierzesz, a przede wszystkim zainteresowań, dla osoby rozpoczynającej swoją karierę w omawianych sektorach branży Grafiki 2D/DTP możemy polecić pracę jako:

     

    Grafik komputerowy / Graphic designer

    Posiadając szeroki zakres kompetencji w pracy z programami graficznymi można znaleźć pracę w dowolnej firmie, agencji reklamowej, wydawnictwach, mediach.

    Wymagana znajomość: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign lub CorelDraw / Affinity Designer

    Mile widziana znajomość: Pracy z tabletem graficznym

    Proponowane kursy w Akademii IT Media: Kurs Grafik Komputerowy | Graphic designer , Kurs CorelDRAW

     

    Fotograf / Retuszer zdjęć

    Osoba pracująca w tym zawodzie może pracować zarówno jako wolny strzelec, pracownik portali internetowych, wydawnictw, redakcji czasopism czy agencji reklamowych.

    Wymagana znajomość: Adobe Photoshop, Adobe Lightroom / Affinity Photo

    Mile widziana znajomość: Pracy z tabletem graficznym

    Proponowany kurs w Akademii IT Media: Kurs Fotografii

     

    Web designer

    Decyduje o wyglądzie i funkcjonowaniu strony internetowej. Posiada zarówno kompetencje graficzne, tworzenia stron www oraz User experience. Web designer może znaleźć pracę w dowolnej branży jako projektant serwisów www, landing page, sklepów internetowych a także w marketingu jako osoba odpowiedzialna za współtworzenie komunikacji cyfrowej.

    Wymagana znajomość: Adobe Photoshop, WordPress, HTML i CSS, Javascript

    Mile widziana znajomość: Adobe Dreamweaver, Adobe InDesign, Adobe Ilustrator , Adobe After Effects, Adobe Animate

    Proponowane kursy w Akademii IT Media: Kurs Web Designer , Kurs Web Design

     

    Ilustrator / Rysownik

    Osoby pracujące w tym zawodzie mogą znaleźć zatrudnienie np. w wydawnictwach (szczególnie poszukiwani są ilustratorzy bajek dla dzieci), w pracy przy tworzeniu filmów animowanych, koncept art. a także w korporacjach jako specjaliści ds. kreacji wizualnej.

    Wymagana znajomość: Adobe Illustrator, Adobe Photoshop / CorelDraw / Affinity Designer

    Mile widziana znajomość: Pracy z tabletem graficznym, Adobe InDesign

    Proponowane kursy w Akademii IT Media: Kurs Adobe Illustrator , Kurs Grafiki Wektorowej

     

    Operator DTP

    Specjalista/operator DTP odpowiedzialny jest za tworzenie graficznej oprawy publikacji kierowanych do druku lub przeznaczonych do Internetu. Znajomość narzędzi takich jak Adobe InDesign czy CorelDraw, pozwoli na zdobycie umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w większości wydawnictw, firm poligraficznych redakcji prasowych czy agencji marketingowych.

    Wymagana znajomość: Adobe InDesign / CorelDraw

    Mile widziana znajomość: Adobe Illustrator, Adobe Photoshop

    Proponowane kursy w Akademii IT Media: Kurs Operator DTPKurs DTP – Druk i publikacje

     

    Digital Marketer

    Osoba pracująca w tym zawodzie może pracować w każdej firmie, która posiada dział marketingu lub w branży reklamowej. Znajomość zagadnień graficznych pomaga marketerowi tworzyć atrakcyjne dla odbiorcy kreacje lub przygotowywać czytelne i przekonujące założenia dla grafika a także oceniać i konsultować jego projekty.

    Mile widziana znajomość: Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Illustrator, Adobe After Effects

    Proponowane kursy w Akademii IT Media: Kurs Videomarketing: Strategia, filmowanie, montaż, promocjaKurs Facebook YouTube